Pomoc:Pytania nowicjuszy/Zamieszczanie treści

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Nowe pytania dotyczące zamieszczania treści

Na mapach.

Witam, chciałbym dodać taki materiał "na mapach", który będzie widoczny w prawym górnym rogu. Czy mógłbym prosic o pomoc?

Edytowanie artykułów o filmach obecnie granych w kinach

Dzień dobry wszystkim. Czy naprawdę w wikipedii jest zasada, że w przypadku artykułu o filmie nie dodaje się opisu fabuły, do momentu, kiedy film zejdzie z ekranów??!--Maksymilian Sielicki (dyskusja) 18:38, 2 paź 2011 (CEST)

Raczej nie piszemy recenzji, a co do fabuły - kiepsko jest z tym, opisy są często słabe jak w jakiejś gazecie z programem telewizyjnym. Jednak to nie zależy od tego, czy film jest jeszcze w kinach czy nie, tylko od tego, czy mamy źródła, np. analizy krytyczne filmu. Jako przykłady dobrze napisanych haseł polecam: Sherlock Holmes Baffled czy Casablanca (film). Przykuta (dyskusja) 19:02, 2 paź 2011 (CEST)
No cóż, użytkownik Starscream twierdzi coś przeciwnego. Zapewne dlatego wycofał moją edycję. Co do lichości opisów - no cóż, bardzo wiele rzeczy na pl-wiki lichych. Nie twierdzę, że mój opis jest arcydziełem sztuki literackiej - ale taki zły też chyba nie jest. Dzięki za odpowiedź.--Maksymilian Sielicki (dyskusja) 19:18, 2 paź 2011 (CEST)
Myli się, ale i tak nie dodałeś źródeł, a to jest podstawa. Przykuta (dyskusja) 19:33, 2 paź 2011 (CEST)

Zmiana brzmienia hasła głównego

Witam Natknąłem się w wikipedii na hasło "koszty rachunkowe". Zaciekawiony znaczeniem tej kategorii przyjrzałem się definicji. W treści definicji nie pojawia się hasło "koszty rachunkowe" tylko jest hasło "koszty". W związku z tym moje pytanie brzmi czy jest możliwość wyedytowania brzemienia hasła? Tu z "koszty rachunkowe" na "koszty". Jest to istotne w związku z faktem braku w literaturze przedmiotu oraz w ustawodawstwie takiej kategorii. Wprowadza to tylko niepotrzebne zamieszanie na gruncie rachunkowości. Z góry dziękuję za odpowiedź. Zdzisław Kes

Wikipedię edytować może każdy, kto ma wiedzę na dany temat i trochę chęci. Podobnie, jak zadałeś to pytanie, możesz poprawić hasło, wystarczy kliknąć link "Edytuj" na górze strony. Czasami hasło musi nieco poczekać na przejrzenie (patrz Wikipedia:Wersje oznaczone), lecz każda dobra edycja, poprawiająca, uzupełniająca albo rozbudowująca hasło jest cenna. Wojciech Pędzich Dyskusja 19:34, 23 lis 2011 (CET)
Zobacz tutaj jak się edytuje artykuły na wiki: Pomoc:Edytowanie. Przykuta (dyskusja) 23:18, 23 lis 2011 (CET)
Chyba że ci chodzi o zmianę nazwy strony - do tego musisz mieć konto i odczekać 4 dni, a potem przenieś je pod właściwą nazwę. Zobacz Pomoc:Zmiana nazwy strony. Przykuta (dyskusja) 23:21, 23 lis 2011 (CET)

liczby przy nowych artykułach np. (+4266) (+26)

przy obserwowanych artykułach widzę takie dziwne liczby, co one oznaczają?

Tak jak w przypadku wykazu ostatnich zmian (tu znajdziesz szerszy opis) oznaczają one, ile przybyło treści w bajtach (w przybliżeniu - liczba znaków) na danej stronie. Przykuta (dyskusja) 15:35, 13 sty 2012 (CET)

HEL pierwiastek gaz

czy pierwiastek HEL przy wdychaniu uszkadza układ oddechowy lub inne narządy?

Hel (pierwiastek)? Ale my tu nie odpowiadamy na pytania. To encyklopedia. Jak czegoś nie ma, to radzę zapytać jakiegoś lekarza. Wojciech Pędzich Dyskusja 19:43, 31 sty 2012 (CET)

Imiona nazwiska

W encyklopediach przyjęte jest, że podstawowym hasłem jest nazwisko, tymczasem w Wikipedii jest odwrotnie, aż roi się od haseł będącymi imionami bez przekierowania do nazwiska przykłady: Janina Ochojska (nie znajdziemy jej pod "Ochojska", Wisława Szymborska (brak Szymborska), Emile Zola (brak "Zola"), gdy tymczasem istnieją też hasła z nazwiskami np. Borowski (bo jest więcej haseł), Kutrzuba (przekierowanie z "Ireneusz Kutrzuba"), van Gogh (przekierowanie do Vincent van Gogh"). Są to spore niekonsekwencje i niewątpliwie jest to wada mieniącego się "wolną encyklopedią", a pożytecznego narzędzia. (kto szuka w encyklopedii imion - czasami ich nie pamięta lub nie zna, a czasem brak jest innych narzędzi do odnalezienia hasła - chyba poza Google). Sądzę, że należy zastanowić się nad takim udziwnieniem i ułatwić korzystanie z Wikipedii. Z poważaniem Lech.

No cóż, Wikipedia nie jest taka sama jak papierowe encyklopedie. W nich alfabetyczna kolejność haseł i uporządkowanie biografii według schematu nazwisko, imię są niezbędne by móc odnaleźć określone hasło. Wikipedia jest wolna od tych ograniczeń. Wpisując w wyszukiwarce/polu wyszukiwania dowolne słowo można odnaleźć wszystkie artykuły, w których występuje (proszę zobaczyć Pomoc:Przeszukiwanie). Hasła poświęcone nazwiskom, jak np. Borowski, zawierają informacje o samym nazwisku i pomagają użytkownikom, którzy nie wiedzą dokładnie którego „Borowskiego” szukają. Ale oprócz tego każdą z wymienionych w nim osób można znaleźć niezależnie w wyszukiwarce. Wikipedia jest po prostu bardziej elastyczna. Pozdrawiam, --Mikołka (dyskusja) 20:27, 6 lut 2012 (CET)

Dlaczego nie rozbudowano wątku o Dzierzyńsku?

Witam,

Pod koniec grudnia wysłałam do edytorów krótką propozycją rozbudowania artykułu o Dzierżyńsku, ponieważ jest bardzo skąpa. Jednak do tej pory nie otrzymałam żadnej wiadomości.

Wikipedię edytują ochotnicy w miarę swoich zainteresowań, chęci, możliwości i wiedzy. Nie można oczekiwać, że jakiekolwiek prośby zostaną na pewno zrealizowane. Może tak się zdarzyć, ale niekoniecznie. Jedyną pewną metodą jest samodzielne napisanie danego tekstu. Filozofia Wikipedii jest taka: "Jeśli uważasz, że artykuł w Wikipedii wymaga zmian, poprawek lub rozbudowy – kliknij przycisk Edytuj u góry strony. Każdy może wprowadzać zmiany, nawet nie trzeba w tym celu zakładać konta! Należy tylko pamiętać o podaniu źródeł w formie przypisów (zob. szablon {{Cytuj}}). W Wikipedii trzymamy się zasady „śmiałego edytowania”, więc nie obawiaj się, że popełnisz błędy. Zajrzyj na stronę dotyczącą tworzenia artykułów lub poeksperymentuj na stronach testowych." Michał Sobkowski dyskusja 09:23, 13 lut 2012 (CET)
Zwrócono mi uwagę, że chodzi Ci zapewne o tę edycję. Została ona wycofana bez podania powodu, jednak także w mojej opinii tekst ten (opis książki autobiograficznej) nie nadawał się do artykułu o miejscowości. Można jedynie odnotować tę książkę, ale króciutko, w jednym zdaniu. Natomiast sama Maskotka zasługuje moim zdaniem na osobny artykuł. Michał Sobkowski dyskusja 08:24, 14 lut 2012 (CET)

" Rosyjskie obozy jenieckie do 1917r. "/prof.hist.,publicystka. /

Rosyjskie obozy jenieckie do 1917r. W czasie I wojny swiatowej istniały obozy jenieckie w róznych guberniach. Nailiczniejsze miały miejsce w Azji Srodkowej, w tych obozach pracowali Polacy, żołnierze z wojsk austriackich, pruskich i "niesforni" z Królestwa Polskiego. Więzieni byli jeńcy Z różnych wojsk, państw walczących z Rosją.Tekst wiernie odtwarza warunki pobytu "międzynarodowych"jeńców, na ziemiach egzotycznych dla Polaków /Turkiestan/. Zofia Lech, 21 02 2012; 14,20; Tekst zawiera przypisy.

Dziękujemy za zainteresowanie Wikiedią. Ta strona służy do zadawania pytań na temat haseł i zamieszczania materiałów w Wikipedii. Proszę o precyzyjne sformułowanie problemu. --Mikołka (dyskusja) 00:05, 22 lut 2012 (CET)

Kiedy nowe hasło znajdę przez wyszukiwarkę?

Dzień dobry! Kiedy zamieszczone nowe hasło, które można już znaleźć przez Wikipedię, będzie się wyświetlało w wyszukiwarce? Z góry dzięki za odpowiedź! Lizard753

to już zalezy od wyszukiwarki a nie od Wikipedii. masti <dyskusja> 14:05, 29 lut 2012 (CET)
Czy chodzi ci o wyszukiwarkę Wikipedii? Przejrzałem sobie, które z nowych haseł się wyświetlają. Po 2 dniach już się wyświetla, po dobie jeszcze nie. Przykuta (dyskusja) 15:35, 29 lut 2012 (CET)

Jak dodawać zdjęcia

Jak dodawać zdjęcia ?

Jak dodawać zdjęcia

Jak dodawać zdjęcia ?

możliwość zobaczenia wcześniejszej wersji strony

witam, Kiedyś pod wpływem emocji poprawiłam jedną ze stron w wikipedi (poprawka jest zgodna ze stanem faktycznym. Chciałabym jednak jeszcze raz zobaczyć to co było wcześniej tam zapisane. Czy istnieje taka możliwość? Janka Bziukiewicz jankabziukiewicz@gmail.com

Jasne - na górze strony masz zakładkę "Historia". Gdy ją klikniesz pokaże Ci się lista wszystkich zmian w haśle, od najnowszej poczynając. Klikając na którąś datę, możesz sobaczyć jak wyglądał artykuł, a klikając w (poprz.) możesz tez zobaczyć, jakie zmiany dokonano w nim w tej akurat edycji. Wojciech Pędzich Dyskusja 08:46, 25 kwi 2012 (CEST)

Nowa edycja hasła IPIX

Napisałem całkiem nowy artykuł dla hasła IPIX. Mam tu dwa problemy:

1. Obecny, bardzo krótki, artykuł dla tego hasła napisał ktoś inny. 2. Nigdy nie pisałem artykułów do Wikipedii.

Co powinienem, po kolei, zrobić, aby w miejsce obecnego artykułu wstawić mój i nie zrobić nikomu przykrości?

Dodam jeszcze, że w Instytucie Podstaw Informatyki PAN kierowałem zespołem, który system IPIX zbudował.

Dziękuje za radę, pozdrawiam, Jan Borowiec

Obecny stan hasła jest bardzo słaby, więc nikt się nie powinien obrażać, jeśli jego jakość będzie lepsza. Ale - artykuł powinien być oparty na publikowanych źródłach, nie na wiedzy własnej (podwyższamy standardy). Zobacz WP:WER, Pomoc:Przypisy. Powinien też być napisany w formie neutralnej (WP:NPOV) oraz w odpowiednim stylu (WP:STYL). Zanim podmienisz hasło, możesz spróbować je opracować we własnym brudnopisie: Wikipedysta:Jborowiec/brudnopis. Strony pomocy zgromadzone mamy tutaj: Pomoc:Spis treści. Pozdrawiam Przykuta (dyskusja) 18:35, 3 maj 2012 (CEST)

wpis o srodowisku harcerskim

witam. chcialbym dokonac wpisu o srodowisku harcerskim, ktore dziala od 23 lat. Posiada ono bogata obrzedowosc i historie. czy jest taka mozliwosc?

Wolverhampton Wanderers - tłumaczenie treści

Witam Chciałbym przetłumaczyć artykuł z Wikipedii w wersji anglojęzycznej i dodać tekst na naszą polską wersje wiki, czy wystarczy, że w bibliografii umieszczę adres do hasła w wersji angielskiej?

Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź. Dariusz

Nie wystarczy. Co, jeśli Twój polski tekst ktoś przetłumaczy do wersji węgierskiej? Jaki przypis da?
Korzystamy z oryginalnych źródeł zamieszczonych w haśle w wersji angielskiej o ile one istnieją. Dobrze byłoby zweryfikować te źródła jeśli to możliwe, czy rzeczywiście udowadniają to co twierdzą, ze udowadniają. Wojciech Pędzich Dyskusja 15:27, 23 lip 2012 (CEST)

Nowy artykuł.

Kiedy można dodać swój nowy i pierwszy artykuł ?

Uaktualnienie danych, źródła

Dokonałem drobnych zmian technicznych w artykule Port lotniczy Derry. Ostatnie statystyki dotyczyły lat 2007-2008 (bez źródeł), uaktualniłem je do ubiegłego roku. Dane znalazłem na angielskiej Wikipedii, ale do podanego tam źródła nie zaglądałem. Czy w takiej sytuacji:

  • dodać (skopiować) źródło z Wikipedii angielskiej
  • uaktualnić i zostawić bez źródła (jako i było)
  • nie uaktualniać, tylko oznaczyć (jak?)

Pozdrawiam, Eti (dyskusja) 21:48, 31 lip 2012 (CEST)

Najlepiej będzie albo skopiować źródło z angielskiej Wikipedii (tylko dobrze jest je sprawdzić, czy mówi to, co podano w haśle) albo znaleźć nowsze, rzetelniejsze, bardziej dostępne źródło. Hasło nie musi być wierną kopią hasła z en.wikipedii. Jeśli do czegoś nie ma źródła - patrz szablon {{fakt}}. Wojciech Pędzich Dyskusja 21:52, 31 lip 2012 (CEST)
Rozumiem, dziękuję za pomoc. Eti (dyskusja) 22:28, 31 lip 2012 (CEST)

Brak napisanego tekstu w wyszukiwarce

Napisany przeze mnie tekst o butach Ballin został zapisany, mimo to nie pojawił się w wyszukiwarce. W związku z tym jaki mam podjąć kolejny krok, by napisany tekst zaistniał w internecie. Czy mam może czekać na akceptację ze strony administratorów?

Tekst stworzyłaś na swojej stronie użytkownika, która nie jest miejscem na publikowanie artykułów, a raczej Twoją wizytówką. Ogólnie z tym tekstem jest trochę kłopotów z punktu widzenia encyklopedii: brak źródeł, trochę napuszonych wyrażeń bez pokrycia. Należy się też zastanowić, czy marka obuwia jest encyklopedycznym bytem, zerknij choćby na stronę Wikipedia:Propozycje kryteriów encyklopedyczności/Przedsiębiorstwa i pomysl, czy firma spełnia zawarte tam wytyczne.
W Wikipedii nie ma procesu zatwierdzania haseł przez administratorów; gdyby hasło powstało pod nazwą Ballin, to byłoby widoczne prawie od razu w wyszukiwarce, chyba, że nie spełniałoby wymagań Wikipedii i zostałoby albo skasowane albo przeniesione do Twojego brudnopisu celem naprawy. Wojciech Pędzich Dyskusja 17:06, 18 sie 2012 (CEST)

Ledrin

Napisałam artykuł około miesiąca temu i nadal nie jest on zamieszczony. Co mogę zrobić aby był on w końcu dostępny.

Chodzi o ten tekst? Znajduje się w brudnopisie, a nie w głównej przestrzeni nazw. Żeby był "widoczny", teoretycznie należałoby go przenieść pod nazwę Ledrin. Piszę teoretycznie, bo artykuł to ma promocyjno-reklamową treść i traktuje o (najpewniej) nieencyklopedycznym podmiocie i jako taki zostanie zapewne szybko usunięty. Wikipedia jest encyklopedią, a nie darmowym miejscem do promocji firm. Gytha (dyskusja) 07:41, 13 wrz 2012 (CEST)

Edycja tytułu artykułu/hasła

Poprawiłam treść zgodnie z rzeczywistymi danymi ale nie mogę zmienić tutułu artykułu AC-X, który jest nieaktualny - nie ma już AC-X, powinno być Thinx Poland. Jak należy to zmienić?

Wymaga to posiadania uprawnień Wikipedia:Automatycznie zatwierdzeni użytkownicy. Jeśli nie masz konta, to musisz prosić kogoś o przeniesienie hasła. AC-X przeniosłem pod Thinx Poland. Załatwione, Michał Sobkowski dyskusja 10:21, 25 wrz 2012 (CEST)

jak przenieść tekst z brudnopisu?

Witam, Stworzyłam w brudnopisie krótki artykuł o firmie Zalewski Architecture Group http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:Zalewskiag/brudnopis Chciałabym go teraz przenieść do wikipedii, ale nie widzę żadnego przycisku "przenieś". Jak należy to zrobić? Z góry dziękuję za pomoc.

Radzę nie przenosić. Wikipedia:Propozycje kryteriów encyklopedyczności/Przedsiębiorstwa, plus ten wpis - wątpię w encyklopedyczny charakter tego wpisu. Wojciech Pędzich Dyskusja 12:14, 25 wrz 2012 (CEST)

MUZYK

Witam,jak moge zamieścić biografie i informację o zmarłym muzyku z osiągnieciami artystycznymi,które przeszły do historii zona studio@gizasound.eu

Treści reklamowe

Witam. Jestem nowicjuszem i już dwukrotnie próbowałam edytować dwa hasła : dotyczące sklepu internetowego oraz sieci sklepów AGD i RTV. Starałam się, aby tekst zawierał treści czysto informacyjne np. o ilości sklepów , charakterze sklepu etc. Za każdym razem jednak wpisy zostawały odrzucane i argumentem było to, że zawierają treści reklamowe. W linkach zewnętrznych wpisywałam linki do stron tych sklepów. Czy to mógł być powód odrzucenia wpisów? Proszę o pomoc i wskazówkę w jaki sposób stworzyć tekst, aby w końcu został on zaakceptowany. Pozdrawiam.

Mamy pewną wytyczną - Wikipedia:Propozycje kryteriów encyklopedyczności/Przedsiębiorstwa, jak też ogólne zasady mówiące, ze encyklopedyczna osoba/zjawisko/firma musi się wykazać jakimiś konkretnymi osiągnięciami na miarę encyklopedii i ze te muszą być udokumentowane w źródłach. Jakiś czas temu powstały (moim skromnym zdaniem) dość dobre eseje/felietony na ten temat, jeden autorstwa TarLocesiliona, drugi mój - troszkę przystępniej mówią o encyklopedyczności w ogóle i o kwestii firm. Wojciech Pędzich Dyskusja 15:11, 14 sty 2013 (CET)

Mikkel B. Jensen

Imię: Mikkel B. Nazwisko: Jensen Narodowość: Dania Rocznik (wiek): 1994 (19 l.) Status: junior Zawód:żużlowiec

Trzeci żużlowiec świata w kategorii juniorów Duńczyk Mikkel Bech Jensen podpisał dwuletni kontrakt ze Stelmetem Falubazem Zielona Góra.Duńczyk występował na żużlowych torach w Polsce jedynie w ubiegłym sezonie w II-ligowym ROW-ie Rybnik. W 4 startach zgromadził łącznie 43 punkty, co dału mu średnią biegową 1,955. Znakomite rezultaty uzyskiwał w niemieckiej Bundeslidze reprezentując barwy Nordstern Stralsund, gdzie w 4 startach wywalczył 48 punktów. Dzięki temu kontrakt z tym zespołem przedłużył na sezon 2013. Równie dobrze wiodło mu się na zapleczu szwedzkiej Elitserien, startując w ekipie Gnistorna Malmoe. Obok Bartosza Zmarzlika był najskuteczniejszym zawodnikiem swojej drużyny. Potencjał Duńczyka zauważyli ponadto działacze Mistrza Szwecji - Elit Vetlandy, którzy podpisali z nim kontrakt na starty w lidze szwedzkiej.

Pierwszy występ na arenie międzynarodowej zanotował podczas Grand Prix Danii w 2011 roku, kiedy to dość nieoczekiwanie została przyznana mu na te zawody Dzika Karta. W tamtym turnieju wywalczył 2 punkty i został sklasyfikowany na ostatniej pozycji. Następnie wraz z kolegami zdobył srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów, gdzie w finale rozgrywanym w Bałakowie był obok Michaela Jepsena Jensena, najskuteczniejszym Duńczykiem (9 punktów). Po tych występach zgłosił się po niego angielski klub Swindon Robins, z którym od razu podpisał kontrakt. Jego przygoda z "Rudzikami" nie trwała długo. W ekipie Aluna Rossitera wystąpił zaledwie dwa razy. Rok 2011 Duńczyk zakończył występami w Indywidualnych Mistrzostwach Świata Juniorów, gdzie podczas trzech turniejów (Holsted, Pardubice, Gniezno) startował z Dziką Kartą.

Rok 2012 to wybuch formy 18-letniego żużlowca. Tym razem był stałym uczestnikiem wszystkich turniejów Indywidualnych Mistrzostwa Świata Juniorów. Trzykrotnie udawało mu się stanąć na podium, (2 miejsce w Lendavie, 3 miejsce w Coventry oraz Bahia Blanca) co dało mu trzecie miejsce w ogólnej klasyfikacji i brązowy medal. Jak do tej pory jest to jego największy skuces indywidualny w karierze. Dużym zaskoczeniem był jego start w finale Drużynowego Pucharu Świata, kiedy to decyzją szkoleniowca Andersa Sechera zastąpił Leona Madsena. Mikkel stanął jednak na wysokości zadania zdobywając 8 punktów, co znacznie przyczyniło się odniesionego triumfu, czyli złotego medalu. Ponadto dwukrotnie sprawował funkcje rezerwy toru podczas Grand Prix Danii i Grand Prix Nordyckiego. Podczas pierwszego z turniejów zapisał na swoim koncie 4 "oczka".Był znakomitym mini żużlowcem.