Portal:Geografia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

 < Portale < Geografia

Nauki ścisłe i przyrodniczeGeografiaNauki społeczne i humanistyczneSpołeczeństwoKulturaHistoriaReligiaSportTechnikaPolska


Geografia w polskojęzycznej Wikipedii

The Earth seen from Apollo 17.jpg
Ta strona to portal dla wikipedystów zainteresowanych geografią, umożliwiający łatwiejszy dostęp oraz pomoc w rozwoju artykułów związanych tą dziedziną nauki.

Geografianauka przyrodnicza i społeczna zajmująca się badaniem powierzchni Ziemi (przestrzeni geograficznej). Nazwa ta pochodzi od greckich słów γῆ geos – "ziemia" i γράφω grapho – "piszę". Geografia zajmuje się nie tylko analizą rozmieszczenia obiektów czy zjawisk na powierzchni Ziemi, ale także badaniem przyczyn takiego stanu rzeczy oraz wpływu człowieka na nie.

Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj.
więcej informacji o geografii...

Noia 64 apps kdict.png  Zalążek miesiąca

Potamologia (z gr. пοταμός potamós = 'rzeka') – nauka geograficzna (dział hydrologii), zajmująca się badaniem cieków, jak np. rzek: ich zasilania, typów koryta, zmian stanów wody, ustrojów rzecznych, zmienności przepływów, przebiegu zjawisk lodowych, zmian temperatur i składu chemicznego wody, a także organizmów żywych występujących w rzekach (biopotamologia).

więcej...

Noia 64 apps kdict.png  Miasto miesiąca

Sztuczne wyspy w Dubaju.png

Dubaj (arab. دبيّ Dubayy) – miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, stolica emiratu Dubaj. Dubaj przyciągnął uwagę świata dzięki nowatorskim i ambitnym projektom budowlanym, imprezom sportowym, konferencjom i rekordom Guinnessa.

Nieruchomości

Decyzja rządu o przejściu z gospodarki uzależnionej dochodowo od wydobycia ropy na nastawioną na usługi i turystykę uczyniła nieruchomości bardziej wartościowymi i skutkowała boomem budowlanym w latach 2004-2006. Budowy na dużą skalę uczyniły z Dubaju jedno z najszybciej rozrastających się miast, porównywalne jedynie z największymi miastami Chin.

Boom budowlany zaowocował powstaniem projektów na wodzie Palm Islands, The World oraz na lądzie Dubai Marina, Burdż Chalifa, Business Bay i Dubailand. Prace nad projektami prowadzą największe firmy na tamtejszym rynku Emaar Properties, Al Nakheel Properties i Dubai Properties. Aspiracje rządzącego szejka są odzwierciedlone przez ultranowoczesną architekturę, unikatowe wieżowce takie jak Emirates Towers, które są dwunastym i dwudziestym czwartym budynkiem na świecie pod względem wysokości, oraz Burj al-Arab (Wieża arabska) – hotel żagiel wybudowany na sztucznej wyspie do niedawna najwyższy hotel na świecie. Emaar Properties oddało do użytku budynek, który z wysokością 850 m pobił już wszystkie rekordy wysokości, jest najwyższą konstrukcją wybudowaną przez człowieka. Budynek został ukończony w 2009. Obok Burdż Chalifa wybudowano największe centrum handlowe na świecie – Dubai Mall również ukończone w 2009.

Więcej...


Noia 64 apps kdict.png  Zdjęcie miesiąca

Kurhan
Formacje skalne na szczycie Bukowej Góry

Noia 64 apps kdict.png  Państwo miesiąca

Flag of Egypt.svg

Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne a na wschodzie Morze Czerwone.

Podstawowe informacje

Eg-map.png

Klimat

W Egipcie przeważa klimat skrajnie suchy zwrotnikowy. Roczna suma opadów na ogół nie przekracza kilkudziesięciu milimetrów. Z tego względu większość ludności zamieszkuje tereny w delcie i dolinie Nilu. Nad rzeką istnieje oaza nadrzeczna, której długość wynosi niecałe 3 tys. kilometrów. Od tysiącleci w Egipcie tworzono system sztucznego nawadniania, znacznie zwiększając powierzchnię gruntów uprawnych. System nawadniający rozbudowano w 1970 roku, gdy w Asuanie zbudowano zaporę wodną (Wielka Tama), sztuczny zbiornik (Jezioro Nasera) i elektrownię wodną.


Więcej...

Noia 64 apps hwinfo.png  Ważne informacje

  • Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie związane z geografią i Wikiportalem:Geografia napisz je na stronie dyskusji.
  • Edytując artykuły geograficzne nie zapomnij o przypisywaniu im odpowiedniej kategorii. Na końcu artykułu wpisujesz [[Kategoria:jej nazwa]] np: [[Kategoria:Portal Geografia]].

Ważne szablony: szablon państwa, flagi, godła,

Info icon.png  Ciekawostki geograficzne

Czy wiesz ...

Noia 64 apps filetypes.png  Artykuły

Geografia fizyczna – zajmuje się środowiskiem przyrodniczym, jego cechami i zjawiskami je kształtującymi

Geografia społeczno-ekonomiczna (antropogeografia, geografia człowieka) – zajmuje się wszelkimi aspektami działalności człowieka i jego wpływu na środowisko przyrodnicze

Geografia regionalna – dział geografii, zajmujący się opisem cech środowiska geograficznego poszczególnych obszarów Ziemi

Państwa świata

Podstawowe zagadnienia z zakresu geografii, meteorologii

Geografowie w Polsce i na świecie

Inne

WikiProjekty geograficzne

Pomóż w WikiProjektach geograficznych


Inne portale tematyczne na polskojęzycznej Wikipedii

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?