Złotokret hotentocki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Złotokret hotentocki
Amblysomus hottentotus[1]
A. Smith, 1829
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada ssaki żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd Afrosoricida
Rodzina złotokrety
Rodzaj Amblysomus
Gatunek złotokret hotentocki
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svgZłotokret hotentocki (Amblysomus hottentotus) – gatunek ssaka z rodziny złotokretów, występujący w południowej Afryce, w RPA, Suazi i południowym Mozambiku.

Podgatunki[edytuj | edytuj kod]

  • Amblysomus hottentotus hottentotus (A. Smith, 1829)
  • Amblysomus hottentotus iris (Thomas and Schwann, 1905)
  • Amblysomus hottentotus longiceps (Broom, 1907)
  • Amblysomus hottentotus meesteri (Bronner, 2000)
  • Amblysomus hottentotus pondoliae (Thomas and Schwann, 1905)

Biotop[edytuj | edytuj kod]

Zazwyczaj występują na terenach trawiastych, ale można je również spotkać w lasach. Żyją na wysokościach do 3000 m n.p.m.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Długość ciała 11,5-14,5 cm. Masa 40-101 g. Samce większe od samic. Futro przybiera barwę od rudego po ciemnobrązowy. Brzuch i boki szare, policzki jaśniejsze. Sierść składa się z dwóch rodzajów włosów – gładkiej i lśniącej warstwy chroniącej od wilgoci oraz krótkiej, wełnistej, pełniącej funkcję izolacyjną. Oczy znajdują się pod skórą, zwierzę jest całkowicie ślepe. Uszy małe, niewidoczne, porośnięte sierścią. Brak widocznego ogona, choć występują kręgi ogonowe. Łapy krótkie, przednie silne, zaopatrzone w pazury służące do kopania. Przednia łapa posiada 4 palce, z których drugi i trzeci są szczególnie mocno rozwinięte, tylna łapa posiada 5 połączonych błoną palców. W pysku 36 zębów. Zarówno samiec, jak i samica posiadają kloakę.

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Złotokrety hotentockie żyją pod ziemią, w rozbudowanym systemie wykopanych przez siebie nor. Najbardziej aktywne są o wschodzie, o zachodzie słońca i o północy, prowadzą zasadniczo nocny tryb życia. W dzień zapadają w torpor. Są silnie terytorialne i reagują agresywnie na obecność innych przedstawicieli swego gatunku, choć zdarza im się dzielić nory z przedstawicielami Cryptomys hottentotus (dzieje się tak, ponieważ te dwa gatunki nie rywalizują o pożywienie).

Pożywienie[edytuj | edytuj kod]

Złotokrety hotentockie zjadają bezkręgowcerobaki, larwy owadów, ślimaki, świerszcze i pająki, a także pędy i kłącza cantedeskii.

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Podczas godów samce wydają charakterystyczne odgłosy, tupią i gonią samice. Zaloty są brutalne, odnotowano przypadki śmierci samic. Okres godowy jest niezależny od pory roku (choć częściej występuje podczas pory deszczowej), samica może mieć kilka miotów w roku, w zależności od dostępności pożywienia. Jeden miot liczy zazwyczaj 1-3 młode. Młode po narodzinach są nagie i ważą ok. 5 g. Matka zajmuje się nimi, dopóki nie osiągną masy 35-45 g.

Zagrożenie[edytuj | edytuj kod]

Na złotokrety polują węże, żenety, mangusty, szakale. W nocy złotokrety wychodzą czasem na powierzchnię ziemi, skutkiem czego mogą paść ofiarą nocnych drapieżników, takich jak płomykówka. Ze strony człowieka największym zagrożeniem jest rozwój rolnictwa.

Przypisy

  1. Amblysomus hottentotus w: Integrated Taxonomic Information System (ang.)
  2. Amblysomus hottentotus. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Amblysomus hottentotus (ang.). Animal Diversity Web. [dostęp 16 maja 2010].