Sofija Naletilić-Penavuša

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sofija Naletilić-Penavuša
Sofija Penavić
Data i miejsce urodzenia

6 stycznia 1913
Mokro

Data i miejsce śmierci

22 października 1994
Široki Brijeg

Narodowość

chorwacka

Język

chorwacki

Dziedzina sztuki

malarstwo

Epoka

prymitywizm

Sofija Naletilić-Penavuša z d. Penavić (ur. 6 stycznia 1913 we wsi Mokro, okręg Široki Brijeg, zm. 22 października 1994 w Širokim Brijegu[1]) – malarka i rzeźbiarka chorwacko-bośniacka i jugosłowiańska, przedstawicielka prymitywizmu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się we wsi Mokro w Hercegowinie, w której spędziła większość życia[1]. Nie ukończyła żadnej szkoły, sama nauczyła się czytać i pisać[2]. W 1942 straciła męża Marijana i brata, została sama z sześciorgiem dzieci[1]. Utrzymywała się z uprawy tytoniu i nielegalnego handlu. Zaczęła tworzyć mając 64 lata[2]. Pierwszym jej dziełem była rzeźba kury, wykonana na prośbę wnuka Dragana, który miał przygotować pracę domową do szkoły[1]. Z czasem poświęciła się rzeźbieniu w drewnie i malowaniu w garażu domu, w którym mieszkała[2]. Większość jej dzieł przedstawia postacie ludzkie, rzeźby ptaków i żółwi oraz postacie biblijne[2]. Po ukończeniu rzeźby malowała ją temperą, a następnie pokrywała werniksem. Jej talent odkrył pisarz Dubravko Horvatić, który także zorganizował pierwszą wystawę jej prac w 1982 w galerii Schira w Zagrzebiu[2]. W 1985 została uznana Człowiekiem Roku w ankiecie, zorganizowanej przez czasopismo Start[2]. W 1992 z powodu wojny opuściła dom i zamieszkała na wyspie Čiovo[2].

Zmarła w Širokim Brijegu, gdzie spędziła ostatnie lata życia[1].

Wystawy[edytuj | edytuj kod]

Prace Naletilić-Penavušy prezentowano na dziesięciu wystawach za jej życia - w Zagrzebiu, Varaždinie i w Sarajewie, a także na trzech wystawach po śmierci artystki (m.in. w Bratysławie)[1].

Pamięć[edytuj | edytuj kod]

Większość dzieł, które pozostawiła po sobie artystka znajduje się w zbiorach Muzeum Sztuki Naiwnej w Zagrzebiu. W 1983 Telewizja Zagrzeb zrealizowała film dokumentalny poświęcony Sofiji Naletilić-Penavušy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Sofija Naletilić Penavuša [online], galerijadivila.hr [dostęp 2023-05-11] (chorw.).
  2. a b c d e f g Prije 103 godine rodena poznata hercegovacka kiparica Sofija Naletilić Penavuša [online], bljesak.info [dostęp 2023-05-11] (chorw.).
  3. Sofija Naletilić Penavuša [online], youtube.com [dostęp 2023-05-11] (chorw.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]