Porębnik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Porębnik lub Poręba
Ilustracja
Porębnik w Długopolu-Zdroju około 500 metrów przed ujściem do Nysy Kłodzkiej. Po prawej widoczny potok Ponik
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

Województwo dolnośląskie

rzeka górska
Długość ok. 5,3 km
Spadek

45,5‰

Powierzchnia zlewni

10 km²

Źródło
Miejsce północne zbocze wzniesienia Dębosz
Wysokość

620 m n.p.m.

Współrzędne

50°13′33″N 16°34′18″E/50,225833 16,571667

Ujście
Recypient Nysa Kłodzka
Miejsce

Długopole-Zdrój

Wysokość

ok. 380 m n.p.m.

Współrzędne

50°14′29″N 16°37′51″E/50,241389 16,630833

Położenie na mapie gminy Bystrzyca Kłodzka
Mapa konturowa gminy Bystrzyca Kłodzka, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Porębnik lub Porębapotok górski w południowo-zachodniej Polsce w woj. dolnośląskim w Sudetach Środkowych, w Górach Bystrzyckich.

Górski potok, o długości około 5,3 km, lewy dopływ Nysy Kłodzkiej[1], jest ciekiem III rzędu[2] należącym do dorzecza Odry, zlewiska Morza Bałtyckiego.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Źródło potoku położone jest na wysokości ok. 620 m n.p.m., poniżej Przełęczy nad Porębą, na południowych obrzeżach miejscowości Poręba na północnym stoku wzniesienia Dębosz[3]. W części źródliskowej potok spływa bezleśnym zboczem w kierunku północno-wschodnim do miejscowości Poręba[3]. Niżej na poziomie około 600 m n.p.m., potok skręca na północny wschód i płynie dobrze wykształconą doliną wśród zabudowań miejscowości Poręba[3]. Opuszczając Porębę potok wpływa do dość płytkiej, wąskiej i zalesionej „Bukowej Doliny” miejscami tworzącej wąwóz o stromych zboczach, z których wychodzą niewielkie skałki piaskowcowe[3]. Potok płynie głębokim, kamienistym korytem, w otoczeniu bujnej roślinności.

Opuszczając „Bukową Dolinę” potok przyjmuje lewy dopływ Ponik i płynie w kierunku ujścia, gdzie na wysokości ok. 380 m n.p.m. w Długopolu-Zdroju, uchodzi do Nysy Kłodzkiej[3]. Koryto rzeki kamienisto-żwirowe słabo spękane i na ogół nieprzepuszczalne z małymi progami kamiennymi, na których w górnym biegu w kilku miejscach występują niewielkie progi. W większości swojego biegu płynie obok drogi, wśród terenów zabudowanych. Zasadniczy kierunek biegu rzeki jest północno-wschodni. Jest to potok górski odwadniający ze swymi dopływami wschodnią część masywu Jagodnej[4]. Potok w górnym biegu dziki, w środkowym i dolnym biegu częściowo uregulowany. Ze względu na górski charakter i mały stopień uregulowania tworzy liczne meandry. W większości swojego biegu płynie terenem zabudowanym, brzegi w 90% zadrzewione, szerokość koryta do 3,5 m a śr. głębokość 0,20 m, dno kamienisto żwirowe bez roślin. Potok charakteryzuje się dużymi nie wyrównanymi spadkami podłużnymi i zmiennymi wodostanami, znajduje się na nim szereg progów i kamieni redukujących spadek. W potoku z ichtiofauny występuje: pstrąg potokowy i głowacz pręgopłetwy. W niektórych opracowaniach oraz mapach potok nosi nazwę Poręba. W przeszłości potok nosiła nazwę: niem. Buckenthal Graben, Buckenthal Grund.

Dopływy[edytuj | edytuj kod]

  • lewe – Ponik oraz kilka bezimiennych strumieni, potoków i cieków sezonowych mających źródła na zboczach przyległych wzniesień[3].

Miejscowości nad potokiem[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Dolny bieg potoku w „Bukowej Dolinie” stanowił jedno z atrakcyjniejszych miejsc spacerów kuracjuszy z Długopola Zdroju„”. Miejsce to uchodziło za bardzo malowniczy i romantyczny zakątek„”. Dodatkową atrakcję stanowił stary młyn niem. "Buckelmühle" wzniesiony u wylotu potoku, który później zamieniono na popularną gospodę z pokojami gościnnymi. Dziś "Bukowa Dolina" jak dawniej jest odwiedzana przez turystów jednak już nie w takim stopniu jak przed II wojną światową.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Waldemar Brygier: Przewodnik turystyczny. Sudety Wschodnie. Warszawa: "Expres Map", 2007. ISBN 978-83-60120-86-6.
  • Słownik geografii turystycznej Sudetów. Pod redakcją Marka Staffy. T. 14. Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie. Warszawa-Kraków: PTTK „Kraj”, 1992. ISBN 83-7005-095-6.
  • Marek Gałowski: Przewodnik turystyczny: Góry Bystrzyckie i Orlickie. Kłodzko: Oficyna Wydawnicza „Brama”, 2007. ISBN 978-83-60549-04-9.
  • Stanisław Namysł: Góry Bystrzyckie i Orlickie, mapa turystyczna, skala 1:40 000. Wrocław: Wydawnictwo „Plan”, 2004. ISBN 8388049705