Polana nad Wierchomlą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Polana nad Wierchomlą
Ilustracja
Państwo

 Polska

Położenie

województwo małopolskie

Pasmo

Beskid Sądecki, Karpaty

Zagospodarowanie

nieużytki, schronisko turyst.

Położenie na mapie Beskidu Sądeckiego
Mapa konturowa Beskidu Sądeckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Polana nad Wierchomlą”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Polana nad Wierchomlą”
Ziemia49°26′04″N 20°50′46″E/49,434444 20,846111

Polana nad Wierchomlą – polana na grzbiecie RunekPusta Wielka Jest to boczny grzbiet Pasma Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim. Polana zajmuje partie grzbietowe oraz zachodnie stoki tego grzbietu opadające do doliny Małej Wierchomlanki i ciągnie się od Bacówki nad Wierchomlą w południowym kierunku, po niewielki pas zadrzewień oddzielający ją od następnej polany tego grzbietu – polany Długie Młaki. Jest jedną z ciągu kilku polan na tym grzbiecie. Kolejno od północy na południe są to: Polana Gwiaździsta, Polana nad Wierchomlą, Długie Młaki i Wyżne Młaki[1]. Dawniej były to pola uprawne i pastwiska Łemków zamieszkujących te tereny. Na mapie WIG z około 1930 r. na obecnej Polanie nad Wierchomlą zaznaczone jest 12 domów (tzw. chyż) łemkowskich. W 1947 Łemkowie zostali wysiedleni w ramach Akcji Wisła, a ich chyże spalone. Później w dolinie Wierchomlanki i Małej Wierchomlanki osiedliła się napływowa ludność polska. Obszar polany należy do miejscowości Wierchomla Mała, jednak tereny obecnej Polany nad Wierchomlą nie zostały zasiedlone, zabudowania tej miejscowości skupiają się tylko w dolinie Małej Wierchomlanki. Stopniowo obszar polany ulega naturalnej sukcesji wtórnej, ostatecznym efektem której jest las. W niektórych miejscach dostrzec można jeszcze stare drzewa owocowe pozostałe po Łemkach i resztki fundamentów domostw[2]. Łąki pokryły się gęsto wielkimi kopcami mrówek porośniętymi trawą.

W górnej części Polany nad Wierchomlą w 1978 zbudowano schronisko turystyczne – Bacówkę nad Wierchomlą. Z polany przy tym schronisku rozciągają się rozległe widoki na Pasmo Radziejowej, Góry Lubowelskie i Tatry[2].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czarny – z przystanku PKS w Wierchomli Małej do Bacówki nad Wierchomlą – 1.30 godz, ↓ 0.45 godz.
szlak turystyczny niebieski – z Żegiestowa Zdroju (PKP i PKS) przez Pustą Wielką do Bacówki nad Wierchomlą – 5 godz, ↓ 3 godz.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Beskid Sądecki. Mapa 1:50 000. Piwniczna: Agencja Wyd. „Wit” s.c.. ISBN 83-915737-3-7.
  2. a b Bogdan Mościcki: Beskid Sądecki i Małe Pieniny. Pruszków: Oficyna Wyd. „Rewasz”, 2007. ISBN 978-83-89188-65-6.
Panorama widokowa z Polany nad Wierchomlą
Panorama widokowa z Polany nad Wierchomlą

Pasmo Jaworzyny