Tim Cook

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Timothy D. Cook
Tim Cook w 2009
Tim Cook w 2009
Data i miejsce urodzenia 1 listopada 1960
Robertsdale
Zawód CEO Apple Inc.
Alma Mater Auburn University (B.S.)
Duke University (M.B.A.)
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Timothy D. "Tim" Cook (ur. 1 listopada 1960 w Robertsdale) – dyrektor generalny Apple Inc.; w firmie od marca 1998. Został mianowany CEO, po rezygnacji Steve'a Jobsa 24 sierpnia 2011.

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

W 1982 roku Cook ukończył naukę na Uniwersytecie Auburn, zdobywając licencjat z inżynierii przemysłowej. Sześć lat później uzyskał stopień magistra menadżera (MBA) w Szkole Biznesowej Foqua na Uniwersytecie Duke’a.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Przed Apple[edytuj | edytuj kod]

Po zdobyciu licencjatu na Auburn, Cook został zatrudniony przez IBM, gdzie spędził 12 lat. Szybko piął się w górę po szczeblach kariery aż został Dyrektorem na Amerykę Północną. Następnie Tim Cook spędził 6 miesięcy w firmie Compaq na stanowisku wiceprezesa ds. materiałów korporacyjnych. W 1998 został zatrudniony w Apple przez Steve'a Jobsa.

Apple[edytuj | edytuj kod]

W 1998 roku, Tim Cook uległ Steve'owi Jobsowi i postanowił porzucić swoją pracę w Compaq na rzecz Apple. W 2002 roku został mianowany starszym wiceprezesem do spraw operacji światowych. Sytuacja w firmie była jednak bardzo słaba, nie było zbytu na produkty, które aktualnie tworzyło Apple. Magazyny były zapełnione i wciąż powstawały konflikty z dostawcami. Do września tego roku, Cook'owi udało się znacznie zmniejszyć ilość towaru zalegającego w magazynach, skrócił również czas produkcji komputerów oraz ograniczył ilość dostawców oraz namówił ich do przeniesienia fabryk bliżej firmy. Dzięki tym zasługą Cook w styczniu 2007 roku awansował na stanowisko dyrektora do spraw operacyjnych w Apple (COO). Od tego momentu odpowiedzialny był za globalną sieć sprzedaży.

CEO[edytuj | edytuj kod]

Tim Cook trzykrotnie przejmował obowiązki dyrektora generalnego (CEO). Pierwszy raz miało to miejsce w 2004 roku, kiedy Steve Jobs udał się na zwolnienie lekarskie po operacji nowotworu trzustki. Pięć lat później, w 2009 roku, gdy Steve Jobs wracał do zdrowia po przeszczepie wątroby Cook ponownie objął stanowisko CEO.

W Styczniu 2011 roku zarząd firmy pozwolił odejść Jobsowi z powodu problemów zdrowotnych. W taki sposób Tim Cook po raz trzeci został prezesem Apple.W tamtym okresie zajmował się on podejmowaniem drobnych i bieżących decyzji, wciąż zostawiając te najważniejsze i mające największe znacznie dla Steve'a Jobsa.

24 Sierpnia 2011 roku, Steve Jobs złożył rezygnacje ze stanowiska CEO, wybierając na swojego następce Tim'a Cooka. Do dnia dzisiejszego pozostaje on na tym stanowisku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Steve Jobs
CEO Apple Inc.
od 2011
Następca