Pearl Harbor (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy amerykańskiego filmu. Zobacz też: Naval Base Pearl Harbor.
Pearl Harbor
Gatunek dramat wojenny
Data premiery 21 maja 2001
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 183 min.
Reżyseria Michael Bay
Scenariusz Randall Wallace
Główne role Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale
Muzyka Hans Zimmer
Zdjęcia John Schwartzman
Scenografia Jon Billington, William Ladd Skinner, Donna Willinsky, Eliza Solesbury, Jennifer Williams, Nigel Phelps
Kostiumy Mitzi Haralson, Michael Kaplan
Montaż Chris Lebenzon, Roger Barton, Steven Rosenblum, Mark Goldblatt
Produkcja Michael Bay, Jerry Bruckheimer
Wytwórnia Touchstone Pictures
Jerry Bruckheimer Films
Dystrybucja Buena Vista Pictures

Pearl Harbor – amerykański melodramat wojenny z 2001 roku w reżyserii Michaela Baya.

Twórcy filmu[edytuj | edytuj kod]

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Rok 1941, Pearl Harbor, Oahu. Dwaj młodzieńcy, Rafe McCawley i Danny Walker, byli przyjaciółmi od urodzenia. Razem wychowywali się na farmie w stanie Tennessee i tam też przeżywali młodość.

Podczas okresowych badań lekarskich, Rafe miał problemy z zaliczeniem wojskowych badań okulistycznych mimo świetnego wzroku, ponieważ nie odróżniał liter. Na szczęście udało mu się przekonać piękną pielęgniarkę Evelyn Johnson, aby ta zaliczyła mu egzamin. Na jej decyzją wpłynęło głównie to, że wiedziała, jakie cierpienie oznacza zakaz lotów (taki los spotkał jej ojca). Pilot zakochał się w dziewczynie od pierwszego wejrzenia, ona jednak początkowo uważała jego zachowanie za narzucanie się. W końcu jednak odwzajemniła jego uczucia.

Tymczasem Rafe wstąpił do elitarnego Orlego Szwadronu, który wspomagał Brytyjczyków w bitwie o Anglię. W jednej z misji został zestrzelony, spadł do Kanału La Manche i został uznany za zaginionego. Danny, tak jak obiecał swojemu przyjacielowi poinformował Evelyn, że Rafe zginął. Oboje byli zrozpaczeni po stracie ukochanego i przyjaciela. Po jakimś czasie nawiązało się między nimi uczucie. Evelyn zaszła w ciążę. Jednak Rafe przeżył dzięki francuskim rybakom, którzy wyłowili go z wody i ukryli w okupowanej Francji, i wrócił do Pearl Harbor. Evelyn była rozdarta, przyjaciele skłóceni.

Następnego dnia, 7 grudnia 1941 roku, nastąpił japoński atak na Pearl Harbor. Rafe i Danny musieli zapomnieć o osobistych sporach i wzbić się w powietrze, aby walczyć z agresorem. Przy pomocy desperackiej walki na okrętach USS "Arizona", USS "Oklahoma", USS "California", USS "Nevada", USS "West Virginia", innych okrętów i piechoty uzbrojonej w broń przeciwlotniczą Rafe'owi i Danny'emu udało się zestrzelić kilka maszyn japońskich i ograniczyć straty w ludziach po stronie amerykańskiej. Evelyn zaś walczyła o życie rannych w miejscowym szpitalu. Niestety okazało się, że zginęła jedna z przyjaciółek Evelyn, Betty.

Po ataku i pogrzebie ofiar obaj piloci mieli wziąć udział w tajnej misji lotniczej. Nikt nie wiedział o jej celach, z wyjątkiem prezydenta Roosevelta i jego najbliższego otoczenia do którego zaliczał się płk. Doolittle. Przed wyjazdem Evelyn wytłumaczyła Rafe'owi, że nie mogą być razem, gdyż jest w ciąży z Dannym. Rafe nie miał wyjścia i musiał się z tym pogodzić. Na lotnisku w Pearl szesnaście bombowców B-25 przeszło "odchudzanie", czyli usunięcie z nich wszystkich zbędnych części. Służyło to zmniejszeniu masy samolotów, które musiały lecieć z prędkością myśliwców, aby misja się powiodła.

Rafe, Danny i ich koledzy zgodzili się wypłynąć na Pacyfik, nie wiedząc po co. Na lotniskowcach dowiedzieli się, że mają zbombardować Tokio (Akcja ta faktycznie miała miejsce - Rajd Doolittle'a). Niestety okazało się, że Japończycy namierzyli Amerykanów i trzeba było startować wcześniej. Większa odległość od celu oznaczała problem z lądowaniem w Chinach. Na samoloty załadowano dodatkowe kanistry z benzyną i zastąpiono ciężkie karabiny maszynowe kijami od szczotek. Atak został zakończony powodzeniem, jednakże nadajnik nie dotarł do Chin i musieli lecieć w nieznane.

Na ostatnich resztkach paliwa pilotom udało się dolecieć do Chin i wylądować na polu ryżowym. Lotnicy zostali osaczeni przez Japończyków. Desperacka obrona skończyła się brakiem amunicji. Z opresji pomógł im wyjść drugi bombowiec, który zabił wielu Japończyków z działek pokładowych. Jednak to nie koniec kłopotów. Odparcie następnej fali natarcia nie było możliwe. Japończycy wzięli Danny'ego za jeńca. Rafe ostatnimi trzema kulami zabił kilku przeciwników, lecz była to błędna decyzja. Danny osłonił własnym ciałem Rafe'a, a jego koledzy zyskali czas na podniesienie broni zabitych przeciwników. Wkrótce z pomocą Amerykanom przyszli Chińczycy, ale Danny'emu nie udało się przeżyć. Do domu wrócili wszyscy lotnicy prócz niego. Evelyn znów związała się z Rafem, a swojego syna nazwała Danny.

Ciekawostki i błędy[edytuj | edytuj kod]

  • W czasie bitwy o Anglię Rafe pisze list do Evelyne, choć wielokrotnie zaznaczane było, że jest on analfabetą.
  • W Anglii Rafe walczy w dywizjonie ochotników amerykańskich, ale jego Spitfire ma oznaczenie boczne RF, co świadczy, że samolot ten należy do polskiego Dywizjonu 303.
  • Dwaj piloci myśliwscy (Rafe i Danny) zostają przeniesieni do jednostki bombowej i zyskują umiejętność pilotowania bombowca bez żadnego szkolenia.
  • W Rajdzie Doolile'a biorą udział bombowce B-25 w wersji, która została wprowadzona do użytku rok później.
  • Aktor, który zagrał w filmie rolę adm. Isoroku Yamamoto, w ogóle nie przypomina odgrywanej przez siebie postaci.
  • Pancerniki zacumowane w Pearl Harbor posiadają wiele elementów konstrukcji wprowadzonych do użytku kilkadziesiąt lat później.
  • Scena walki Rafe'a i Danny'ego w hawajskich koszulach nie jest w całości wymysłem scenarzystów. Nad ranem 7 grudnia 1941 roku wybuchy obudziły por. Kennetha Taylora. Z uwagi na to, że poprzedniego dnia był na przyjęciu, włożył szybko spodnie od smokingu i wraz z przyjacielem por. George'em Welchem pobiegli do samolotów w Haleiwa. Tego dnia Welch i Taylor strącili 8 samolotów (na 12 jakie zestrzeliły myśliwce amerykańskie).[1]

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Oscary za rok 2001

Złote Globy 2001

  • Najlepsza muzyka - Hans Zimmer (nominacja)
  • Najlepsza piosenka - There You'll Be - muz. i sł. Diane Warren (nominacja)

Złota Malina 2001

Złota Malina 2010

Nagrody Satelita 2001

Box office[edytuj | edytuj kod]

Świat US$ 449,220,945

Przypisy

  1. Pearl Harbor: Michał Olszański. Warszawa: Wydawnictwo Edipresse Polska SA, 2005, s. 38-39. ISBN 83-60160-26.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]