Stanisław Lewocik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stanisław Lewocik
Data i miejsce urodzenia

11 stycznia 1937
Justynów

Poseł VI kadencji Sejmu PRL
Okres

od 19 marca 1972
do 19 marca 1976

Przynależność polityczna

Zjednoczone Stronnictwo Ludowe

Odznaczenia
Brązowy Krzyż Zasługi Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie

Stanisław Lewocik (ur. 11 stycznia 1937 w Justynowie) – polski agronom i działacz ludowy, poseł na Sejm PRL VI kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był rolnikiem indywidualnym w gospodarstwie rolnym, które odziedziczył po rodzicach. Ukończył zaoczne studia na Wydziale Rolniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Pracował jako agronom gromadzki w Czerwonce i agronom w Powiatowym Związku Kółek Rolniczych w Sokołowie. W latach 1953–1957 przewodniczył kołu Związku Młodzieży Polskiej w Justynowie oraz był członkiem zarządu gromadzkiego w Czerwonce. Od 1957 do 1960 był przewodniczącym koła Związku Młodzieży Wiejskiej w Justynowie. Był też zastępcą dyrektora Spółdzielni Kółek Rolniczych. Do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego wstąpił w 1961. Przez wiele lat był prezesem Gminnego Komitetu tej partii, zasiadał też w Powiatowym i w Wojewódzkim Komitecie.

Od początku lat 60. był radnym Gromadzkiej Rady Narodowej i Wojewódzkiej Rady Narodowej. Przez 10 lat pełnił funkcję przewodniczącego WRN. W WRN był też członkiem Komisji Ochrony Porządku i Bezpieczeństwa Publicznego WRN. W 1972 uzyskał mandat posła na Sejm PRL w okręgu Siedlce. Zasiadał w Komisji Handlu Zagranicznego. Przyczynił się do powstania drogi Justynów-Karolew. W 1989 kandydował bez powodzenia do Sejmu kontraktowego.

Bezpośrednio przed emeryturą pracował w Wojewódzkim Ośrodku Postępu Rolniczego w Siedlcach. Na emeryturze podjął współpracę z PGE Dystrybucja Oddział Warszawa. W 2016 otrzymał tytuł Honorowego Prezesa Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Sokołowie Podlaskim[1].

Od 1960 żonaty z Ludwiną[2].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 90 nowych członków w szeregach sokołowskiego PSL [online], zielonysztandar.com.pl, 23 czerwca 2016.
  2. Bożena Gontarz, Świętowali Złote Gody [online], wiescisokolowskie.pl, 24 listopada 2010.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]