Wikarówka na Wawelu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Historia: drobne merytoryczne
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Architektura: drobne merytoryczne
Linia 38: Linia 38:


== Architektura ==
== Architektura ==
Wikarówka jest trójkondygnacyjną budowlą z dziedzińcem wewnętrznym. Od północy znajduje się wieżyczka z klatką schodową, dobudowana w 2. połowie XIX wieku. Z tego okresu pochodzi również drugie piętro oraz pewne elementy [[neorenesans]]owe. Na pierwszym piętrze na kroksztynach nadwieszony jest [[wykusz]], pochodzący z 1. połowy XVI wieku. Na wykuszu widoczny jest herb [[Belina (herb szlachecki)|Belina]].
Wikarówka jest trójkondygnacyjną budowlą z dziedzińcem wewnętrznym. Od północy znajduje się wieżyczka z klatką schodową, która została dobudowana podczas eklektycznej przebudowy budynku pod koniec XIX wieku. Z tego okresu pochodzi również drugie piętro oraz pewne elementy [[neorenesans]]owe. Z wcześniejszej fazy zachował się na pierwszym piętrze elewacji nadwieszony na kroksztynach renesansowy [[wykusz]] z 1. połowy XVI wieku i udekorowany [[Belina (herb szlachecki)|herbem Belina]].


== Ciekawostki ==
== Ciekawostki ==

Wersja z 12:59, 19 sty 2015

Wikarówka
Ilustracja
Wikarówka
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wawel, Kraków

Ukończenie budowy

XV wiek

Ważniejsze przebudowy

1889

Plan budynku
Plan budynku
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}
Wikarówka w 1898 roku z fragmentem gotyckiego szczytu

Wikarówka, zwana również Domem kapitulnym po Koniecpolskim lub Domem wikariuszy zamkowych – budynek nr 3 na wzgórzu wawelskim w Krakowie. Mieści się na zachód od Katedry Wawelskiej.

Historia

Obiekt był pierwotnie własnością królewską, którą w 1441 r. Władysław III Warneńczyk ofiarował kanclerzowi wielkiemu koronnemu Janowi Taszce Koniecpolskiemu. Został on przebudowany w 1522 r., a w 2. połowie XVI wieku rozbudowany. W 1889 roku budynek nadbudowano o jedno piętro wg projektu architekta Antoniego Siedeki[1] zasłaniając przy tym dolną część gotyckiego szczytu z blendami powstałego w średniowieczu.

Obecnie wykorzystywany jest na kancelarię parafialną, a także mieszkania kleru katedralnego.

Architektura

Wikarówka jest trójkondygnacyjną budowlą z dziedzińcem wewnętrznym. Od północy znajduje się wieżyczka z klatką schodową, która została dobudowana podczas eklektycznej przebudowy budynku pod koniec XIX wieku. Z tego okresu pochodzi również drugie piętro oraz pewne elementy neorenesansowe. Z wcześniejszej fazy zachował się na pierwszym piętrze elewacji nadwieszony na kroksztynach renesansowy wykusz z 1. połowy XVI wieku i udekorowany herbem Belina.

Ciekawostki

Prawdopodobnie w 1573 r. w pobliżu katedry i tego budynku Samuel Zborowski zabił Andrzeja Wapowskiego (kasztelana przemyskiego).

  1. Wikarówka. Kraków.pl. [dostęp 2010-01-09].

Bibliografia

  • Kazimierz Kuczman: Wzgórze Wawelskie, Przewodnik. Wyd. 2. Kraków: 1988.