Scania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Scania AB
Scania AB
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 1891
Lokalizacja Södertälje,  Szwecja
Branża motoryzacyjna
Produkty autobusy, samochody ciężarowe, silniki, podzespoły motoryzacyjne
Zatrudnienie 35 510 (2010)
brak współrzędnych
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa

Scaniaszwedzki producent samochodów ciężarowych i autobusów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma została założona w 1891 roku pod nazwą Maskinfabriks AB Scania w Malmö. Nazwa firmy pochodzi od krainy Skania w Szwecji. W 1911 roku przedsiębiorstwo połączyło się z innym koncernem motoryzacyjnym (Vagnsfabriks Aktiebolaget i Södertälje) tworząc AB Scania-Vabis. W 1969 roku doszło do połączenia z firmą SAAB i kolejnej zmiany nazwy - tym razem na Saab-Scania AB. Wspólnym stał się także znak firmowy, którym sygnowane były zarówno ciężarówki oraz autobusy, jak i samochody osobowe. Kiedy w 1995 koncerny rozdzieliły się, część produkująca pojazdy użytkowe otrzymała nazwę Scania AB, którą nosi do dziś.

Od 1916 roku głównym akcjonariuszem firmy była rodzina Wallenbergów. W późniejszym czasie sprawowała kontrolę nad firmą za pośrednictwem funduszu inwestycyjnego "Investor AB". W ostatnich latach kilka koncernów motoryzacyjnych próbowało przejąć kontrolę nad Scanią skupując jej akcje. Próba podjęta przez Volvo AB została zablokowana przez urząd antymonopolowy UE. W późniejszym czasie pakiety akcji przejęły koncerny MAN SE oraz Volkswagen, blokując sobie nawzajem możliwość przejęcia kontroli. W marcu 2008 r. Volkswagen, który miał 20,89 proc. akcji Scanii, dających prawo do niemal 38 proc. głosów, odkupił od "Investor AB" i fundacji Wallenbergów pakiet akcji. W ten sposób zwiększył udziały do 37,73 proc. akcji z prawem do 68,6 proc. głosów. Ponieważ Volkswagen posiada część akcji koncernu MAN SE oraz fabrykę ciężarówek w Brazylii, najprawdopodobniej będzie je chciał połączyć w jedną grupę przemysłową specjalizującą się w produkcji ciężarówek, autobusów i silników diesla.

Samochody ciężarowe[edytuj | edytuj kod]

Scania R 500
Scania R470 Topline

Autobusy[edytuj | edytuj kod]

Scania CN113CLL

Oddział koncernu pod nazwą "Scania Buses" w Szwecji, Polsce, Rosji, Estonii i Brazylii produkuje również wiele modeli autobusów:

Autobusy miejskie są produkowane w zakładzie Scanii w Słupsku noszących nazwę Scania Production Słupsk S.A..

Scania dostarcza także podzespoły (podwozia, silniki, skrzynie biegów) dla hiszpańskiej firmy Irizar produkującej autobusy turystyczne z własnymi nadwoziami. W niektórych krajach, w tym w Polsce, są one sprzedawane w sieci Scania jako Scania-Irizar. W tej sieci są również serwisowane.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]