Portal:Oslo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

 < Portale < Geografia < Europa < Norwegia < Oslo
Twierdza Akershus


Portal miasta Oslo

Herb miasta Oslo
Herb miasta Oslo
Zachód słońca w centrum Los Angeles

Oslo (1624–1877: Christiania, 1877–1924: Kristiania) – stolica i największe miasto Norwegii.

Miasto zostało założone w 1048 roku przez króla Haralda III. Od 1299 roku jest stolicą Norwegii. W samym Oslo mieszka ponad 11% mieszkańców Norwegii.

Oslo stanowi gospodarcze, naukowe, administracyjne i kulturalne centrum Norwegii. Jest siedzibą władz państwa, regionu i gminy. Znajdują się w nim m.in. Pałac Królewski i siedziba parlamentu. Miasto jest również centrum norweskiego handlu, bankowości, przemysłu i transportu morskiego. Jest siedzibą około 980 firm związanych z sektorem morskim zatrudniających około 8500 pracowników.

Liczba ludności 605 050
Gęstość 1350 os./km²
Aglomeracja 1 442 318
Powierzchnia 454,03 km²
Prawa miejskie

Wikiprojekt:Kraje nordyckie

Historia   edytuj

Za datę założenia Oslo zwykło się uznawać, w oparciu o Sagę królewską Snorriego Sturlusona rok 1048, zaś za założyciela – króla Haralda III Surowego (Haralda Hardråde). Jednak najnowsze odkrycia archeologiczne wykazały, że miasto zostało założone już przed rokiem 1000, dlatego tę właśnie datę uznaje się za oficjalny rok założenia Oslo. Pierwotnie miasto leżało u ujścia rzeki Alna. Istnieją różne hipotezy co do znaczenia nazwy miasta – jedne z nich tłumaczą je jako "równinę u podnóża zbocza" lub "równinę bogów". Patronem Oslo widniejącym w jego herbie, jest św. Hallvard, który – jak głosi legenda – poświęcił w 1043 swoje życie w obronie kobiety niesłusznie oskarżonej o kradzież.

Biografie   edytuj

Peter Christen Asbjørnsen (ur. 12 stycznia 1812 w Kristianii, zm. 6 stycznia 1885 w Kristianii) – norweski pisarz, folklorysta, przyrodnik. Wraz z Jørgenem Moe zebrał i zapisał baśnie ludowe z różnych regionów Norwegii.

Przez większą część życia zajmował się zbieraniem i spisywaniem ludowych wierzeń, zwracając szczególną uwagę na ich aspekt językowy. Dzięki pracom Asbjørnsena i Moe zachowało się wiele ludowych opowieści opisujących świat trolli i ludzi.

Przeczytaj cały artykuł


Grafika   edytuj

Karl Johans gate (ulica Karola Jana), główna ulica Oslo, wiosną, podczas obchodów Święta Niepodległości.

Podobne portale   edytuj

Pozostałe portale na polskojęzycznej Wikipedii