Volvo AB

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy koncernu Volvo AB. Zobacz też: Volvo Car Corporation – samochody osobowe Volvo.
Volvo AB
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 1927
Lokalizacja  Szwecja
Siedziba Szwecja Göteborg, Szwecja
Branża motoryzacja
Produkty pojazdy użytkowe
brak współrzędnych
Strona internetowa
Autobusy Volvo B10MA i B10BLE6x2 we Wrocławiu
Volvo 7000A #8071 we Wrocławiu
Wóz strażacki marki Volvo w Chrzanowie

Volvo (volvo łac. toczę, od czasownika volvere) to marka samochodów, które były produkowane przez szwedzki koncern Volvo Aktiebolaget (Volvo AB) od roku 1927. Siedzibą przedsiębiorstwa jest Göteborg. Od roku 1993 planowana była fuzja z francuską firmą samochodową Renault SA pod nazwą Volvo Automotive (RVA), jednak pod wpływem sprzeciwu akcjonariuszy szwedzkiej firmy do fuzji nie doszło.

Obecnie koncern Volvo o znaczeniu światowym, produkuje pojazdy użytkowe (autobusy, trolejbusy, samochody ciężarowe) oraz maszyny budowlane, rolnicze i urządzenia transportowe, w tym również silniki.

Kolejni właściciele[edytuj | edytuj kod]

Od 1999 roku samochody osobowe produkuje przedsiębiorstwo Volvo Car Corporation należące do koncernu Ford Motor Company. Prawa do marki Volvo podzielone są po połowie (50/50) pomiędzy obu producentów: Volvo i Ford. W marcu 2010 roku nowym właścicielem Volvo Car Corporation została chińska firma Zhejiang Geely Holding Group Company Limited[1].

Volvo AB (Volvo Aktiebolaget)[edytuj | edytuj kod]

Szwedzki koncern produkujący samochody ciężarowe, autobusy, maszyny budowlane, pojazdy rolnicze oraz silniki lotnicze. W skład koncernu wchodzą:

W roku 1999 koncern Volvo AB odsprzedał spółkę Volvo Car Corporation, a tym samym prawa do produkcji samochodów osobowych o tej marce koncernowi Ford.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy