Pangajon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pangajon

Pangajon (gr. Παγγαίον) – masyw górski, położony we wschodniej części greckiej prowincji Macedonia. Zdaniem archeologów, góra o dalekosiężnym znaczeniu gospodarczym i sakralnym, od początków zaistnienia tu ludzkiego rodzaju [1]

Mit o pochodzeniu nazwy[2][edytuj | edytuj kod]

Według mitologii, masyw najpierw nosił nazwę Karmanion (Καρμάνιον), zmienioną później na Pangajon, od imienia Pangajosa, syna zawsze okrutnego i niepohamowanego boga Aresa i śmiertelniczki Kritowuli. Pangajos, podobnej swemu ojcu natury, nie mogąc pohamować się, popełnił kazirodztwo ze swą córką. Następnie, targany wyrzutami sumienia, odebrał sobie sobie życie tu, na stokach tejże góry.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Żyzne i bogate w wodę tereny wokół Pangejonu zawsze stanowiły teren intensywnej kolonizacji, rywalizacji i ostrych starć lokalnych plemion, miast-państw, następnie także mocarstw: Najpierw Persji, Aten, Sparty i Macedonii, następnie Macedonii i Rzymu, od VI w. n.e. Bizancjum i Słowian. W XX wieku teren zaciętych walk sił zbrojnych Grecji i Turcji, następnie Grecji i Bułgarii, a w kilka lat później, już w trakcie I wojny światowej, wojsk greckich i brytyjskich z bułgarskimi. U stóp Pangajon leży ważny strategiczne węzeł drogowy i wczesnostarożytne warownie, następnie przekształcone w bogate miasto, port i ważną bazę morską okresu klasycznego, hellenistycznego, rzymskiego i bizantyjskiego - Amfipolis.

Wyroczna Pangajońska[edytuj | edytuj kod]

Na szczycie istnieć miała wyrocznia Dionizosa, w przekoaniu mieszkańców północnej Grecji równa delfijskiej. W szczególności, to tu król Filip II, przed planowaną wyprawą na Persję, zasięgać miał rady i otrzymać miał boskie błogosławieństwo[3]

Surowce Naturalne[edytuj | edytuj kod]

W przeszłości istniały tu ważne kopalnie głównie złota i srebra. Ateńczycy, następnie Spartani, następnie Filip II, finansowali nim swe ekspansje terytorialne. Mennica pobliskiego Amfipolis znana była także poza Helladą, następnie z pozycją dominującą w Królestwie Macedonii.

Inne[edytuj | edytuj kod]

Pangajon zwykle jest bardzo dobrze widoczny z pokładów samolotów rejsowych, w relacji Ateny–Warszawa, po prawej stronie, bezpośrednio po przelocie nad Morzem Egejskim i półwyspem Athos.


Przypisy

  1. Co bogato udokumentował m.in. miejscowy archeolog, Dimitris Lazaridis, prowadzący tu wykopaliska od 1956 r.
  2. Te i następne dane: Artykuł greckiego i międzynarodowego autora historycznego G.K. Chatzopulosa, przytoczony na stronie Αμφίπολις Παγγαίον, przedstawiającej także prywatne, bezpośrednie, bieżące relacje członków ekipy archeologicznej z Amfpipoli, eksplorującej grobowiec wzgórza Kasta, jesienią 2014.
  3. Porównaj: artykuł G.K. Chatzopulosa.
Wikimedia Commons