John Malkovich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
John Malkovich
John Malkovich podczas 44. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach, 2009
John Malkovich podczas 44. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach, 2009
Imię i nazwisko John Gavin Malkovich
Data
i miejsce urodzenia
9 grudnia 1953
Stany Zjednoczone Christopher
Zawód aktor
Lata aktywności od 1984
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Wikicytaty John Malkovich w Wikicytatach

John Gavin Malkovich (ur. 9 grudnia 1953 w Christopher, Illinois w Stanach Zjednoczonych) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.

Jego ojciec, Daniel Leon Malkovich, był pochodzenia chorwackiego, a matka, Joe Anne z d. Choisser – szkocko-niemieckiego. Aktor mający na swoim koncie wiele różnorodnych ról filmowych. Najczęściej jednak gra dziwaków, psychopatów, cynicznych manipulatorów lub ludzi ogarniętych szaleństwem. Karierę teatralną rozpoczynał w Chicago. W 1983 przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie grał w sztukach wystawianych na Broadwayu, występując na jednej scenie choćby z Dustinem Hoffmanem.

Pierwszą większą rolę filmową zagrał w Miejscach w sercu i od razu zdobył nominację do Oscara. Drugą nominację przyniosła mu kreacja w Na linii ognia w 1993.

Często pojawia się w niekomercyjnych niezależnych filmach amerykańskich i produkcjach europejskich. Potrafi spojrzeć na siebie ironicznie, co udowodnił w eksperymentalnym filmie Być jak John Malkovich (reż. Spike Jonze), w którym zagrał samego siebie, tworząc postać znudzonego, niezbyt błyskotliwego, hollywoodzkiego gwiazdora.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jego pierwszą żoną była Glenne Headly (1982–1988). Po raz drugi ożenił się z Nicolettą Peyran (w 1989). Mają dwoje dzieci.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Wspólnie z Lianne Halfon i Russellem Smithem założył spółkę produkcyjną Mr. Mudd, która odpowiedzialna jest za produkcję takich filmów, jak Juno (2007) czy Ghost World (2001).

W 1995 John Malkovich gościł w ruinach gotyckiego zamku w miejscowości Szymbark pod Iławą, gdzie Volker Schlöndorff kręcił sceny do filmu Król Olch[1]. John Malkovich gra w filmie Francuza zafascynowanego potęgą Rzeszy Niemieckiej.

W 1992 wystąpił razem z Hugh Lauriem w teledysku do piosenki Annie Lennox pt. "Walking on Broken Glass".

Podczas pobytu w Warszawie w 2006 roku, aktor poparł obrońców zamykanego wówczas przez władze miasta popularnego wśród środowisk LGBT warszawskiego klubu Le Madame.

Filmografia aktorska (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Filmografia producencka (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Filmografia reżyserska (wybór)[edytuj | edytuj kod]

  • Tancerz (The Dancer Upstairs, 2002)
  • Hideous Man (2002)

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]