Paul Bowles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Paul Frederic Bowles (ur. 30 grudnia 1910 w Nowym Jorku, zm. 18 listopada 1999 w Tangerze) – amerykański poeta i prozaik, tłumacz, kompozytor. Mąż Jane Bowles.

Bowles był utalentowanym kompozytorem muzyki poważnej. W 1928 rozpoczął studia na Uniwersytecie Virginia. Na początku lat 30. sporo podróżował, we Francji spotkał się m.in. z Gertrude Stein. W tym czasie po raz pierwszy odwiedził Tanger. W 1938 poślubił Jane Auer, która później – pod nazwiskiem męża – stanie się cenioną pisarką. Związek przetrwał do śmierci pisarki w 1973.

W latach 40. małżeństwo Bowles mieszkało w rodzinnym mieście pisarza. W połowie dekady Bowles napisał swe pierwsze dojrzałe opowiadania (pierwsze próby podejmował już w dzieciństwie). W 1947 osiadł w Tangerze, rok później dołączyła do niego żona.

Jego debiutancka powieść – Pod osłoną nieba – ukazała się w 1949. Na jej podstawie w 1990 Bernardo Bertolucci nakręcił film o tym samym tytule z Debrą Winger i Johnem Malkovichem w rolach głównych.

Oprócz powieści Bowles był autorem kilkunastu zbiorów opowiadań i poezji. Jego twórczość ma często ukryty charakter autobiograficzny (Pod osłoną nieba, opowiadania Zamarznięte pola, Postój w Corazon).

Zajmował się również tłumaczeniem i propagowaniem twórczości marokańskich pisarzy (m.in. Mohameda Mrabeta i Mohameda Choukriego). Publikował artykuły podróżnicze, był zafascynowany tradycyjną muzyką marokańską i w trakcie swoich podróży zajmował się jej rejestrowaniem. W Tangerze mieszkał przez ponad 50 lat.

W języku polskim ukazały się dwie książki Bowlesa – Pod osłoną nieba i przekrojowy zbiór opowiadań Przyjaciel świata.

Paul Bowles, pomimo małżeństwa zawartego z Jane, był gejem[1]. Sama pani Bowles również była homoseksualna[2].

Powieści[edytuj | edytuj kod]

  • Pod osłoną nieba (The Sheltering Sky 1949)
  • No więc dobrze (Let It Come Down) (1952)
  • The Spider's House (1955)
  • Up Above the World (1966)
  • Too Far From Home (1999)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy