Rezerwat przyrody Śnieżyczki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Śnieżyczki
rezerwat florystyczny
Typ

florystyczny

Podtyp

roślin zielnych i krzewinek

Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Mezoregion

Wysoczyzna Siedlecka

Data utworzenia

1980

Akt prawny

M.P. z 1980 r. nr 30, poz. 171

Powierzchnia

25,27 ha

Położenie na mapie gminy Repki
Mapa konturowa gminy Repki, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Śnieżyczki”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Śnieżyczki”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Śnieżyczki”
Położenie na mapie powiatu sokołowskiego
Mapa konturowa powiatu sokołowskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Śnieżyczki”
Ziemia52°24′14″N 22°22′28″E/52,403889 22,374444

Rezerwat przyrody Śnieżyczkiflorystyczny rezerwat przyrody w gminie Repki, w powiecie sokołowskim (województwo mazowieckie). Znajduje się na gruntach Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa Sokołów (leśnictwo Repki, oddział 250)[1].

Został powołany Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 15 grudnia 1980 roku (M.P. z 1980 r. nr 30, poz. 171[2]) na powierzchni 25,27 ha. Zgodnie z rejestrem gruntów jest to działka nr 1170 o powierzchni 24,92 ha[1].

Według Zarządzenia celem ochrony jest zachowanie bogatego i jednego z niewielu w Polsce nizinnej stanowiska ginącego gatunku chronionego – śnieżyczki przebiśnieg (Galanthus nivalis).

Klasyfikacja rezerwatu[edytuj | edytuj kod]

Jest to rezerwat florystyczny (Fl) objęty ochroną częściową;

  • według głównego przedmiotu ochrony jest to rezerwat florystyczny (PFl), podtypu roślin zielnych i krzewinek (rzk),
  • według głównego typu ekosystemu należy do typu leśnego i borowego (EL), podtypu lasów nizinnych (lni)[1].

Przedmiot i cel ochrony[edytuj | edytuj kod]

Przedmiotem ochrony jest stanowisko śnieżyczki przebiśnieg (Galanthus nivalis). Celem ochrony jest zachowanie i stabilizacja stanowiska tej rośliny.

Walory przyrodnicze[edytuj | edytuj kod]

Śnieżyczka przebiśnieg jest niewielką rośliną cebulkową kwitnącą na przedwiośniu. Należy do roślin, których centrum występowania znajduje się w Karpatach i innych terenach południowej Polski. Na terenach niżowych występuje bardzo rzadko. Zwłaszcza tak bogate stanowisko jest unikatowe, tym bardziej że śnieżyczka na tym terenie znajduje się w ekspansji, wchodząc na tereny sąsiednich wydzieleń leśnych[1].

Wczesną wiosną obok śnieżyczki kwitną: zawilec gajowy i zawilec żółty, przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis), złoć żółta (Gagea lutea) oraz rzadka na tym terenie, biało kwitnąca zdrojówka rutewkowata (Isopyrum thalictroides). Innymi rzadkimi gatunkami występującymi w rezerwacie są: turzyca leśna (Carex sylvatica), jaskier kaszubski (Ranunculus cassubicus) i czartawa drobna (Circaea alpina)[1].

Śnieżyczka występuje w płatach wielogatunkowych lasów liściastych. Ich drzewostan buduje grab pospolity (Carpinus betulus), dąb szypułkowy (Quercus robur), olsza czarna (Alnus glutinosa), brzoza brodawkowata (Betula pendula) i topola osika (Populus tremula). Zdarza się klon pospolity (Acer platanoides) i jesion wyniosły (Fraxinus excelsior). Wśród krzewów przeważa czeremcha zwyczajna (Prunus padus) i wiciokrzew suchodrzew (Lonicera xylosetum). W runie dominują: gajowiec żółty (Lamiastrum galeobdolon), zawilec gajowy i żółty (Anemone nemorosa i A. ranunculoides), podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria) oraz kopytnik pospolity (Asarum europaeum).

Zagospodarowanie rezerwatu polega głównie na prowadzeniu niezbędnych prac pielęgnacyjnych, związanych głównie z poprawą jego stanu sanitarnego (użytki przygodne). Prowadzone są także cięcia pielęgnacyjne na powierzchniach młodszych wydzieleń drzewostanu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Plan Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Sokołów na lata 2016-2025 wg stanu lasu w dniu 1 stycznia 2016. Program Ochrony Przyrody. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie. [dostęp 2019-05-14].
  2. Zarządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 15 grudnia 1980 r. w sprawie uznania za rezerwaty przyrody M.P. z 1980 r. nr 30, poz. 171

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]