Szkockie wyznanie wiary

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wyznanie wiary Kościoła Szkocji
The Confesion of Faith Of the Kirk of Scotland
Ilustracja
Autor

John Knox i inni

Tematyka

Chrześcijańskie wyznania wiary

Data powstania

1560

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Szkocja

Język

angielski

Szkockie wyznanie wiary lub Szkockie wyznanie wiary z 1560 roku (ang. Scots Confession (of 1560)) – wyznanie wiary spisane w 1560 roku przez sześciu prekursorów reformacji protestanckiej w Szkocji. Treść wyznania ustanowił pierwszy podrzędny standard dla Kościoła Szkocji. Wyznanie wiary wraz z Book of Discipline (ang. księga z zasadami ogólnymi) oraz Book of Common Order (ang. księga wspólnego porządku - księga liturgiczna) stanowiły ówcześnie oficjalne dokumenty reformacyjne Kościoła Szkocji[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 1560 roku Parlament Szkocki zgodził się na reformę religii państwowej. Aby umożliwić parlamentowi podjęcie decyzji, czym ma być Reformowana Wiara, ustanowili Johna Knoxa superintendentem[2] nad Johnem Winramem, Johnem Spottiswoodem, Johnem Willockiem, Johnem Douglasem i Johnem Rowem, aby przygotować Wyznanie Wiary. Udało im się tego dokonać w cztery dni. Stworzone 25 rozdziałów przez sześciu naśladowców Jana Kalwina za jego życia, uważało że przedstawiło współczesne wyznanie wiary chrześcijańskiej. Pomimo tego że wyznanie wiary i inne stworzone dokumenty były wynikiem wspólnego wysiłku, ich autorstwo jest przypisane Johnowi Knoxowi.

Podczas gdy parlament zatwierdził wyznanie wiary 27 sierpnia 1560 roku[3], działając niezgodnie z warunkami traktatu edynburskiego, Maria, królowa Szkotów, która była katoliczką, nie wydała zgody na wprowadzenie wyznania, które zostało zatwierdzone przez monarchię dopiero w 1567 roku po obaleniu królowej Marii[4]. Szkockie wyznanie wiary z 1560 roku obowiązywało w Kościele Szkocji aż do wprowadzenia Westminsterskiego Wyznania Wiary w dniu 27 sierpnia 1647 roku. Jednak samo wyznanie zaczyna się od stwierdzenia, że Parlament „ratifeit i apprevit (zatwierdził i ratyfikował) [wyznanie wiary] jako pełną i zdrową doktrynę opartą na nieomylnej prawdzie słowa Bożego”; tak więc, chociaż zmiany pomiędzy społecznościami mogły zmniejszyć jego znaczenie, wierzący utrzymują, że autorytet jego oświadczeń jest zakorzeniony nie w aprobacie parlamentu, ale, jak mówi, „nieomylnej prawdzie słowa Bożego”.

W 1967 roku wyznanie wiary zostało włączone do księgi wyznań Zjednoczonego Kościoła Prezbiteriańskiego w USA, wraz z różnymi innymi standardami wyznaniowymi i pozostaje w księdze wyznań obecnego Kościoła Prezbiteriańskiego USA.

Jako ustawa o ratyfikacji wyznania wiary z 1560 r., szkockie wyznanie wiary pozostaje częścią prawa szkockiego[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. González 1984 ↓, s. 83.
  2. Gray 1939 ↓, s. 140.
  3. a b Szkocka Ustawa o ratyfikacji wyznania wiary z 1560 roku, 27 sierpnia 1560 [dostęp 2023-02-22] (ang.).
  4. Cochrane 2003 ↓, s. 160.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]