Paprsek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chata Paprsek
Ilustracja
Chata "Paprsek" w tle pasmo górskie Wysoki Jesionik
Państwo

 Czechy

Pasmo

Góry Bialskie czes.Rychlebskie hory, Sudety Wschodnie

Wysokość

1007 m n.p.m.

Data otwarcia

1932

Właściciel

Mika Ltd

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Chata Paprsek”
Ziemia50°12′35,936″N 16°59′25,478″E/50,209982 16,990411

Paprsek – górskie schronisko turystyczne w Czechach, w Sudetach Wschodnich, w Górach Bialskich czes. Rychlebské hory

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Schronisko górskie w północno-środkowych Czechach, w kraju ołomunieckim (czes. Olomoucký kraj), w powiecie (okres) Šumperk[1]. około 5,6 km na północny zachód od Ramzová i około 0,8 km na południowy zachód od granicy polsko-czeskiej.

Schronisko położone jest pomiędzy pasmami górskimi:Górami Bialskimi po północno-wschodniej stronie, Masywem Śnieżnika po północno-zachodniej stronie i Wysokim Jesionikiem po południowo-wschodniej stronie na południowo-zachodnim zboczu wzniesienia Palaš na wysokości 1007 m n.p.m. na skraju rozległej górskiej łąki, około 800 m w linii prostej od granicy polsko-czeskiej.

Historia schroniska[edytuj | edytuj kod]

Decyzja o budowie schroniska zapadła na początku lat 30. XX wieku. Przedstawiciele MSSGV ze Starego Miesta pod Sněžníkem postanowili zbudować nowe górskie schronisko na obszarze licznie odwiedzanym przez turystów czeskich i z pruskiego Śląska. Schronisko miało być wyposażone w ciepłą i zimną wodę, instalację elektryczną i centralnego ogrzewania. W sąsiedztwie schroniska postanowiono zbudować własną elektrownię i ujęcie wodne. Mistrz budowlany Otto Heldovi z Hanušovic, wykonał projekt schroniska o konstrukcji drewnianej na podmurówce, schronisko wyglądem nawiązywało do stylu szwajcarskiego. Jesienią 1931 r. stowarzyszenie zatwierdziło wniosek dotyczący zakupu gruntów. Z administracją lasów zatwierdzono projekt budowy nowej trasy turystycznej, oraz drogi dojazdowej do schroniska. Budowę zlecono przedsiębiorstwu braci Vodičkových ze Starego Miasta. Budowę rozpoczęto w maju 1932 r., do czerwca zbudowano elektrownię i instalację wodną. Uroczyste otwarcie schroniska nastąpiło 21 sierpnia 1932 roku. Nowy obiekt położony w bliskiej odległości od szczytu wzniesienia Pałasz (1022 m n.p.m.), został nazwany Schleslerhaus (Śląski Dom). Schronisko było dobrze wyposażone pod względem turystyki letniej i sportów zimowych posiadało ciepłą i zimną wodą oraz własną elektryczność. Oprócz restauracji posiadało 8 oddzielnych pokoi z 40 łóżkami, dwa pokoje wieloosobowe z 36 dodatkowych łóżkami, kuchnię i zaplecze gospodarcze. Pierwszym najemcą został Johann Schnaubel. Pod koniec maja 1945 roku, schronisko staje się własnością państwa. W tym czasie, zmienia nazwę U Ráje. Po 1948 często zmieniają się zarządcy obiektu; jednym z nich są lasy państwowe, ostatecznie obiekt staje się własnością przedsiębiorstwa TOS Olomoucp. W drugiej połowie lat 70. XX wieku dobudowano nowe budynki, zwiększono liczbę miejsc oraz w sąsiedztwie schroniska zbudowano trasę narciarską z wyciągiem o długości 500 m. Od 1993 roku obiekt sprzedano dla przedsiębiorstwa Mika Ltd.[2] Schronisko do obecnych czasów zachowało swój pierwotny wygląd.

  • Środki finansowe na budowę budynku i elektrowni zbierano w 1931 roku. W okresie tym panował światowy kryzys gospodarczy, który swym zasięgiem objął obszary graniczne czeskiego państwa.
  • W dniu otwarcia, schronisko zostało oświetlone przez rozpalenie dużego ogniska, o wpół do ósmej wieczorem odpalono race i sztuczne ognie. Równocześnie na wzgórzach obok istniejących schronisk zapalono ogniska na powitanie.
  • W miejscu gdzie wznosi się schronisko na początku XX wieku były pola uprawne[3]

Wyposażenie schroniska[edytuj | edytuj kod]

  • 42 miejsc noclegowych w 16 pokojach: 2-, 3-,i 4-osobowych.
  • restauracja i jadalnia oraz taras.
  • Przechowalnia rowerów, pralnia i suszarnia odzieży.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Schronisko położone jest przy szlakach turystycznych:

do schroniska dochodzą szlaki:

  • szlak turystyczny zielony zielony - prowadzący przez Staré Město do chaty Paprsek
  • szlak turystyczny żółty żółty - prowadzący przez Branná do chaty Paprsek
  • W pobliżu schroniska przy polsko - czeskiej granicy znajduje się punkt widokowy

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Waldemar Brygier: Sudety Wschodnie. Warszawa: ExpressMap Polska, 2007. ISBN 978-83-60120-86-6.
  • Sudety Wschodnie: mapa turystyczna 1:60 000. oprac. kartogr. K. i R. Kiełtykowie, W. Kowalski; red. i oprac. wydawnicze A. Rupniewska; oprac. tekstu Waldemar Brygier. Warszawa: ExpressMap Polska, 2010. ISBN 978-83-268-0054-2.
  • Atlas gór Polski: Sudety, Karpaty, Góry Świętokrzyskie. red.: K. Radwański, M. Szymczak. Warszawa: ExpressMap Polska, 2006. ISBN 83-6012-064-1.