Zatoka szczękowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zatoki przynosowe.
Zatoki szczękowe w MRI głowy (przekrój poprzeczny)

Zatoka szczękowa (łac. sinus maxillaris), zwana też dawniej jamą Highmora – parzysta przestrzeń pneumatyczna mieszcząca się obustronnie w trzonie szczęki. W wymiarze pionowym i strzałkowym ma ponad 3 cm, w płaszczyźnie czołowej 2,5 cm.[1] Ma ona kształt trójściennej piramidy.

Kości twarzoczaszki strony lewej z widoczną otwartą od strony bocznej zatoką szczękową.

Ściany zatoki szczękowej[2]

Ściana przednia zatoki szczękowej- skierowana ku policzkowi i wardze górnej. Znajduje się w niej otwór podoczodołowy. Poniżej niego na wysokości kła ściana przednia tworzy zagłębienie zwane dołem nadkłowym.

Ściana boczna zatoki szczękowej- stanowi łagodne przedłużenie ściany przedniej

Ściana tylna zatoki szczękowej- Stanowi ją guz szczęki. Oddzielona jest od ściany bocznej grzebieniem jarzmowo-zębodołowym. Bezpośrednio za guzem szczęki znajduje się dół skrzydłowo-podniebienny i dół podskroniowy.

Strop zatoki szczękowej – stanowi jej ścianę górną. W stropie tym biegnie kostna bruzda podoczodołowa, którą zamyka okostna. Graniczy bezpośrednio z oczodołem, stanowiąc zarazem jego dno.

Dno zatoki szczękowej- czyli ściana dolna jest utworzona przez wyrostek podniebienny szczęki i częściowo przez wyrostek zębodołowy szczęki. Kość tworząca tę ścianę jest zwykle bardzo gruba. Najniższe miejsce dna zatoki odpowiada położeniu pierwszego zęba trzonowego. Do zatoki mogą wnikać korzenie zębów trzonowych i przedtrzonowych.

Przyśrodkowa ściana zatoki szczękowej – znajduje się w niej duży, nieregularny otwór rozwór szczękowy, który łączy zatokę z jamą nosową. Rozwór ten jest znacznie pomniejszony przez otaczające go kości.

Zatoka szczękowa otwiera się do jamy nosowej w przewód nosowy środkowy. Ujście jej jest bardzo niekorzystne, gdyż umiejscowione jest tuż przy stropie zatoki. Utrudnia to znacznie drenaż i opróżnianie zatoki z wydzieliny śluzowej lub ropnej.

Pojemność każdej zatoki szczękowej wynosi średnio ok. 24 cm³[potrzebne źródło].

Choroby zatoki szczękowej[edytuj | edytuj kod]

Zabiegi wykonywane na zatoce szczękowej[edytuj | edytuj kod]

  1. Płukanie zatoki szczękowej
  2. Operacja Caldwell-Luca
  3. Zabiegi endoskopowe zatoki szczękowej – FESS

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. H. Feneis: Ilustrowany słownik międzynarodowego mianownictwa anatomicznego. wyd PZWL. Warszawa 1986
  2. Choroby nosa i zatok przynosowych. red. A. Krzeski. Wyd. MedyczneSanmedia. Warszawa 1997

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.