Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Somerset

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Somerset[edytuj | edytuj kod]

Tłumaczenie artykułu medalowego z en.wiki, poprawione, uaktualnione, dostosowane do potrzeb polskiego czytelnika. Wiele informacji sprawdziłem nie tylko w źródłach ale i osobiście. Także te z działu Pogoda i klimat :) kićor (dyskusja) 11:11, 17 wrz 2008 (CEST)

  • Głosy za:
  1. Grzegorz Petka [Dyskusja] 02:37, 18 wrz 2008 (CEST) z czystym sumieniem DA dla tego artykułu. Po analizie z głównym autorem, która trwała ponad 1,5 godz. :-)
  2. Jestem za. Artykuł wciągający, ciekawy. Chyba pojadę tam w przyszłe wakacje. Spain07 (dyskusja) 15:41, 18 wrz 2008 (CEST)
  3. bardzo dobry --Siekierki (dyskusja) 19:01, 19 wrz 2008 (CEST)
  4. harum don't use 18:53, 20 wrz 2008 (CEST)
  5. Michał Dyskusja 11:09, 21 wrz 2008 (CEST)
  6. Po poprawkach  Za Mateusz Szymkiewicz (dyskusja) 17:54, 22 wrz 2008 (CEST)
  7.  Za Interfector{D} 06:19, 23 wrz 2008 (CEST)
  8. Kenraiz (dyskusja) 23:17, 23 wrz 2008 (CEST)
  9. ToAr krzycz! 01:35, 25 wrz 2008 (CEST)
  10. Delta 51 (dyskusja) 12:06, 27 wrz 2008 (CEST)
  11. JD dyskusja 09:51, 28 wrz 2008 (CEST)
  • Głosy przeciw:
  • Dyskusja:

Proponuję hasło przenieść pod nazwę Somerset, a tytuł strony ujednoznaczniającej zmienić na "Somerset (ujednoznacznienie)". KamStak23 dyskusja► 18:29, 17 wrz 2008 (CEST)

Jestem za. Zwłaszcza że en.wiki, de.wiki i fr.wiki mają to zrobione właśnie tak.kićor (dyskusja) 00:40, 18 wrz 2008 (CEST)
  • W artykule trzeba poprawić tłumaczenie i stylistykę, np. jaskinie powstały w epoce paleolitu – chodzi chyba o osadnictwo ludzkie, a nie same jaskinie. Powinny być rysunki, a nie ryciny w jaskiniach. Podczas I wojny światowej poległo 5000 żołnierzy, a nie było rannych; z siedmiu miejscowości nikt nie zginął, a nie w tych miejscowościach bo na terenie Wielkiej Brytanii nie prowadzono wówczas działań wojennych. Można jeszcze znaleźć więcej przykładów--Bonio (dyskusja) 18:50, 17 wrz 2008 (CEST)
Za uwagi dziękuję, poprawiono. Wyłapałem tez kilka innych i poprawiłem. I podaj te przykłady - będę wdzięczny. Pozdrawiam. kićor (dyskusja) 00:26, 18 wrz 2008 (CEST)
Proszę bardzo. Garść uwag. Droga przez bagna. W oryginale są inne bardziej prawdopodobne daty zapewne dendrochronologiczne. Z ekspansją Anglosasów walczyli Brytowie, a nie Brytyjczycy. W wojnie domowej w XVII w przeciwnikiem króla był Parlament, nie parlamentarzyści. Bath and West of England Society for the Encouragement of Agriculture, Arts, Manufactures and Commerce trzeba przetłumaczyć jako Stowarzyszenie Wspierania Rolnictwa, Sztuki, Rzemiosła i Handlu w Bath i Zachodniej Anglii. Do poprawy zdanie „Po inwazji Normanów na Anglię w 1066 obszar hrabstwa podzielono na 700 lenn, a duża część była własnością Korony, z fortyfikacjami Dunster.” Nie wiadomo o co chodzi, np. czy hrabstwo podzielono na lenna i fortyfikacje Dunster bo i tak to można zrozumieć. W oryginale chodzi natomiast o to, że duża część terenu hrabstwa oprócz tych lenn była własnością korony, a fortyfikacje służyły do kontroli lenników. Wypada przetłumaczyć „Thankful villages” zostawiając oryginał w nawiasie. Zdanie: „Od czasów Karola Stuarta za korzystanie z mostów i używanie rzek w celach żeglugi pobierano myto, z którego utrzymywano mosty w odpowiednim stanie technicznym.” – w oryginale jest, że działo się to za czasów Karola I. Jeśli zostawimy obecną wersję to trzeba koniecznie wyjaśnić czy i dziś pobiera się myto bo tak wynika z obecnej wersji tego zdania.--Bonio (dyskusja) 08:49, 18 wrz 2008 (CEST)
Dziś płaci się podatek drogowy, niestety coraz wyższy. Ale żarty na bok - myto pobierano długo potem, choć trudno mi ustalić do kiedy, nie dysponuję źródłami. Co do Thankful villages też nad tym myślałem. Sądzę, że - jest to nazwa jednoznaczna, wskazująca na konkretne wydarzenie historyczne i nie widzę potrzeby tłumaczenia tego, zwłaszcza że przekład da nazwę pospolitą, a oryginał może być traktowany w charakterze nazwy własnej. Sweet Track to oczywiście czeski błąd, niewyłapany w czas. Z resztą się zgadzam. Oczywiście poprawiono. Dziękuję. kićor (dyskusja) 09:14, 18 wrz 2008 (CEST)

jest błąd w infoboxie. przecież to jest położenie hrabstwa na terenie Anglii, a nie Wielkiej Brytanii. --Pudelek (dyskusja) 20:11, 18 wrz 2008 (CEST)

Państwo nazywa się Wielka Brytania. Nie mam nic więcej do dodania...kićor (dyskusja) 20:18, 18 wrz 2008 (CEST)
Ale Pudelek słusznie zauważa, że to mapa Anglii. Opis wprowadza w błąd. --Kriis73 (dyskusja) 21:57, 18 wrz 2008 (CEST)
Zrobione Klondek dyskurs 10:58, 19 wrz 2008 (CEST)
Na przyszłość radzę poprawiać infoboksy, a nie wprowadzać bałagan za pomocą tabelek. Przywróciłem infoboks i poprawiłem opis mapy. Delta 51 (dyskusja) 12:50, 19 wrz 2008 (CEST)
Uważam, że bałagan to jest teraz bo w mojej tabelce było wszystko co powinno. Gdzie informacja o tym, że to hrabstwo niemetropolitarne? Za 3 razem jeszcze nie jest ok, ale jak kto woli. Na przyszłość powstrzymałbym się od takich zaczepnych komentarzy. Klondek dyskurs 15:14, 19 wrz 2008 (CEST)
Zmodyfikowałem infoboks tak, że na górze pojawia się teraz nazwa jednostki (w tym przypadku hrabstwo niemetropolitarne). Delta 51 (dyskusja) 16:01, 19 wrz 2008 (CEST)
Rozumiem rację obu. Jednak, ponieważ zamierzam na dłużej ugrzęznąć w hrabstwach, uważam, że Delta ma o tyle rację, że potrzebna jest standardyzacja. Najlepszym wyjściem byłoby utworzenie nowego szablonu "Hrabstwo", odrębnego dla Anglii i dla Walii - rozwiązałoby to problem ad saecula saeculorum. Tabelki mają jednak to do siebie, że każda jest inna - właśnie wywaliłem taką mętną produkcję z Kornwalii. Nie ma potrzeby kruszyć kopii, a znając Deltę - chciał dobrze; od dawna współpracujemy w sprawach Anglii i daj Boże każdemu tyle wzajemnego zrozumienia, wtedy nasza wiki powaliłaby na kolana także angielską. Pozdrawiam Was obu :) kićor (dyskusja) 15:28, 19 wrz 2008 (CEST)
  • Brakuje mi szerzej opisanej religii (np. struktura, podział administracyjny Kościoła, wydarzenia i mniejszości religijne), oświata religijna już jest... Proszę o dodanie chociażby kilku zdań a będę za Mateusz Szymkiewicz (dyskusja) 15:15, 21 wrz 2008 (CEST)

Dodałem

Dominującym wyznaniem w hrabstwie jest anglikanizm; Somerset znajduje się w całości na terenie diecezji Bath and Wells i podzielony jest na 40 parafii. Z innych religii - buddyści stanowią 0,2 proc., muzułmanie - 0,2 proc, żydzi - 0.1 proc. Wskaźniki te są w przypadku każdej mniejszości niższe niż w Anglii.
    • Religia jako tako dodana, ale nie ma nic o tym że są katolicy (w oświacie napisane jest że jest rzymsko-katolicka (pisze się rzymskokatolicka) szkoła), przydała by się informacja jaka to diecezja rzymska i jeszcze wzmianka o innych protestantach i raczej będę zaMateusz Szymkiewicz (dyskusja) 19:37, 21 wrz 2008 (CEST)
      • Z tym moze byc problem. Koscioly maja dane wyrywkowe i dotyczace tylko wydarzen mierzalnych - chrzciny, komunie/konfirmacje, sluby; do celow statystycznych bada sie jedynie wyznanie, rzadko obrzadek. Wielem razy odpowiadalem na pytanie czy jestem chrzescijaninem - nigdy czy jestem katolikiem. Postaram sie w tygodniu wybrac do biblioteki, moze tam znajde cos bardziej konkretnego. BTW nie wiedzialem, ze napotkam takie problemy przy probie znalezienia odsetka dorowlych w zwiazku malzenskim i singli... Pozdrawiam. kićor (dyskusja) 21:55, 21 wrz 2008 (CEST)

Religia jest w UK, nie tylko w hrabstwie Somerset, prywatną sprawą każdego obywatela, bardzo rzadko pisze się o tym w prasie, nie ma prześladowań religijnych a najważniejszy przepis dotyczący religii mówi, że pracodawca musi się dostosować do religii pracownika, np. pozwolić mu na udział w praktykach religijnych. Mogę dodać tylko, że pracuję w firmie zatrudniającej 1000 osób i - z tego co wiem - nikt z tego przywileju nie korzysta, co pozostawiam bez komentarza. kićor (dyskusja) 17:21, 21 wrz 2008 (CEST)

Czemu opisy "Rzeźby terenu" i "Warunków hydrologicznych" znalazły się pod nietypowymi tytułami "Równiny i bagna" oraz "Jaskinie i rzeki"? Jak możliwe jest to, że 70% hrabstwa stanowią łąki, a 30% grunty orne, gdzie wsie i miasta, nieużytki itd.? Szkoda, że nie ma wydzielonej sekcji "Przyroda i jej ochrona" z informacjami o walorach przyrodniczych i systemie ich ochrony (te teraz są rozproszone i niepewne - np. park krajobrazowy to nasza, krajowa forma ochrony przyrody). Lepiej wyglądałoby też ułożenie sekcji w układzie "Geografia" (wolałbym "Środowisko naturalne"), "Demografia", "Miasta", "Gospodarka". Teraz rozrzucenie miast, demografii i geografii wygląda dziwnie. Nie wiem czy tematyka sportowa w "Kulturze" jest na swoim miejscu? Nie byłoby czytelniej wyłączyć ją w odrębną sekcję? Walory turystyczne opisane są w kilku miejscach - w sekcji "Drobna wytwórczość i turystyka", na końcu hasła pt. "Atrakcje turystyczne hrabstwa", poza tym zabytki i obszary chronione rozporoszone po tekście. Proponowałbym oddzielenie sekcji "Turystyka" od "Drobnej wytwórczości" i opisanie w jednym miejscu walorów turystycznych wraz z ogólnymi informacjami o obsłudze, ew. wielkości ruchu turystycznego i organizacji turystyki, popularnych jej formach etc. Kenraiz (dyskusja) 22:17, 23 wrz 2008 (CEST)

Uwagi o szyku - słuszne i uwzględnione. Co do parku krajobrazowego - area of outstanding beauty i area of protected landscape najbliższy polski odpowiednik mają właśnie w praku krajobrazowym i tak należy to przetłumaczyć. Co do poszerzenia - będzie poszerzone. BTW - zapraszam również do wspólnej, konstruktywnej edycji. kićor (dyskusja) 22:35, 23 wrz 2008 (CEST)
Jestem przekonany, że tamten teren nie może być określony mianem parku krajobrazowego. Wszystkie kraje mają własne i odrębne formy ochrony przyrody, poza obszarami Natura 2000 w krajach UE i w pewnym zakresie też parkami narodowymi i rezerwatami. Lepiej określić ten obszar dosłownie jak w brzmieniu oryginalnym "obszarem chronionego krajobrazu" bez linkowania do polskiej formy ochrony przyrody o tej samej nazwie (Obszar chronionego krajobrazu - nazwa ta sama, ale znaczenie i podstawy formalno-prawne kompletnie inne). Kenraiz (dyskusja) 22:44, 23 wrz 2008 (CEST)
Jesteś fachowcem, wierzę Ci. Poprawiłem. kićor (dyskusja) 22:52, 23 wrz 2008 (CEST)
  • Artykuł ciekawy, atoli warto go jeszcze uzupełnić. We wstępie napotkałem na intrygujące zdanie: Hrabstwo odegrało znaczącą rolę przy umocnieniu władzy za Alfreda Wielkiego, wojny domowej 1652 - 1661... - niestety nie dowiedziałem się na czym ta znacząca rola polegała. Sekcja "Historia hrabstwa" nie mówi też nic o tym co się działo w latach 1066-1610, jak i po II wojnie światowej. Brak też sekcji dotyczącej znanych osób, które tu się urodziły czy mieszkały. Nie znalazłem też nic o filmach czy książkach, które by opiewały tę krainę. I nie ma też sekcji "Bibliografia", która by podała najważniejsze źródła, z których korzystano przy pisaniu artykułu (jest sporo przypisów, które można by częściowo schować, jak w artykule Gryfice, ale to nie to samo). Gdarin dyskusja 17:03, 24 wrz 2008 (CEST)
Za uwagi dziękuję. Bibliografię i historię dopisano (jeszcze Alfred pozostał) nawiasem, z tej 500-letniej plamy śmiał się już Picus viridis. Co do sławnych ludzi - jestem wszystkimi kończynami a nawet członkami przeciw! Bardzo często postać w regionie spędziła tylko fragment życia, trudno ustalić. jaki region wywarł na niej największe piętno - a później wszyscy sobie przypisują zasługi. John Osborne mieszkał w Bridgwater kilka ładnych lat, ale w biografiach się to najczęściej pomija, choć sądzę, że to właśnie Somerset go ukształtował. Robert Blake wyjechał z Bridgwater dość szybko... Ritchie Blackmore mieszka w Weston-super-Mare, choć to miasto w ogóle nie wpłynęło na jego karierę, bo zamieszkał tam po odejściu z Deep Purple. Takich przykładów można by jeszcze wiele, zastanawiając się np. co Humphry Davy'emu dała Kornwalia a Joe Strummerowi Taunton, w którym dogorywał... Nawiasem - do tergo Strummera przyznaje się pół Somersetu. Dlatego według mnie takie dywagacje sa nieency. Sama lista też regionowi niewiele przynosi. Zaś co do obrazu Somersetu w sztuce - to szeroki temat, będzie gdy art będzie się starał o AnM (mam nadzieję że to nastąpi). Na szybko - polecam ślicznie sportretowany Wells w filmie Hot Fuzz i Homeland Clare Francis - pasjonujący opis życia polskich imigrantów na Somerset Levels. Pozdrawiam. kićor (dyskusja) 19:31, 24 wrz 2008 (CEST)
Cieszę się, że to jeszcze nie koniec pracy nad artykułem. Ciężki trud prowadzący w kierunku umedalowienia byłyby czymś jak najbardziej pożądanym, gdyż nie mamy jeszcze artykułu na medal dotyczącego jednostki administracyjnej takiej jak hrabstwo czy powiat i byłby to pierwszy taki artykuł. :) Jeśli nikt znany nie pasuje to sekcja "znani" jest niepotrzebna. Aha, warto moim zdaniem jeszcze wspomnieć, że na terenie hrabstwa znajdują się dwie elektrownie atomowe: Hinkley Point A ([1]) i Hinkley Point B ([2]). Gdarin dyskusja 20:58, 24 wrz 2008 (CEST)
  • Cyt. 70% powierzchni hrabstwa to łąki, a 30% – grunty orne - tzn. że miasta są pod ziemią? Trochę to nielogiczne. No i nie ma nic o obiektach sportowych. --JD dyskusja 01:09, 25 wrz 2008 (CEST)
Chodziło o uzytki rolne - moja wina. Poprawiłem. Jesli przeczytasz dokładnie o sporcie w Somersecie, to będziesz wiedział i o obiektach sportowych - w zasadzie nie ma większego niż na 10 000 (Bath) zatem obiekty średnio ency. dowód tutaj. Najbliższa sensowna hala jest u sąsiadów w Exeter... pozdrawiam.
Nie mówię, by tu się rozpisywać nt. danego obiektu sportowego, ale jak masz jakieś dane to warto o tym napisać. Np. jaki jest największy stadion piłkarski, albo bieżnia. Albo ile w ogóle stadionów jest w Somerset. Jeżeli największy jest na 10.000 to imho jest ency, bo chodzi o największy w Somerset, a przecież nie tworzysz nowego art. na temat tego obiektu tylko przedstawiasz skalę (popularność) sportu. --JD dyskusja 01:38, 25 wrz 2008 (CEST)