Questocrypta goloboffi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Questocrypta goloboffi
Raven, 1994
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

ptaszniki

Rodzina

Barychelidae

Podrodzina

Barychelinae

Rodzaj

Questocrypta
Raven, 1994

Gatunek

Questocrypta goloboffi

Questocrypta goloboffigatunek pająka z infrarzędu ptaszników i rodziny Barychelidae, jedyny z monotypowego rodzaju Questocrypta. Występuje endemicznie w środkowej części Nowej Kaledonii.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek i rodzaj opisane zostały po raz pierwszy w 1994 roku przez Roberta Ravena[1][2] na łamach Memoirs of the Queensland Museum. Opisu dokonano na podstawie samic odłowionych w 1993 roku na Mont Aoupinié na Nowej Kaledonii. Nazwa rodzajowa pochodzi od angielskiego słowa quest, oznaczającego „poszukiwania”, zaś epitet gatunkowy nadano na cześć biogeografa i taksonoma Pabla A. Goloboffa[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Holotypowa samica ma ciało długości 19 mm, karapaks długości 7,25 mm oraz opistosomę (odwłok) długości 10 mm. Karapaks jest w zarysie jajowaty, ubarwiony pomarańczowobrązowo z brązowymi znakami, owłosiony jasno z czarnymi łatkami, ponadto zaopatrzony w czarne szczecinki. Ośmioro oczu umieszczonych jest na wyraźnie wyniesionym wspólnym wzgórku, gdzie rozmieszczone są na planie szerokiego prostokąta. Najbardziej z przodu leżą oczy pary przednio-bocznej, podczas gdy oczy pary przednio-środkowej leżą wyraźnie za nimi, w związku z czym występują dwa rzędy oczu przednich. Jamki są szerokie, głębokie i proste, pośrodku i po bokach zaopatrzone w drobne dołeczki. Nadustek nie występuje. Niewielkie, kolankowato zgięte szczękoczułki mają kolor czerwonobrązowy. Brak jest rastellum czy guzka, a ich miejsce zajmują zakrzywione i zwisające ponad nasadą pazurów jadowych szczecinki. Bruzda szczękoczułka ma na krawędzi przedniej 7 dużych i 8 mniejszych zębów, a w części środkowo-nasadowej od 6 do 8 małych ząbków i ziarenka. Dłuższe niż szerokie szczęki mają krótki płat przedni odgraniczony głęboką bruzdą oraz liczne, drobne, gęsto rozmieszczone kuspule o średnicach dochodzących do 50 μm. Szersza niż dłuższa i pozbawiona kuspuli warga dolna odgraniczona jest szerokim i niskim szwem od szerokiego, sercowatego sternum, na którym to widnieją małe, owalne, ulokowane brzeżnie miejsca zaczepu mięśni (sigillae). Nogogłaszczki mają duże i bezzębne pazurki. Odnóża są umiarkowanie grube, ubarwione brązowo bez obrączkowania, porośnięte szczecinkami i przylegającymi, szarymi włoskami, pozbawione kolców. Stopy mają małe przypazurkowe kępki włosków. Pazurki pierwszej pary odnóży mają po dwa, a ostatniej po jednym ząbku. Opistosoma jest z wierzchu brązowa z białymi kropkami o nieregularnym kształcie, od spodu zaś brązowa z jasnymi plamami pośrodku i po bokach. Występują dwie pary kądziołków przędnych – dobrze rozwinięta tylno-środkowa i mniejsza, krótka tylno-boczna. Genitalia samicy mają dwie spermateki, każda o formie stożkowatego guzka z szerokim płatem bocznym i kulistawym wierzchołkiem[2].

Zachowanie i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Pająk ten należy do drapieżników polujących z ukrycia. Buduje w ściółce lasów deszczowych z sieci pajęczej komory o długości od 2 do 4 cm, zamknięte z obu stron miękkimi wieczkami o zawiasach zlokalizowanych po górnej stronie[2].

Gatunek ten występuje endemicznie w środkowej części Nowej Kaledonii, gdzie znany jest tylko z miejsca typowego na górze Mont Aoupinié. Spotykany był na wysokości około 1000 m n.p.m.[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gen. Questocrypta Raven, 1994. [w:] World Spider Catalog Version 21.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2021-10-02].
  2. a b c d e R.J. Raven. Mygalomorph spiders of the Barychelidae in Australia and the western Pacific. „Memoirs of the Queensland Museum”. 35, s. 291-706, 1994.