Tlacotalpan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tlacotalpan
ilustracja
Herb
Herb
Państwo

 Meksyk

Stan

Veracruz

Wysokość

10 m n.p.m.

Populacja (2010)
• liczba ludności


13 284[1].

Nr kierunkowy

288

Kod pocztowy

95460

Położenie na mapie Veracruz
Mapa konturowa Veracruz, na dole znajduje się punkt z opisem „Tlacotalpan”
Położenie na mapie Meksyku
Mapa konturowa Meksyku, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Tlacotalpan”
Ziemia18°37′N 95°40′W/18,616667 -95,666667
Strona internetowa

Tlacotalpan – miasto położone na wschodnim wybrzeżu meksykańskiego stanu Veracruz. Mimo że obszar ten zamieszkiwali ludzie już w czasach prekolumbijskich, nowożytna osada – port nad rzeką Río Papaloapan – została założona dopiero w połowie XVI wieku. Dzisiaj Tlacotalpan jest siedzibą gminy o tej samej nazwie.

Tlacotalpan – rynek główny (zocalo)
Tlacotalpan – widok z dachu

W 1998 roku Tlacotalpan został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gdyż "układ urbanistyczny i architektura Tlacotalpanu jest przykładem połączenia tradycji hiszpańskiej i karaibskiej o wyjątkowym znaczeniu i jakości [...] Swój szczególny charakter miasto zawdzięcza krajobrazowi miejskiemu, który tworzą szerokie ulice, skromne domy, bogactwo stylów i kolorów, jak również okazałe drzewa rosnące w ogrodach prywatnych i parkach publicznych" (UNESCO, 1998)[2].

Festiwal Candelaria[edytuj | edytuj kod]

Tlacotalpan znany jest z tradycji rybackiej i corocznego festiwalu Candelaria (fiesta de la Candelaria), który odbywa się w okresie pomiędzy 31 stycznia a 9 lutego i podczas którego przez miasto przemierzają grupy jeźdźców na koniach, a rzeką Papaloapan ciągnie się procesja z obrazem Matki Boskiej Gromnicznej (Virgen de la Candelaria)[3]. Procesję prowadzi arcybiskup portu Veracruz wraz z innymi ważnymi przedstawicielami miejscowego duchowieństwa. Największą atrakcją święta jest Dzień Byka (el Dia del Toro), w którym, podobnie jak w hiszpańskiej Pampelunie, przez całe miasto pędzone są byki. Podczas święta miejscowa ludność ubiera się w tradycyjne stroje i serwuje tradycyjne potrawy, takie jak arroz a la tumbada (ryż gotowany w rosole rybnym), pescado a la veracruzana (ryba z pomidorami, oliwkami, chli i cebulą), gorditas (słodki chlebek o kształcie i rozmiarach angielskiej mufinki, longaniza (rodzaj kiełbasy), enchiladas, naranjas rellenas (nadziewane pomarańcze), oraz dulce de leche (słodycze przypominające karmelki).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Perspectiva estadística Veracruz de Ignacio de la Llave. El Instituto Nacional de Estadística y Geografía. [dostęp 2014-09-05]. (hiszp.).
  2. Polski Komitet ds. Unesco. [dostęp 2009-11-04]. (pol.).
  3. Kartka z przewodnika – Meksyk – Tlacotalpan. [dostęp 2010-05-04]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Strefa zabytków Tlacotalpanu[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
ilustracja
Państwo

 Meksyk

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

II, IV

Numer ref.

862

Region[b]

Ameryka Łacińska i Karaiby

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

1998
na 22. sesji