Transport kolejowy w Gwinei Bissau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Transport kolejowy w Gwinei Bissau – zlikwidowany i planowany system transportu szynowego w Gwinei Bissau. Obecnie Gwinea Bissau jest państwem pozbawionym transportu kolejowego[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na terenie portu w Bissau (stolicy kraju) działała towarowa sieć kolejowa. Funkcjonowała ona od końca XIX wieku do lat 40. XX wieku[2].

Kolej portowa w latach 1900-1920[edytuj | edytuj kod]

Plany[edytuj | edytuj kod]

W 1998 osiągnięto porozumienie w sprawie budowy połączenia kolejowego z sąsiednią Gwineą. Projektu tego jednak zaniechano z uwagi na wybuch wojny domowej[2]. Rozważano również budowę linii obsługujących kopalnie boksytów w Madina do Boé i port śródlądowy w Bubie, co ułatwiłoby eksport tego surowca. Inwestycję tę miało prowadzić przedsiębiorstwo wydobywcze z Angoli, ale prawdopodobnie została ona wstrzymana[1].

W 2019 międzynarodowe konsorcjum przygotowało projekt budowy nowej linii kolejowej, której zadaniem byłoby wywożenie boksytów ze złóż w regionie Santou i Houda (250 km na północ od Konakry, stolicy Gwinei) oraz do granicy z Gwineą Bissau, jak również jej transport do rafinerii tlenku glinu, która miała zostać wybudowana w specjalnej strefie ekonomicznej Boké, w pobliżu granicy Gwinei z Gwineą Bissau. Budowę tej 135-kilometrowej kolei miały zrealizować dwa chińskie przedsiębiorstwa[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Kolej w Gwinei Bissau - informacje ogólne [online], Kolej na Podróż, 8 września 2019 [dostęp 2022-02-21] (pol.).
  2. a b Railways in Guinea Bissau [online], www.sinfin.net [dostęp 2022-02-21].
  3. AfricaNews, Guinea: train to transport bauxite in service soon [online], Africanews, 27 kwietnia 2019 [dostęp 2022-02-21] (ang.).