Ross Perot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ross Perot
Ross Perot.jpg
Data i miejsce urodzenia 27 czerwca 1930
Texarkana
Przynależność polityczna Partia Reformatorska

Henry Ross Perot (ur. 27 czerwca 1930 w Texarkana) – amerykański przedsiębiorca, polityk.

Milioner, dorobił się majątku na firmach Electronic Data Systems i Perot Systems.

W 1979 Perot zasłynął zorganizowaniem misji specjalnej, która miała na celu uratowanie, uwięzionych w ogarniętym rewolucją Iranie, dwóch pracowników firmy EDS. Grupa komandosów, dowodzona przez byłego pułkownika sił specjalnych armii amerykańskiej, Arthura "Bulla" Simmonsa, dotarła na teren Iranu i, korzystając z zamieszania spowodowanego szturmem przypuszczonym na więzienie przez rewolucjonistów islamskich, odnalazła więzionych Amerykanów, a następnie przez granicę z Turcją wydostała się z ogarniętego wojną domową kraju. Całe wydarzenie opisał w książce Na skrzydłach orłów Ken Follett. Książka była także zekranizowana, zaś postać Perota odtwarzał Richard Crenna.

Perot kandydował w wyborach prezydenckich w 1992 i 1996. W wyborach 1992 cieszył się wysokim poparciem w sondażach, dzięki czemu wziął udział w debatach telewizyjnych jako pierwszy kandydat poza przedstawicielami dwóch wiodących partii amerykańskich; startował w parze z admirałem w stanie spoczynku Jamesem Stockdale'em jako kandydatem na wiceprezydenta. Ross Perot uzyskał wówczas 19% głosów (jednak żadnego głosu w tzw. kolegium elektorskim), mimo iż nie uczestniczył przez kilka miesięcy w kampanii. Wynik ten był najlepszym wynikiem uzyskanym przez kandydata spoza dwóch czołowych partii od 1912.

W 1995 założył Partię Reformatorską (Reform Party). Kandydował z jej ramienia w wyborach prezydenckich rok później i uzyskał 8% poparcia.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]