Valley Forge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Piec (z prawej) i szałasy - współczesna replika obozowiska w Valley Forge

Valley Forge – dolina nad rzeką Schuylkill w stanie Pensylwania około 40 kilometrów na zachód od Filadelfii, gdzie generał Jerzy Waszyngton i jego żołnierze obozowali zimą 1777/1778 w czasie trwania wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Było to ciężkie doświadczenie dla Waszyngtona i jego Armii Kontynentalnej.

Po przegranych potyczkach pod Brandywine i Germantown w Pensylwanii Waszyngton musiał wycofać się na zachód oddając Filadelfię w ręce Anglików. Wojsko nie było przygotowane na obozowanie w trudnych zimowych warunkach. Brakowało żywności i odzieży, a Kongres Kontynentalny nie był w stanie przyjść z pomocą. Około 10-tysięczna armia obozowała w zbudowanych przez siebie prowizorycznych szałasach.

23 grudnia Waszyngton pisał: Dzisiaj co najmniej 2873 żołnierzy w obozie musiałem zwolnić ze służby, bo nie mają butów, a więc są w zasadzie nadzy.... W okresie od grudnia do marca zmarło co najmniej 2500 żołnierzy. Obok głodu i zimna żniwo zbierała też ospa, ale pozostali byli raczej zadowoleni ze swego losu, bowiem Anglicy, tkwiący w cieple i dostatku w Filadelfii, nie atakowali.

Zima spędzona w dolinie Forge była dla Armii Kontynentalnej testem lojalności. Wytrwali tylko najbardziej zagorzali patrioci. Mimo wielu głosów krytyki Waszyngton utrzymał pozycje w dolinie aż do wiosny 1778 roku. Z pomocą byłego pruskiego oficera, barona von Steuben, potrafił wyszkolić swych żołnierzy i uczynić z nich w pełni sprawną, zdyscyplinowaną formację wojskową.

6 maja 1778 roku do doliny dotarła - owacyjnie przyjęta - wieść o sojuszu zawartym właśnie pomiędzy Kongresem Kontynentalnym a Francją króla Ludwika XVI. To wzmocniło morale żołnierzy i pomogło odnosić w czerwcu zwycięstwa w walce z Anglikami.

W miejscu dawnego obozowiska mieści się dzisiaj Historyczny Park Narodowy Valley Forge. Stary kamienny budynek, służący wówczas za kwaterę dowódcy, stoi nadal i stanowi centrum ekspozycji. Obok niego wzniesiono: kaplicę Washington Memorial Chapel, pomnik National Memorial Arch oraz muzeum historii naturalnej. W pobliżu powstało też zgromadzenie zakonne Cloister of Colonies.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • U.S. Army: A Complete History. płk. Raymond K. Bluhm Jr. (red.). New York: The Army Historical Foundation: Beaux Arts Editions, 2004. ISBN 978-0-88363-640-4.
Wikimedia Commons