Tadeusz Caliński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tadeusz Caliński
Ilustracja
prof. dr hab. Tadeusz Caliński
Data i miejsce urodzenia

4 września 1928
Poznań

Profesor nauk przyrodniczych
Alma Mater

Wyższa Szkoła Rolnicza w Poznaniu

Doktorat

1961 – nauki rolno-leśne
Wyższa Szkoła Rolnicza

Habilitacja

1966 – agronomia, doświadczalnictwo rolnicze i biometria
Wyższa Szkoła Rolnicza

Profesura

1988

Profesor emerytowany
Uczelnia

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi
prof. dr hab. Tadeusz Caliński (1974)

Tadeusz Caliński (ur. 4 września 1928 w Poznaniu[1]) – polski profesor nauk rolniczych w zakresie doświadczalnictwa i biometrii[2], matematyk i statystyk

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie Sylwestra (kupca) i Anieli z domu Żniniewicz (pielęgniarki dyplomowanej)[3]. Po zdaniu matury w 1948 w Liceum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu rozpoczął studia na Uniwersytecie Poznańskim. Po reorganizacji uczelni studia ukończył w 1953 w nowo powstałej Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu z dyplomem magistra inżyniera rolnictwa[3]. Jako student pracował w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Baborówku. Po studiach został zatrudniony w Katedrze Genetyki i Hodowli Roślin macierzystej uczelni na stanowisku asystenta. Wiedzę matematyczną uzupełnił na trzyletnich studiach na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stopień doktora nauk rolno-leśnych otrzymał w 1961 na podstawie rozprawy naukowej O stosowaniu analizy wariancji do wyników wielokrotnych doświadczeń odmianowych, napisanej pod kierunkiem prof. Stefana Barbackiego. W 1964 został zatrudniony jako adiunkt w nowo utworzonej Katedrze Statystyki Matematycznej. W tym samym roku przebywał na zagranicznym stypendium naukowym w Anglii[3]. W 1966 został doktorem habilitowanym na podstawie rozprawy O rozkładzie statystyk typu F w analizie doświadczeń wielokrotnych[4], opublikowanej w angielskim czasopiśmie naukowym. Dwa lata później objął kierownictwo Katedry, która po reorganizacji uczelni w 1971 została przekształcona w Międzywydziałowy Zakład Metod Matematycznych i Statystycznych, kierował nim do 1984. Tytuł profesora nadzwyczajnego nauk rolniczych uzyskał w 1974, a tytuł profesora zwyczajnego w 1988. Został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu (1998) i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (2008)[5]. W latach 1972–1978 pełnił funkcję pełnomocnika rektora do spraw studentów zagranicznych oraz pełnomocnika rektora do spraw Środowiskowego Ośrodka Informatyki, a w roku akademickim 1981/1982 był prorektorem ds. nauki i współpracy z zagranicą macierzystej Uczelni. Na emeryturę przeszedł 1 października 1988 (na własną prośbę) – jako profesor emerytowany kontynuuje pracę naukową w Katedrze Metod Matematycznych i Statystycznych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Działalność naukowo-dydaktyczna w kraju i zagranicą[edytuj | edytuj kod]

Profesor Tadeusz Caliński jest twórcą Poznańskiej Szkoły Biometrii, zasłużonym dydaktykiem i naukowcem. Jako wykładowca i visiting professor przebywał wielokrotnie w Belgii, Holandii, Francji, Indiach, Japonii, Niemczech, Portugalii, a także Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoszech[6]. Współpracuje także z wieloma krajowymi placówkami naukowymi i badawczymi o charakterze rolniczym[7], przyrodniczym i matematycznym. Wygłaszał referaty na wielu konferencjach i kursach zagranicznych. Już po przejściu na emeryturę wiele razy prowadził wykłady dla doktorantów na uczelniach w Mediolanie, Dortmundzie, Bari i Lizbonie. Był członkiem zespołów zaangażowanych w badania prowadzone we współpracy z naukowcami z Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji, Włoch oraz Japonii. Jest członkiem The International Biometric Society[8], The International Statistical Institute[9] (wybrany w 1974) oraz Institute of Mathematical Statistics[10] (w USA).

Jest autorem lub współautorem ponad 150 publikacji naukowych, w tym 79 studiów i rozpraw, ponad 30 artykułów, 5 opracowań monograficznych, 25 algorytmów z programami komputerowymi (w tym wdrożonego, również za granicą, pakietu SERGEN), skryptów i książek (w tym 2 monografii opublikowanych w serii Lecture Notes in Statistics Springer). Za swoje najważniejsze osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych uważa te, które dotyczą zagadnień biometrycznych, a zwłaszcza opracowanie metodyki analizowania serii doświadczeń polowych (szczególnie z odmianami roślin uprawnych), rozwinięcie teorii i zastosowań statystycznej analizy wielowymiarowej, teorii i zastosowań układów doświadczalnych.

Prowadził wykłady dla studentów ze statystyki matematycznej, biometrii stosowanej, doświadczalnictwa ogrodniczego, zastosowań informatyki w doświadczalnictwie zootechnicznym oraz wykład dla pracowników tej uczelni z analizy wielowymiarowej i jej zastosowań w doświadczalnictwie. Ponadto od 1966 prowadził wykłady i seminaria magisterskie ze statystyki matematycznej na piątym roku matematyki dla sekcji metod numerycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pod Jego kierunkiem wykonano 53 prace magisterskie. Profesor Caliński wypromował 24 doktorów, spośród których 12 uzyskało tytuły profesorskie. Przez wiele lat udzielał konsultacji z analizy statystycznej i metodyki doświadczalnictwa dla magistrantów i doktorantów oraz pracownikom Akademii Rolniczej w Poznaniu oraz innych uczelni i instytutów naukowo-badawczych. Od 1966 prowadził międzyuczelniane seminarium ze statystyki matematycznej i jej zastosowań, skupiające statystyków i biometryków poznańskich. Był członkiem wielu rad i komitetów naukowych w kraju i za granicą, a także członkiem redakcji kilku czasopism zagranicznych oraz krajowych. Pan profesor jest członkiem Polskiego Towarzystwa Biometrycznego, Wydziału Nauk Rolniczych i Leśnych Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (od 1964).

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Zainteresowania pozanaukowe[edytuj | edytuj kod]

  • turystyka
  • amatorska fotografia krajoznawcza
  • muzyka barokowa i klasyczna, zwłaszcza Bacha, Haendla, Haydna, Mozarta i Beethovena[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Czesław Domański. Laureaci Medalu im. Jerzego Spławy-Neymana. „Przegląd Statystyczny” nr spec. 1, 2012, s. 24-25
  2. Prof. dr hab. Tadeusz Caliński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2023-10-29].
  3. a b c d Anthony C. Atkinson, Barbara Bogacka. A conversation with professor Tadeusz Caliński. „Statistical Science” 30, 3, s. 423–442, 2015 (dostęp 28.10.2023)
  4. Tadeusz Caliński. On the Distribution of the F-Type Statistics in the Analysis of a Group of Experiments. „Journal of the Royal Statistical Society” 28, 1966 (B), s. 526–542
  5. Kronika. „Forum Akademickie” 2/2008 (dostęp 28.10.2023)
  6. Lidia Lewko. 48. Międzynarodowa Konferencja Biometryczna. VI Polsko-Portugalskie Warsztaty z Biometrii. Szamotuły, 9–13 września 2018 Wiadomości Zootechniczne R. LVI, 4, s. 221–223, 2018 (dostęp 28.10.2023)
  7. Historia COBORU (dostęp 29.10.2023)
  8. The International Biometric Society (dostęp 28.10.2023)
  9. International Statistical Institute (dostęp 28.10.2023)
  10. Institute of Mathematical Statistics (dostęp 28.10.2023)
  11. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 października 1995 r. o nadaniu orderów (dostęp 38.10.2023)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]