Włodzimierz Ściegienny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Włodzimierz Ściegienny
Data i miejsce urodzenia

11 listopada 1921
Częstochowa

Data i miejsce śmierci

10 marca 1990
Częstochowa

Alma mater

Politechnika Krakowska
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

Włodzimierz Ściegienny (ur. 11 listopada 1921, zm. 10 marca 1990) – polski architekt i malarz, związany z Częstochową[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Podczas studiów poznał swoją przyszłą żonę Karolinę - malarkę, rzeźbiarkę i witrażystkę. W latach 50. XX wieku małżeństwo Ściegiennych przeprowadziło się do Częstochowy. Z tym miastem związana jest większość życia zawodowego i twórczego Włodzimierza Ściegiennego. Tu zrealizowane zaprojektowane przez niego obiekty: pierwszy pawilon Rezerwatu Archeologicznego Kultury Łużyckiej (1963), kompleks budynków Miejskiej Galerii Sztuki[2] Pałac Ślubów (1980), pawilony "Cepelii" oraz wieżowce i budynek dawnej restauracji Adria przy al. Armii Krajowej. Był również autorem wystroju częstochowskich kościołów: św. Antoniego Padewskiego (ołtarze boczne) oraz kaplicy w kościele św. Barbary oraz świątyń w Żytnie i Parzymiechach. Był także autorem rzeźby "Pani Kowalska", znajdującej się przy fontannie na częstochowskim Skwerze Solidarności[3]. Wykonał serię exlibrisów Rezerwatu Archeologocznego oraz ponad 60 medali, znajdujących się obecnie w Muzeum Medalierstwa Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Jego prace wystawiane były na kilkuset wystawach w kraju i za granicą.
Był członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. W 2005 roku Karolina Ściegienny wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Gaude Mater wydała album „Ars Longa, Vita Brevis”, poświęcony jego twórczości.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Włodzimierz Ściegienny na stronie In memoriam SARP
  2. Anna Paleczek-Szumlas: Jubileusz 40-lecia Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. www.czestochowa.pl, 2017-11-14. [dostęp 2019-03-08]. (pol.).
  3. Pani Kowalska. czestochowa.wyborcza.pl, 2016. [dostęp 2019-03-08]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]