Owocówka jabłkóweczka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Owocówka jabłkóweczka
Cydia pomonella
(Linnaeus, 1758)
Owocówka jabłkóweczka
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd motyle
Rodzina zwójkowate
Gatunek owocówka jabłkóweczka
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Owocówka jabłkóweczka (Cydia pomonella syn. Carpocapsa pomonella, Laspeyresia pomonella) – motyl z rodziny zwójkowatych, którego gąsienice są groźnymi szkodnikami jabłoni i grusz. Może także żerować na pigwie, orzechu włoskim, głogu, moreli, brzoskwinii i czereśni[1]. Szeroko rozpowszechniona w Europie, zawleczona do Ameryki Północnej.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Owady dorosłe to motyle o przednich skrzydłach brunatnopopielatych z kilkoma złocistymi paskami, określanymi jako lusterka i tylnych skrzydłach oliwkowo-popielatych[2]. Samice maja rozpiętość skrzydeł 20 mm, a samce 16 mm. Jaja są prawie okrągłe, zaostrzone na końcu, tuż po złożeniu perłowe, opalizujące[1][2]. Brązowe poczwarki kryją się w zagłębieniach kory. Larwy mają mpczatkowo żółto-kremową barwę, później są różowawe, ponadto u starszych gąsienic na ciele widoczne są szare brodawki[2]. Poczwarka ma około 12 mm długości, jest brązowa, ukryta pod korą drzewa[1].

Szkodliwość[edytuj | edytuj kod]

Biało-różowe gąsienice o długości ok. 15 mm wgryzają się do środka owoców, wygryzając miąższ i powodując przedwczesne ich opadanie.

Gąsienica i ślady jej żerowania w jabłku

Jest to jeden z najgroźniejszych szkodników, gdyż potrafi doszczętnie zalarwić wszystkie owoce w sadzie w bardzo krótkim czasie.


Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Diane Alston, Marion Murray, Michael Reding: Codling Moth (Cydia pomonella) (ang.). [dostęp 17-12-2013].
  2. 2,0 2,1 2,2 Szkodliwe motyle – owocówka jabłkóweczka. Agrosimex- doradztwo sadownicze. [dostęp 17-12-2013].