Parafia Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Parafia Najświętszej Maryi Panny Anielskiej
kościół parafialny
kościół parafialny
Siedziba Dąbrowa Górnicza
Adres ul. Świętej Królowej Jadwigi 17
41-300 Dąbrowa Górnicza
Data powołania 5 lutego1891
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja sosnowiecka
Dekanat dąbrowski - Najświętszej Maryi Panny Anielskiej
Bazylika-Sanktuarium Bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej
Proboszcz ks. Andrzej Stasiak
Wspomnienie liturgiczne 2 sierpnia - Matki Bożej Anielskiej
Położenie na mapie Dąbrowy Górniczej
Mapa lokalizacyjna Dąbrowy Górniczej
Parafia Najświętszej Maryi Panny Anielskiej
Parafia Najświętszej Maryi Panny Anielskiej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Najświętszej Maryi Panny Anielskiej
Parafia Najświętszej Maryi Panny Anielskiej
Ziemia 50°19′23″N 19°11′32″E/50,323056 19,192222Na mapach: 50°19′23″N 19°11′32″E/50,323056 19,192222
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa

Parafia Najświętszej Maryi Panny Anielskiejrzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie dąbrowskim - Najświętszej Maryi Panny Anielskiej, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej, Dąbrowie Górniczej, województwie śląskim w Polsce.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia została erygowana 2 lutego 1891 przez biskupa kieleckiego Tomasza Teofila Kulińskiego początkowo jako parafia Świętego Aleksandra, a od 2 sierpnia 1898, kiedy założył kamień węgielny pod budowę nowej świątyni biskup kielecki Tomasz Teofil Kuliński jako parafia Najświętszej Maryi Panny Anielskiej.

Duszpasterze[edytuj | edytuj kod]

Proboszczowie Parafii MB Anielskiej
Proboszcz Lata działania w parafii
Ks. Józef Dutkiewicz 18911896
Ks. Józef Sikorski 18961897
Ks. Grzegorz Augustynik 18971902
Ks. Jan Kołakiewicz 19021906
Ks. Grzegorz Augustynik 19061916
Ks. Stanisław Mazurkiewicz 19161933
Ks. Stefan Niedżwiccki 19331945
Ks. Stanisław Ufnarski 19451955
Ks. Jan Domarańczyk 19551968
Ks. Stanisław Buchalski 19681974
Ks. Henryk Danielewski 19741994
Ks. Jan Leks 199422.03.2008
Ks. Andrzej Stasiak 24 kwietnia 2008 – teraz

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]