Sergiusz Rybnikow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sergiusz Rybnikow
Pełne imię i nazwisko

Sergiusz Pawłowicz Rybnikow

Data urodzenia

24 lutego 1872

Data i miejsce śmierci

17 listopada 1965
Brudzew

Miejsce spoczynku

cmentarz w Brudzewie

Zawód, zajęcie

radca prawny, ziemianin, urzędnik

Alma Mater

Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego

Sergiusz (Siergiej) Pawłowicz Rybnikow (ur. 24 lutego 1872, zm. 17 listopada 1965 w Brudzewie) – polski prawnik, ziemianin i urzędnik rosyjskiego pochodzenia.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ojcem Sergiusza Rybnikowa był Pawieł Rybnikow, wicegubernator guberni kaliskiej[1]. W młodości pobierał lekcje języka polskiego u Julii Leszczyńskiej, ciotki Marii Dąbrowskiej[2]. Ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego i w 1898 roku został zatrudniony w kancelarii generała-gubernatora warszawskiego. W marcu 1906 roku został mianowany komisarzem ds. włościańskich na powiat kolski i powiat łęczycki i zamieszkał w Kole[2]. W Kole był członkiem komisji poborowej, starał się jednak wspierać osoby zaangażowane w działalność niepodległościową[2].

Po wybuchu I wojny światowej został członkiem Komisji Szacunkowej do Polskich Strat Wojennych, powołanej przez Centralny Komitet Obywatelski[2]. Jako członek komisji starał się wyjednywać jak największe odszkodowania dla polskich włościan. Następnie ewakuował się wraz z rosyjskimi urzędami i w maju 1915 roku znalazł się w Moskwie, a następnie przeniósł się do Petersburga[2]. Pracował w rosyjskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, a następnie jako dyrektor kancelarii w Głównym Zarządzie Opieki nad Uciekinierami. W 1918 roku opuścił Rosję i przez Finlandię przedostał się do Polski[2].

W Polsce otrzymał polskie obywatelstwo i pracował jako prawnik w Kole. Korespondował wtedy z Marią Dąbrowską, która w Nocach i dniach z 1931 roku ukazała pozytywnie rodzinę wicegubernatora Rybnikowa[2]. W okresie dwudziestolecia międzywojennego mieszkał w Sacałach[3]. Około 1930 roku wziął ślub z Marią Mlonek, z którą miał syna Sergiusza[3].

W styczniu 1945 roku opuścił majątek, żeby przeczekać przejście frontu w majątku w Kolnicy. Następnie powrócił do Sacał, gdzie okazało się, że dwór został splądrowany[3]. Po otrzymaniu decyzji o parcelacji opuścił Sacały i wraz z rodziną zamieszkał w Brudzewie[3], gdzie mimo przejścia na emeryturę pomagał mieszkańcom pomocą prawną, udzielał także korepetycji z języka rosyjskiego[4].

Zmarł w Brudzewie 17 listopada 1965 roku i został pochowany na tamtejszym cmentarzu katolickim[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Prawosławni na ziemi kolskiej, s. 51.
  2. a b c d e f g Prawosławni na ziemi kolskiej, s. 53.
  3. a b c d Prawosławni na ziemi kolskiej, s. 54.
  4. a b Prawosławni na ziemi kolskiej, s. 55.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mariusz Kaszyński, Prawosławni na ziemi kolskiej, „Rocznik Kolski”, 8, Koło: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole, 2015, ISSN 1898-1607.