Ruchoma szopka w Bieruniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ruchoma szopka w Bieruniu
Widok ogólny szopki
Żłóbek
Trzej Królowie
Kardynał Stanisław Nagy i papież Jan Paweł II
Cieśle piłujący drewno
Szewc
Piekarka i pszczelarz
Górnik
Kominiarz
Młyn wodny

Ruchoma szopka w Bieruniu – ruchoma szopka bożonarodzeniowa budowana corocznie od 1955 r. w kościele św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Promotorem budowy ruchomej szopki w kościele św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu był ks. proboszcz Jan Trocha, który podczas wizyty duszpasterskiej u bieruńskiej rodziny Wieczorków, zobaczył małą ruchomą szopkę bożonarodzeniową, którą zrobili bracia – Teofil i Jan, wzorując się na ruchomej szopce w Wambierzycach[1]. Zaproponował, aby podobną zbudować w kościele parafialnym[1]. Na święta Bożego Narodzenia w 1955 r. pojawiła się w kościele ruchoma szopka, w której budowę zaangażowało się wielu parafian. Początkowo szopka składała się z kilku ruchomych figur[1]. Stopniowo była rozbudowywana o kolejne elementy, a do jej budowy dołączało coraz więcej osób z całego Bierunia[1].

W 2015 r. twórcy szopki zostali odznaczeni przez arcybiskupa Wiktora Skworca medalem „Pro Christi Regno” za zasługi w dziele budowania królestwa bożego w archidiecezji katowickiej[1].

Forma[edytuj | edytuj kod]

Szopka ma powierzchnię 40 m²[1][2][3], wykończona jest różnego rodzaju materiałami, nad nią rozciąga się 6,5 metrowe tło przedstawiające panoramę Jerozolimy[1]. Szopka liczy ponad 100 figur, z czego większość to figury ruchome; w szopce zostały umiejscowione figury różnych postaci – oprócz tych, które tradycyjnie sytuowane są w szopkach, umieszczono także figury związane z zawodami (m.in. górnik, kowale), stanami (świeccy, kapłani, siostra zakonna) oraz figury postaci z historii Polski i Kościoła (m.in. papież Jan Paweł II, Edmund Bojanowski)[1]. Do działania konstrukcji wykorzystane zostały mechanizmy pionowe i poziome, dzięki którym podłączone do nich figury zmierzają w stronę żłobka[1][3].

Dostępność[edytuj | edytuj kod]

Jest to najdłużej dostępna ruchoma szopka w Polsce[1][3]; można ją oglądać od świąt Bożego Narodzenia do 14 lutego, kiedy to obchodzony jest odpust ku czci św. Walentego – patrona Bierunia[1][2][3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k 60 lat bieruńskiej ruchomej stajenki. Urząd Miejski w Bieruniu. (pol.).
  2. a b Ruchoma szopka bożonarodzeniowa. Urząd Miejski w Bieruniu. [dostęp 2015-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-11-17)]. (pol.).
  3. a b c d Śląskie stajenki. Informacja Turystyczna Województwa Śląskiego. (pol.).