Rakowice (Kraków)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy dzielnicy Krakowa. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.

Na mapach: 50°04′52″N 19°58′34″E/50,081000 19,976000 Rakowice – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy III Prądnik Czerwony oraz Dzielnicy XIV Czyżyny. Obecnie teren ten jest intensywnie zurbanizowany, z niewielką ilością terenów zielonych. W zabudowie dominują bloki i domki jednorodzinne.

Obszar Rakowic jest często mylony z okolicami Cmentarza Rakowickiego i ulicy Rakowickiej – dawnej drogi Rakowickiej wiodącej do odległych o 2 km Rakowic.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obszar dzielnicy tej zajmowała dawniej wieś Rakowice. Pierwsze informacje o niej pochodzą z roku 1244. Od XIII wieku do końca I Rzeczypospolitej była wsią królewską należącą do wielkorządców. W XV wieku we wsi powstał folwark, dwór królewski oraz młyn zw. Rakowickim. Na początku XX wieku na terenie dawnego folwarku wybudowano klasztor pijarów z zakładem wychowawczo-naukowym dla chłopców (obecnie LO im. S. Konarskiego) oraz kościół Najświętszego Imienia Maryi w Krakowie. W latach 1912-18 na terenie Rakowic wybudowano lotnisko Kraków-Rakowice-Czyżyny, które było jednym z najnowocześniejszych i największych w Polsce. Obecnie na tym terenie funkcjonuje lądowisko Rakowice-Czyżyny. W okresie międzywojennym na terenie Rakowic rozwinęła się zabudowa willowa, a po II wojnie światowej nastąpiła urbanizacja tego terenu. Rakowice zostały przyłączone do Krakowa w 1941 r.

Obiekty i instytucje usytuowane na Rakowicach[edytuj | edytuj kod]