Pomnik Fryderyka Chopina w Izbicy Kujawskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Fryderyka Chopina
w Izbicy Kujawskiej
Ilustracja
Pomnik na tle kościoła
Państwo

 Polska

Miejscowość

Izbica Kujawska

Miejsce

Plac Wolności

Typ obiektu

popiersie

Projektant

Xawery Dunikowski (kopia)

Data odsłonięcia

8 czerwca 2014

Położenie na mapie Izbicy Kujawskiej
Mapa konturowa Izbicy Kujawskiej, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Fryderyka Chopina”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Fryderyka Chopina”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko dolnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Pomnik Fryderyka Chopina”
Położenie na mapie powiatu włocławskiego
Mapa konturowa powiatu włocławskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Fryderyka Chopina”
Położenie na mapie gminy Izbica Kujawska
Mapa konturowa gminy Izbica Kujawska, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Fryderyka Chopina”
Ziemia52°25′14,3940″N 18°45′47,3112″E/52,420665 18,763142

Pomnik Fryderyka Chopina w Izbicy Kujawskiejpomnik polskiego pianisty i kompozytora, Fryderyka Chopina (1810-1849) znajdujący się na Placu Wolności (rynku) w Izbicy Kujawskiej, w której została ochrzczona Tekla Justyna Chopin z domu Krzyżanowska, będąca matką kompozytora.

Pomnik odsłonięto 8 czerwca 2014. Budowla ma formę popiersia z brązu osadzonego na granitowym cokole i jest kopią rzeźby Xawerego Dunikowskiego, którą artysta wykonał około 1909. Obiekt ufundowany został przez Urząd Marszałkowski w Toruniu oraz Urząd Gminy i Miasta w Izbicy Kujawskiej. Oryginał popiersia do skopiowania udostępniło Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni (Warszawa). Posadowienie pomnika było inicjatywą obywatelską, nad którą czuwał Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika Fryderyka Chopina w Izbicy Kujawskiej (w jego skład wchodził m.in. Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, a przewodniczącym był Wojciech Graczyk, dyrektor lokalnego Gimnazjum im. gen. A. Słubickiego). Pomysłodawcą budowy był Krzysztof Dorcz z Włocławka. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki. W uroczystościach odsłonięcia udział wzięli m.in. prof. Katarzyna Popowa-Zydroń i Piotr Mysłakowski[1].

W miejscowym kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajduje się tablica pamiątkowa Tekli Justyny Chopinowej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]