Teodozjusz (Iwaszczenko)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Teodozjusz
Jewgienij Iwaszczenko
Biskup Seattle
Ilustracja
Kraj działania

Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

8 czerwca 1954
Kijów

Biskup Seattle
Okres sprawowania

od 2008

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny poza granicami Rosji

Inkardynacja

Eparchia San Francisco i zachodniej Ameryki

Śluby zakonne

1988

Diakonat

do 1996

Prezbiterat

do 1996

Nominacja biskupia

13 maja 2008

Chirotonia biskupia

7 września 2008

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

7 września 2008

Miejscowość

San Francisco

Miejsce

Sobór Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość"

Konsekrator

Hilarion (Kapral)

Współkonsekratorzy

Marek (Arndt), Cyryl (Dmitrijew), Gabriel (Czemodakow), Michał (Donskow), Piotr (Łukianow), Jan (Bērziņš)

Teodozjusz, imię świeckie Jewgienij Siergiejewicz Iwaszczenko (ur. 8 czerwca 1964 w Kijowie) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył technikum. W 1988 wstąpił jako posłusznik do ławry Peczerskiej, na krótko wcześniej zwróconej Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu. W tym samym roku został postrzyżony na mnicha, przyjmując imię zakonne Teodozjusz. W latach 1989–1992 uczył się w seminarium duchownym w Kijowie. Po wyświęceniu na kapłana służył w parafii w obwodzie czernihowskim[1].

W połowie lat 90. XX wieku został zaliczony w poczet członków rosyjskiej misji prawosławnej w Jerozolimie. W 1996 przeszedł w jurysdykcję Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji[1].

Początkowo zamieszkał w Pustelni Zmartwychwstania Chrystusa w Minneapolise, Minnesota, następnie objął parafię św. Tichona Zadońskiego w San Francisco, otrzymał godność archimandryty. Był również zastępcą dyrektora gimnazjum rosyjskiego im. Świętych Cyryla i Metodego w San Francisco[1].

13 maja 2008 otrzymał nominację Świętego Synodu Biskupów Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji na biskupa Seattle, wikariusza eparchii San Francisco i zachodniej Ameryki. Została ona w czerwcu tego samego roku potwierdzona przez Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Jego chirotonia biskupia odbyła się 7 września 2008 w soborze Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość” w San Francisco pod przewodnictwem Pierwszego Hierarchy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji metropolity Hilariona[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]