Wilgotnica żółta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wilgotnica żółta
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

incertae sedis

Rodzaj

Gloioxanthomyces

Gatunek

wilgotnica żółta

Nazwa systematyczna
Gloioxanthomyces vitellinus (Fr.) Lodge, Vizzini, Ercole & Boertm.
Fungal Diversity: 10.1007/s13225-013-0259-0, [50] (2013)
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]

Wilgotnica żółta (Gloioxanthomyces vitellinus (Fr.) Lodge, Vizzini, Ercole & Boertm.) – gatunek grzybów z rzędu pieczarkowców (Agaricales)[2].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Gloioxanthomyces, Incertae sedis, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[2].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1863 r. Elias Fries nadając mu nazwę Hygrophorus vitellinus. W 1879 r. P. Karsten przeniósł go do rodzaju Hygrocybe. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadali mu w 2013 r. Vizzini, Ercole & Boertm[2].

Synonimy naukowe[3]:

  • Gliophorus luteolaetus (Arnolds) Kovalenko 1988
  • Gliophorus vitellinus (Fr.) Kovalenko 1988
  • Hygrocybe laeta var. luteolaeta (Arnolds) Bon 1989
  • Hygrocybe luteolaeta Arnolds 1985
  • Hygrocybe vitellina (Fr.) P. Karst. 1879
  • Hygrophorus vitellinus Fr. 1863

Nazwę polską podała Barbara Gumińska w 1997 r.[4]. Po przeniesieniu tego gatunku do rodzaju Gliophorus nazwa polska stała się niespójna z nazwą naukową.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Średnica od 1 do 3 cm. Kształt u młodych okazów dzwonkowato-sklepiony, u starszych szerokorozpostarty. Brzeg nieregularnie falisty, czasami pofalowany, zazwyczaj prążkowany. Powierzchnia gładka, lepka. Barwa od cytrynowożółtej do chromowożółtej, podczas wysychania blednie do piaskowej, a nawet białawej[5].

Blaszki

Różnej długości, dość rzadkie, przy trzonie zbiegające. Brzegi równe. Barwa od cytrynowożółtej do żółtopomarańczowej[5].

Trzon

Wysokość od 3 do 5 cm, średnica od 2 do 4 mm. Jest cienki i wysmukły, kruchy, przeważnie prosty. Powierzchnia gładka i lepka, pod kapeluszem biaława, poza tym cytrynowożółta, podczas wysychania blednie podobnie jak kapelusz[5].

Wysyp zarodników

Biały; Zarodniki eliptyczne, jajowate, o rozmiarach 6-8 ×4.5-5 μm [6].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Wilgotnica cytrynowozielona notowana jest w Europie, północnych rejonach Ameryki Północnej (Alaska, prowincja Québec w Kanadzie), w Korei i Nowej Zelandii. W Europie na północy sięga po Islandię i 66,7 stopień szerokości geograficznej na Półwyspie Skandynawskim, na południu po Portugalię[7]. W Polsce gatunek rzadki. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status E – gatunek zagrożony wymarciem, którego przeżycie jest mało prawdopodobne, jeśli nadal będą działać czynniki zagrożenia[8]. Znajduje się na listach gatunków zagrożonych także w Niemczech, Danii, Czechach, Holandii. Norwegii[4].

Prawdopodobnie grzyb mikoryzowy. W Polsce owocniki pojawiają się od sierpnia do września na ziemi, wśród traw i mchów na polanach, pastwiskach[4].

Gatunki podobne[edytuj | edytuj kod]

W Polsce rośnie kilka gatunków żółtych wilgotnic, jednak są większe. Bardzo podobna i równie niewielka jest wilgotnica cytrynowa (H. citrina). Wilgotnica żółta odróżnia się od niej wyraźnie zbiegającymi blaszkami[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gloioxanthomyces vitellinus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  2. a b c Index Fungorum. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  3. Species Fungorum. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  4. a b c Władysław Wojewoda: Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003. ISBN 83-89648-09-1.
  5. a b c d B. Gumińska. Flora Polska (Flora of Poland). Grzyby (Mycota). Tom XXVI. Wodnichowate (Hygrophoraceae). Uniwersytet Jagielloński, Instytut Botaniki, Kraków 1997
  6. Rogers Mushrooms. Hygrocybe vitellina. [dostęp 2016-10-12].
  7. Discover Life Maps. [dostęp 2016-01-10].
  8. Zbigniew Mirek: Red list of plants and fungi in Poland = Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany. Polish Academy of Sciences, 2006. ISBN 83-89648-38-5.