Wikipedia:Projekty szkolne i akademickie/Trichoptera/Witaj

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Witaj w Projektach szkolnych i akademickich!

Projekt pt. Trichoptera wita Ciebie na stronach polskojęzycznej Wikipedii. Cieszymy się, że ten projekt wzbudził Twoje zainteresowanie i mamy nadzieję, że z użytkownika encyklopedii staniesz się aktywnym uczestnikiem projektu i współautorem tej encyklopedii.


Z Zadaniem wstępnym spotkałeś się już na stronie Wikipedia:Projekty szkolne i akademickie/Trichoptera, teraz zapraszamy Cię do jego kontynuacji !

5. Edycja strony wikipedysty

Wprowadzenie: Wikipedia:Strona użytkownika
Zadanie:

  • SKOPIUJ poniższy kod wraz z podwójnymi klamrami:

{{User projekt Trichoptera}}

  • (kliknij tu), UTWÓRZ swoją stronę użytkownika
  • WKLEJ na nią kod
  • ZAPISZ zmiany na stronie, zobacz efekt wykonania zadania.

Te same czynności powtórz dla jednego z niżej zamieszczonych kodów, dla poinformowania, że jesteś kobietą lub mężczyzną (abyśmy wiedzieli, jak się do Ciebie zwracać):

{{user k}} (kobieta)

{{user m}} (mężczyzna)


Dla chętnych (aby dodatkowo uatrakcyjnić Twoją stronę użytkownika Wikipedii)

Wprowadzenie: Wikipedia:Wieża Babel, Wikipedia:Wieża Różności
Zadanie: dodaj wieże i babelki


6. Edycja strony Twojego brudnopisu

Wprowadzenie: Każdy użytkownik może (a w zasadzie powinien) utworzyć sobie swoją stronę brudnopisu, gdzie będzie testować mechanizmy wiki i pracować nad artykułami bez obaw o usunięcie artykułu, czy potraktowanie edycji jako przypadkowego wandalizmu. Przed umieszczeniem artykułu w jego prawidłowym miejscu, zawsze można poprosić innego Wikipedystę związanego z tematem o ocenę artykułu i ewentualne wskazówki, co należałoby jeszcze w nim poprawić.


Zadanie: otwórz na swoim komputerze, drugie okno przeglądarki internetowej. W nim otwórz raz jeszcze tę stronę. Potraktuj ją jako okno z treścią komentarzy i pozostaw do lektury. Operacje poniższe, przynależne do Zadania wstępnego wykonuj w pierwotnie otwartym oknie Twojej dyskusji.

    1. SKOPIUJ treść tej strony i wróć tutaj
    2. KLIKNIJ na ten niebieski link: Twój brudnopis. Następnie UTWÓRZ stronę brudnopisu przynależącą bezpośrednio do Twojego konta użytkownika Wikipedii.
    3. w trybie edycji WKLEJ cały kod strony, do wnętrza Twojego brudnopisu i ZAPISZ tę zmianę
    4. zapoznaj się z lokalizacją i układem sekcji końcowych artykułu. Poniżej zostaniesz poproszony o jej modyfikację, dlatego zwróć uwagę, w jakiej kolejności należy umieszczać: bibliografię, literaturę dodatkową, linki zewnętrzne, szablony zalążków, kategorie, interwiki.
    5. teraz zapamiętaj następujący kod wraz z podwójnymi klamrami: {{Przypisy}}
    6. ponownie otwórz swój brudnopis do trybu edycji i wklej powyżej linii: ==Bibliografia== , kod i zapisz dokonaną edycję. Znajdź różnicę w wyglądzie treści. Wróć do trybu edycji i odnajdź, gdzie zapisano treści, które wpisaniem słowa "Przypisy" zostały ujawnione !

Zwróć też uwagę na pierwsze zdanie tego hasła : tytuł hasła jest powtórzony w tym zdaniu na samym początku i wytłuszczony, dalej podano najważniejsze informacje w zwięzłej formie. Tak właśnie autor zrealizował zalecenie edycyjne wymagające, aby artykuł zaczynał się od DEFINICJI.


7. Lektura stron zasad

Wprowadzenie: to zadanie ma wzbogacić Cię o znajomość zasad i zaleceń edycyjnych.

Zadanie: przed rozpoczęciem edytowania poświęć trochę czasu na zapoznanie się z zasadami polskiej Wikipedii. Najważniejsze z nich to:

  • Czym Wikipedia nie jest
    Wikipedia to encyklopedia - nie słownik, forum dyskusyjne, miejsce do prezentacji własnych poglądów ani prospekt reklamowy;
  • Neutralny punkt widzenia
    Przedstawiaj bezstronnie wszystkie możliwe punkty widzenia, bez wskazywania słuszności żadnego z nich;
  • Prawa autorskie
    Nie kopiuj tekstów z innych publikacji lub stron internetowych, nie umieszczaj grafik objętych prawami autorskimi. Proszę, nie plagiatuj, ponieważ tego typu treści będą niezwłocznie usuwane, a konsekwencją będzie wykluczenie Cię z projektu. Przeczytaj jakie prawa autorskie posiądą Twoje wpisy w tej internetowej encyklopedii ( GNU Free Documentation License).
  • Weryfikowalność
    Zawsze podawaj źródła informacji w formie przypisów lub cytowania publikacji poprzez bibliografię. Każdy Twój merytoryczny wpis do treści artykułu musi być poparty wiarygodnym źródłem.
  • Unikaj wyrażeń zwodniczych
    Unikaj nieprecyzyjnych wyrażeń typu "niektórzy ludzie mówią" czy "badania dowodzą, że" bez podania konkretnych źródeł;
  • Unikaj próżnych wyrażeń
    Zamiast mówić czytelnikowi, że coś jest ważne, piękne, głębokie, klasyczne, unikalne - użyj faktów, by to pokazać.
  • Nie przedstawiamy twórczości własnej
    Wszystkie wpisy powinny opierać się na cytowaniu źródeł, a nie na własnych przemyśleniach;
  • Wstawianie linków zewnętrznych
    Linki zewnętrzne muszą być bezpośrednio związane z artykułem, oraz go znacząco poszerzać.
8. Formalne zgłoszenie o przyjęcie do projektu Trichoptera


Wprowadzenie: Każdy uczestnik projektu (np. student) powinien powiadomić swojego prowadzącego (wykładowcę - jeśli aktywność w projekcie stanowi element zajęć dydaktycznych) o tym, pod jakim nickiem (loginem) edytuje encyklopedię (wysłać na adres e-mail) i wykonać poniższe zadanie.

Zadanie: Jeśli Twój brudnopis został wypełniony i całe Zadanie wstępne zakończyłeś pomyślnie, to kliknij na panel niżej, aby zgłosić nam rejestrację Twojego udziału w projekcie. Oprócz użytkownika polskiej Wikipedii (którym jesteś od momentu utworzenia indywidualnego konta) , staniesz się formalnie UCZESTNIKIEM PROJEKTU Trichoptera i Twoje zgłoszenie docelowo przyniesie dopisanie Twojego loginu do tabeli Uczestnicy projektu na stronie "Wikipedia:Projekty_szkolne_i_akademickie/Trichoptera".



Jak edytować?

Po zapoznaniu się z tym, jak działa Wikipedia (pamiętaj, że w menu bocznym zawsze możesz skorzystać z FAQ i stron pomocy).

Śmiało edytuj strony ! Na Wikipedii trzymamy się zasady śmiałego edytowania - nie musisz pytać nikogo o zgodę na edycje! Ważna informacja: pamiętaj, aby przed dokonaniem edycji zalogować się.

Nie bój się też, że cokolwiek zepsujesz. Jeśli nawet popełnisz błąd, prawidłowa wersja artykułu może zostać natychmiast odtworzona!

Tu jest centrum pomocy dla edytorów: Pomoc:Pytania nowicjuszy. Pamiętaj, że odpowiedzi na postawione tam pytania udzielane są przez administratorów w miejscu ich złożenia.


W poradniku autora Wikipedii znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji na temat edytowania i formatowania tekstu, np. :

A pod tym linkiem dowiesz się, jak edytować... i przeżyć :)

Wstawianie podpisu

Ważne:

  • na stronach dyskusji, głosowaniach itp. podpisuj się poprzez wpisanie mastibot <dyskusja> 21:53, 21 gru 2011 (CET) (czterech tyld) – możesz w tym celu użyć odpowiedniego przycisku na pasku edycji (patrz ilustracja obok). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój nick z linkiem i datą.[odpowiedz]
  • pamiętaj też, że chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji, bowiem wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości i będzie mogła Ci odpowiedzieć.
Życzymy owocnych edycji i... śmiało edytuj strony!