Samsara Blues Experiment

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Samsara Blues Experiment
Rok założenia

2007

Pochodzenie

 Niemcy

Gatunek

Rock psychodeliczny, stoner rock, doom metal, space rock

Aktywność

od 2007

Wydawnictwo

World in Sound, Electric Magic Records

Skład
Christian Peters, Hans Eiselt, Richard Behrens, Thomas Vedder
Strona internetowa

Samsara Blues Experimentniemiecki zespół muzyczny założony latem 2007 roku w Berlinie przez gitarzystę i wokalistę Christiana Petersa. Od września 2008 roku występuje w składzie: Christian Peters, Hans Eiselt – gitara, Richard Behrens – gitara basowa i Thomas Vedder – perkusja. Zespół wykonuje muzykę będącą połączeniem takich gatunków jak: rock psychodeliczny, stoner rock, doom metal i space rock.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Christian Peters, wokalista i gitarzysta (okazjonalnie grający też na sitarze i syntezatorach), pomysłodawca projektu Samsara Blues Experiment, rozpoczął karierę artystyczną współpracując z różnymi muzykami. Ostatnim zespołem, w którym grał, był Terraplane, rozwiązany w 2007 roku[1]. Latem tego samego roku założył w Berlinie Samsara Blues Experiment. Po kilku zmianach personalnych od września 2008 roku zespół występuje w stałym składzie: Christian Peters, Hans Eiselt (gitara), Richard Behrens (gitara basowa i Thomas Vedder (perkusja). Muzyka zespołu opiera się na 3 źródłach:

  • blues będący zasadniczą podstawą (jak wskazuje nazwa zespołu),
  • duchowy wpływ muzyki raga,
  • eksperymentalne łączenie różnych elementów muzycznych[2].

Christian Peters w wywiadzie dla magazynu muzycznego "It's Psychedelic Baby" wyjaśniał, iż wyraz „samsara” w nazwie zespołu oznacza przechodzenie przez różne stany, wędrowanie, przechodzenie przez wrota pomiędzy życiem a śmiercią i nowe życie w ramach reinkarnacji[1]. W utworach zespołu dominuje brzmienie dwóch gitar, a ich styl stanowi połączenie elementów rocka psychodelicznego, stoner rocka, space rocka, a niekiedy nawet krautrocka. W celu zdobycia doświadczenia przed nagraniem pierwszego albumu zespół koncertował w Europie i w USA[2].

Zespół zadebiutował na rynku płytowym w 2009 roku EP-ką, nagraną podczas tournée po zachodnim wybrzeżu USA. Słychać na niej było brzmienie gitary Hendrixa z albumu Electric Ladyland oraz sitaru Anandy Shankara. Pierwszy album zespołu, zatytułowany Long Distance Trip, ukazał się w 2010 roku jako płyta CD i LP. Zespół nie zaproponował muzyki odkrywczej, ale raczej tradycyjny, ciężki, psychodeliczny rock stanowiący mistyczne połączenie nastrojów z lat 70.: kosmicznego brzmienia, wydłużonych, bluesowych partii gitarowych i orientalnego folkloru. Album zawiera, w zależności od wersji, 5 lub 6 utworów. W podobnym klimacie utrzymany był drugi album zespołu, Revelation & Mystery, jednak był on znacznie krótszy od swego poprzednika (47 minut wobec 66); krótsze też były same utwory. W 2013 roku ukazało się koncertowe wydawnictwo zespołu, zatytułowane Live At Rockpalast, wydane w limitowanej serii 500 egzemplarzy. W tym samym roku ukazał się trzeci album studyjny grupy, zatytułowany Waiting For The Flood. Stanowi on podsumowanie doświadczeń obu poprzednich albumów. Oprócz znanego brzmienia w stylu stoner rocka, rocka psychodelicznego czy progresywnego słychać na nim wpływy brzmieniowe zespołów brytyjskich, takich jak Khan i Camel oraz, okazjonalnie, amerykańskich jak Corrosion of Conformity czy Floodgate[3]. Na okładce albumu znalazł się jeden z obrazów Zdzisława Beksińskiego[4].

Obok pracy studyjnej zespół kontynuuje działalność koncertową, uczestnicząc w wielu europejskich festiwalach, jak: Roadburn Festival, Yellowstock Festival i Burg Herzberg Festival[2]. Kilkakrotnie wystąpił też w Polsce: w 2012 roku w Warszawie i Wrocławiu, w 2013 roku na warszawskim festiwalu Days Of The Ceremony oraz w lipcu 2015 roku na Red Smoke Festival w Pleszewie[5].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Demo[edytuj | edytuj kod]

  • 2008 – Samsara Blues Experiment, demo CD-R (wydawnictwo własne)[1]
  • 2009 – Samsara Blues Experiment, EP USA Tour Edition, CD-R (wydawnictwo własne)[1]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

  • 2010 – Long Distance Trip[6] (World In Sound/Rough Trade)
  • 2011 – Revelation & Mystery (World In Sound/Rough Trade)
  • 2013 – Waiting For The Flood (Electric Magic Records)
  • 2013 – Live At Rockpalast (live)
  • 2013 – Waiting For The Flood (Electric Magic Records)
  • 2017 – One With The Universe (Electric Magic Records)

Single[edytuj | edytuj kod]

  • 2012 – „Center Of The Sun”/„Midnight Boogie”[7]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Roman Rathert: Samsara Blues Experiment interview with Christian Peters. psychedelicbabymag.com. [dostęp 2016-12-04]. (ang.).
  2. a b c Progarchives: Samsara Blues Experiment. progarchives.com. [dostęp 2016-12-01]. (ang.).
  3. Todd K. Smith: Samsara Blues Experiment. worldinsound.com. [dostęp 2016-12-01]. (ang.).
  4. Discogs: Samsara Blues Experiment – Waiting For The Flood. discogs.com. [dostęp 2016-12-01]. (ang.).
  5. rockmetal.pl: Samsara Blues Experiment na "Red Smoke Festival". rockmetal.pl. [dostęp 2016-12-01].
  6. Discogs: Samsara Blues Experiment Discography: Albums. discogs.com. [dostęp 2016-12-01]. (ang.).
  7. Discogs: Samsara Blues Experiment Discography: Singles & EPs. discogs.com. [dostęp 2016-12-01]. (ang.).