Przejazd dla rowerzystów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Znak "Przejazd dla rowerzystów"
Znak "Przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów"

Przejazd dla rowerzystów - powierzchnia jezdni lub torowiska przeznaczona do przejeżdżania przez rowerzystów, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowym

Stosowany w miejscach gdzie droga rowerowa lub pas rowerowy przecina poprzeczną jezdnię.

Obowiązujące przepisy[edytuj | edytuj kod]

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe oraz dojeżdzającemu do niego.

Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.

Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu [...] na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;

Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania innego pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

Rowerzysta na ścieżce lub drodze rowerowej ma pierwszeństwo przed pojazdami i pieszymi.

Przejazd rowerowy jest kontynuacja ścieżki rowerowej przez jezdnie.

W niektórych przypadkach, pierwszeństwo rowerzysty na przejeździe rowerowym może być regulowane znakami drogowymi.[1]

Rowerzysta jadący jezdnią może po upszednim zasygnalizowaniu zmiany kierunku jazdy i upewnieniu się, iż manewr nie zagraża bezpieczeństwu jego i innych oraz nie łamie żadnych innych przepisów, wjechać bezpośrednio z jedni na przejazd dla rowerów, kontynując dalszą jazdę specjalnie wyznaczoną trasą.

Nowelizacja ustawy Prawo o Ruchu Drogowym z 1 kwietnia 2011 roku (Dz.U. nr 92 poz. 530) zniosła art. 33 ust. 4, zabraniający "na przejeździe rowerowym wjazdu pod nadjeżdżający pojazd". Przepis ten był sprzeczny z Konwencją Wiedeńską o Ruchu Drogowym (Dz. U. nr 5 poz. 40 i 44 z 1988, art. 16 ust. 2) i nie obowiązywał. Sprzeczny z art. 25 ust. 1 i nowym art. 27 ust. 1a ustawy, nakazującymi ustąpienie przez pojazd zmieniający kierunek jazdy pierwszeństwa pojazdom jadącym z naprzeciwka oraz rowerzystom jadącym na wprost. Analogiczne przepisy zabraniające rowerzyście wjazdu na przejazd dla rowerzystów nie występują w żadnym kodeksie drogowym w Europie.

Wraz ze zmianą ustawy, rowerzysta ma pierwszeństwo na przejeździe dla rowerów. Jednocześnie z brakiem zakazu wjazdu pod nadjeżdżający jezdnią pojazd. Co daje rowerzyście bezwzględne pierwszeństwo przejazdu. Całą winę za kolizję rowerzysty z innym pojazdem na przejeździe dla rowerów ponosi kierowca innego pojazdu. Nawet jeśli rowerzysta wjedzie bezpośrednio przed jadący pojazd.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Opinia w sprawie ustalania pierwszeństwa na przejazdach dla rowerzystów w świetle nowelizacji ustawy Prawo o Ruchu Drogowym z 1 kwietnia 2011r https://www.gddkia.gov.pl/userfiles/articles/i/infrastruktura-rowerowa_3000/przejazdy_dla_rowerzystow.pdf

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]Wikimedia Commons