Parafia św. Maksymiliana Kolbe w Kałkowie-Godowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia św. Maksymiliana Kolbe w Kałkowie-Godowie
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Godów

Adres

Godów 84a
27-225 Pawłów koło Starachowic

Data powołania

1981

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

radomska

Dekanat

Starachowice-Południe

Kościół

św. Maksymiliana Kolbe

Filie

•św. Maksymiliana
w Kałkowie
•św. Ojca Pio
w Godowie
•Miłosierdzia Bożego
w Kałkowie (Eremy)

Proboszcz

ks. kan. Zbigniew Stanios

Wezwanie

św. Maksymiliana Kolbego

Wspomnienie liturgiczne

14.08

Położenie na mapie gminy Pawłów
Mapa konturowa gminy Pawłów, po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Maksymiliana Kolbe w Kałkowie-Godowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Maksymiliana Kolbe w Kałkowie-Godowie”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Maksymiliana Kolbe w Kałkowie-Godowie”
Położenie na mapie powiatu starachowickiego
Mapa konturowa powiatu starachowickiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Maksymiliana Kolbe w Kałkowie-Godowie”
Ziemia50°57′56″N 21°10′39″E/50,965556 21,177500
Strona internetowa

Parafia św. Maksymiliana Kolbe w Kałkowie-Godowie – jedna z 12 parafii dekanatu Starachowice-Południe diecezji radomskiej. Na jej terenie powstało Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki tej parafii wiążą się z pragnieniem ks. Czesława Wali, ówczesnego wikariusza parafii Krynki, aby na Ziemi Świętokrzyskiej - w bliskości Świętego Krzyża szerzyć cześć Matki Bożej. Tymczasowa kaplica dojazdowa w Kałkowie została zbudowana wiosną 1971, a poświęcona została 14 czerwca tegoż roku. Władze państwowe stwarzały liczne trudności, a miejscowa ludność stawała w obronie kaplicy. Parafia została erygowana w 1981 z wydzielonych wiosek parafii Krynki. Od 1982 zamieszkał przy kaplicy ks. Czesław Wala i dynamizował duszpasterstwo miejscowej ludności. Wiosną tegoż roku rozpoczęto budowę kościoła - przyszłego sanktuarium. W stanie surowym kościół zbudowano w latach 1982-1983. 22 maja 1983 sprowadzono obraz – kopię obrazu Matki Bożej z Lichenia. W roku następnym obraz był uroczyście intronizowany w dolnym kościele pw. św. Brata Alberta. Dolny kościół został poświęcony w uroczystość Zesłania Ducha Świętego w 1984 przez bp. Stanisława Sygneta. Z kolei górny kościół pw. św. Maksymiliana Kolbe poświęcił w Zesłanie Ducha Świętego roku 1988 bp. Marian Zimałek. Wtedy też wprowadzono do tej świątyni obraz Matki Bożej Królowej Polski. Uroczysta intronizacja obrazu, połączona z nałożeniem ozdobnych sukienek dokonała się w 1993 pod przewodnictwem bp. Edwarda Materskiego. Kościół powstał według zamysłu architektonicznego ks. Czesława Wali, konstruktora inż. Romana Wdowicza z Kielc, pod nadzorem technicznym Daniela Jana Zawłockiego z Krynek. Jest budowlą w stylu neogotyckim, dwupoziomową, wzniesioną z czerwonej cegły i kamienia. W 2004 bp. Zygmunt Zimowski ustanowił w Kałkowie-Godowie sanktuarium diecezjalne. Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii sanktuarium była koronacja obrazu Matki Bożej papieskimi koronami, które zostały poświęcone przez Benedykta XVI 29 sierpnia 2007. Uroczystość koronacji odbyła się 15 września 2007 pod przewodnictwem Prymasa Polski kard. Józefa Glempa. W ciągu niedługiego czasu rozwinęło się wokół kościoła szeroko rozumiane duszpasterstwo, a także cała infrastruktura sanktuarium: Ośrodek rekolekcyjno-wypoczynkowy „Eremy”, Hospicjum, Dom ludzi starszych, Golgota, Panorama Świętokrzyska, Panorama Polski, Droga Krzyżowa, wioska dzieci niepełnosprawnych.

Terytorium[edytuj | edytuj kod]

Do parafii należą: Godów, Kałków, Szeligi[1].

Proboszczowie[edytuj | edytuj kod]

  • 1981-2012 – ks. inf. Czesław Wala
  • od 2012 – ks. kan. Zbigniew Stanios

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]