Parafia Trójcy Świętej w San Francisco

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Trójcy Świętej
Holy Trinity Parish
Ilustracja
Sobór parafialny
Państwo

 Stany Zjednoczone

Siedziba

San Francisco

Adres

1520 Green Street; San Francisco, CA 94123-5102

Data powołania

1878

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Kościół Prawosławny w Ameryce

Diecezja

Zachodu

Sobór

Trójcy Świętej

Proboszcz

biskup San Francisco i Zachodu Beniamin (Peterson)

Wezwanie

Trójcy Świętej

Wspomnienie liturgiczne

Święto Trójcy Świętej
(niedziela Pięćdziesiątnicy)

Położenie na mapie Kalifornii
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Ziemia37°47′51,8″N 122°25′27,6″W/37,797722 -122,424333
Strona internetowa

Parafia Trójcy Świętej – jedna z prawosławnych parafii w San Francisco, w jurysdykcji diecezji Zachodu Kościoła Prawosławnego w Ameryce.

Historia[edytuj | edytuj kod]

2 grudnia 1857 w San Francisco zostało zarejestrowane Stowarzyszenie Prawosławne, które po dziesięciu latach zmieniło nazwę na Grecko-Rosyjski Słowiański Wschodni Kościół Prawosławny i Stowarzyszenie Dobroczynne. Grupa ta do 1868 nie posiadała stałego kapłana, lecz uczestniczyła w nabożeństwach odprawianych przez kapelanów wojskowych przybywających do San Francisco na statkach rosyjskich. W 1868, w czasie Wielkiego Tygodnia, do miasta przybył ks. Nikołaj Kowrigin, dotąd służący na Alasce, który pozostawał stałym opiekunem wspólnoty do momentu swojego wyjazdu do Rosji. W 1872 biskup Aleutów i Alaski Jan (Mitropolski) przeniósł siedzibę biskupa mającego w swojej jurysdykcji obszar Ameryki do San Francisco. Cerkiew w tym mieście stała się soborem katedralnym. Kilkakrotnie zmieniała wezwanie: kolejno św. Aleksandra Newskiego, św. Mikołaja, św. Bazylego Wielkiego, by ostatecznie przyjąć współczesne, Trójcy Świętej.

W 1878 została powołana parafia pod tym samym wezwaniem z ks. Pawłem Kiedroliwanskim jako pierwszym proboszczem. Początkowo miała ona charakter etnicznie rosyjski. Z czasem ewoluowała w kierunku wielonarodowej wspólnoty, w której większość wiernych stanowią konwertyci. Językiem liturgicznym parafii jest angielski, okazjonalnie także cerkiewnosłowiański.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]