Space Oddity

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Space Oddity
Okładka
Singel Davida Bowiego
z albumu Space Oddity
Wydany 1969
1975 reedycja
Format płyta winylowa
Nagrywany Trident Studios, 20 czerwca 1969
Gatunek folk/rock
Długość 5:15 (album}/4:33 (singel)
Wytwórnia Philips Records (UK)
Mercury Records (US)
Produkcja Gus Dudgeon
Pozycje
  • #5 (UK, 1969)
  • #15 (US, 1973)
  • #1 (UK, 1975)
Singel po singlu

"Space Oddity" (ang. kosmiczna osobliwość) – jedna z najbardziej znanych piosenek brytyjskiego piosenkarza Davida Bowiego, która była także jego pierwszym hitem. Utwór pochodzi z albumu Space Oddity wydanego w 1969 r.

Piosenka została wydana tuż przed lądowaniem Apollo 11 na Księżycu i od razu stała się niezmiernie popularna, angielska stacja BBC użyła jej nawet jako ścieżki dźwiękowej w czasie transmisji na żywo z pierwszego lądowania na Księżycu. Tytuł zainspirowany został filmem Kubricka 2001: Odyseja kosmiczna (ang. 2001: Space Odyssey), który wszedł na ekrany kin w roku 1968.

Opowiada o astronaucie "Majorze Tomie", jego podróży w kosmos i tajemniczym zaginięciu. Początkowo interpretowana była jako opowieść o autodestrukcji i alienacji człowieka – ostatnie słowa Toma wysłane do kontroli lotów opisują jego zagubienie i niepewność: "Choć przebyłem sto tysięcy mil, to czuję jakbym stał w miejscu i wydaje mi się, że mój statek kosmiczny sam wie którędy lecieć. Powiedzcie mojej żonie, że bardzo ją kocham.", po czym traci on kontakt z Ziemią.

W 1969 piosenka otrzymała w Anglii nagrodę im. Ivora Novello za najlepszy utwór roku, a w późniejszym czasie utwór ten został uznany przez Rock and Roll Hall of Fame jako jedna z piosenek, które "ukształtowały rock".

Bowie nawiązał do tej piosenki w wydanym w 1980 utworze "Ashes to Ashes", w którym zagubiony wcześniej astronauta wysyła wiadomość, że żyje i ma się świetnie. Płyta Scary Monsters (and Super Creeps), z której pochodzi utwór "Ashes To Ashes" została wydana po wygranej przez Bowiego walce z narkotykami w latach 70., a sam utwór spowodował, że wiele osób zaczęło postrzegać "Space Oddity" jako opis utraty możliwości czy umiejętności komunikacji z innymi osobami z powodu używania narkotyków.

Do postaci Majora Toma nawiązał Elton John w piosence "The Rocketman", nie nazywa on tej postaci po imieniu, ale śpiewa o pewnym astronaucie, który jest samotny w kosmosie i "nie jest tym za kogo inni go biorą". Sam Bowie podkreślił związek tych dwóch piosenek śpiewając w jednej z nagranej na żywo wersji "Space Oddity" - "I'm just a rocketman", co jest dosłownym cytatem z piosenki Eltona Johna. Bowie powrócił do tego utworu raz jeszcze, nawiązując do niego w piosence "Hello Spaceboy" z płyty 1.Outside, jeden z singlowych remiksów tego utworu nagrany przez Pet Shop Boys zawierał nawet fragmenty z oryginalnej piosenki.

Piosenka jest uznawana za jeden ze standardów rocka, odniesienia do niej można znaleźć w wielu filmach, serialach telewizyjnych czy utworach literackich. Pochodzące z niej słowa "Ground control to Major Tom" (Kontrola lotu do majora Toma) weszły nawet do języka codziennego, wyrażenie to używane jest zazwyczaj do zwrócenia uwagi komuś, kto nie zauważa co w danej chwili się dookoła niego dzieje.

Singiel z tym utworem został wydany w Anglii 11 lipca 1969, na liście przebojów przebywał 14 tygodni dochodząc do piątego miejsca. David Bowie śpiewa, gra na gitarze i stylofonie, na pianinie gra znany z grupy muzycznej Yes Rick Wakeman.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]