Szadzko: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
EmptyBot (dyskusja | edycje)
m →‎top: poprawa linkowań
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Zabytki i obiekty historyczne: drobne merytoryczne, źródła/przypisy
Linia 37: Linia 37:
* Na placu przed kościołem żeliwny pomnik – obelisk upamiętniający poległych w czasie I wojny światowej mieszkańców Szadzka. Wśród wymienionych nazwisk również polskie – ''Karl Czerwanski''.
* Na placu przed kościołem żeliwny pomnik – obelisk upamiętniający poległych w czasie I wojny światowej mieszkańców Szadzka. Wśród wymienionych nazwisk również polskie – ''Karl Czerwanski''.
* Rozległe grodzisko pierścieniowate z okresu kultury łużyckiej, z doskonale zachowanymi wałami ziemnymi.
* Rozległe grodzisko pierścieniowate z okresu kultury łużyckiej, z doskonale zachowanymi wałami ziemnymi.
* Pozostałość obronnego zamku nad Jeziorem Szadzkim z dobrze czytelnymi bastionami, głębokimi fosami i wałami ziemnymi. Zamek został zbudowany w 1 połowie XIV w. przez książąt pomorskich w miejscu wcześniejszego grodu. W 1395 roku na zamku został zamordowany książę [[Warcisław VII]]. Zniszczony przez Brandenburczyków w 1478 r. Odbudowany przez księcia [[Bogusław X Wielki|Bogusława X]] w końcu XV w. Był siedzibą kasztelanów książęcych. Przebudowany i otoczony wałem w XVI w. Zdewastowany przez Brandenburczyków i Szwedów w XVII w. W 1781 roku, w pobliskich [[Dobrzany|Dobrzanach]] pożar zniszczył zabudowę miasta. Do odbudowy wykorzystano cegły z rozbieranych murów zamku w Szadzku.
* Pozostałość obronnego zamku nad Jeziorem Szadzkim z dobrze czytelnymi bastionami, głębokimi fosami i wałami ziemnymi. Zamek został zbudowany w 1 połowie XIV w. przez książąt pomorskich w miejscu wcześniejszego grodu. W 1395 roku na zamku został zamordowany książę [[Warcisław VII]]. Zniszczony przez Brandenburczyków w 1478 r. Odbudowany przez księcia [[Bogusław X Wielki|Bogusława X]] w końcu XV w. Był siedzibą kasztelanów książęcych. Przebudowany i otoczony wałem w XVI w. Zdewastowany przez Brandenburczyków i Szwedów w XVII w. W 1781 roku, w pobliskich [[Dobrzany|Dobrzanach]] pożar zniszczył zabudowę miasta. Do odbudowy wykorzystano cegły z rozbieranych murów zamku w Szadzku<ref>https://www.academia.edu/6484491/Zamek_Szadzko_w_%C5%9Bredniowieczu_Burg_Szadzko_Saatzig_im_Mittelalter_</ref>.
* Dwór z XIX wieku;
* Dwór z XIX wieku;
* Wzgórze Czarownic (przy drogą z Szadzka do Ognicy).
* Wzgórze Czarownic (przy drogą z Szadzka do Ognicy).

Wersja z 12:56, 28 gru 2016

Szadzko
{{{rodzaj miejscowości}}}
ilustracja
Państwo zachodniopomorskie
Powiat

stargardzki

Gmina

Dobrzany

Liczba ludności (2008)

405

Strefa numeracyjna

(+48) 91

Tablice rejestracyjne

ZST

SIMC

0774486

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}

Szadzko (niem. Saatzig) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Dobrzany, położona 2,5 km na południowy zachód od Dobrzan (siedziby gminy) i 23 km na wschód od Stargardu (siedziby powiatu). Wieś leży nad południowo-zachodnim brzegiem jeziora Szadzko.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

W Szadzku miał kiedyś siedzibę ziemski powiat stargardzki.

Zabytki i obiekty historyczne

  • Ruiny kamienno-ceglanego kościoła z XV w. Obiekt zabytkowy [1]. Podczas walk w 1945 roku kościół uległ uszkodzeniu, niestety nie został wyremontowany, wyposażenie przeniesiono do kościoła w Odargowo. Od początku lat 50. kościół zaczął popadać w ruinę. Pod kościołem krypta grobowa rodziny Dewitzów – książęcych administratorów zamku. Planowana odbudowa po 2009 r. [2]
  • Na placu przed kościołem żeliwny pomnik – obelisk upamiętniający poległych w czasie I wojny światowej mieszkańców Szadzka. Wśród wymienionych nazwisk również polskie – Karl Czerwanski.
  • Rozległe grodzisko pierścieniowate z okresu kultury łużyckiej, z doskonale zachowanymi wałami ziemnymi.
  • Pozostałość obronnego zamku nad Jeziorem Szadzkim z dobrze czytelnymi bastionami, głębokimi fosami i wałami ziemnymi. Zamek został zbudowany w 1 połowie XIV w. przez książąt pomorskich w miejscu wcześniejszego grodu. W 1395 roku na zamku został zamordowany książę Warcisław VII. Zniszczony przez Brandenburczyków w 1478 r. Odbudowany przez księcia Bogusława X w końcu XV w. Był siedzibą kasztelanów książęcych. Przebudowany i otoczony wałem w XVI w. Zdewastowany przez Brandenburczyków i Szwedów w XVII w. W 1781 roku, w pobliskich Dobrzanach pożar zniszczył zabudowę miasta. Do odbudowy wykorzystano cegły z rozbieranych murów zamku w Szadzku[3].
  • Dwór z XIX wieku;
  • Wzgórze Czarownic (przy drogą z Szadzka do Ognicy).
  • Lipa olbrzym św. Ottona (obok ruiny kościoła).

Turystyka

Przez Szadzko prowadzi czerwony Szlak Hetmana Stefana Czarnieckiego.