Zofia Łęgowik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zofia Łęgowik
Data i miejsce urodzenia

28 marca 1928
Piątek

Data i miejsce śmierci

12 lutego 2017
Częstochowa

Posłanka na Sejm PRL V, VI i VII kadencji
Okres

od 1969
do 1980

Przynależność polityczna

posłanka bezpartyjna

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Medal 30-lecia Polski Ludowej

Zofia Wiesława Łęgowik (ur. 28 marca 1929 w Piątku, zm. 12 lutego 2017 w Częstochowie[1]) – polska inżynier chemik, porucznik Wojska Polskiego, poseł na Sejm PRL V, VI i VII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Córka Konrada i Janiny[1]. W czasie wojny działała w Szarych Szeregach, brała udział w powstaniu warszawskim. Po wojnie kontynuowała naukę w szkole średniej w Warszawie, a następnie na Wydziale Chemicznym Politechnice Łódzkiej, którą ukończyła w 1952. W marcu 1953 podjęła pracę zawodową w Zakładach Włókien Chemicznych „Chemitex”-Wiston w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie była kolejno mistrzem zmiany w oddziale produkcyjnym, starszym inżynierem technologiem i starszym technologiem w Dziale Głównego Technologa oraz specjalistą ds. badawczo-doświadczalnych w Laboratorium Badawczym. Zajmowała także stanowisko sekretarza Rady Zakładowej, była tam również skarbnikiem koła Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. Za pracę społeczną odznaczono ją Złotą Odznaką Honorową Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. Otrzymała także Złoty Krzyż Zasługi i Medal 30-lecia Polski Ludowej.

W 1969, 1972 i 1976 uzyskiwała mandat posła na Sejm PRL w okręgu Tomaszów Mazowiecki (dwukrotnie) i Piotrków Trybunalski. W trakcie V kadencji zasiadała w Komisji Przemysłu Ciężkiego, Chemicznego i Górnictwa. Była zastępcą przewodniczącego Komisji Przemysłu Lekkiego w trakcie VI kadencji, a w VII w Komisji Górnictwa, Energetyki i Chemii, w których zasiadała w ciągu tych kadencji. Ponadto podczas trwania VII kadencji zasiadała w Komisji Pracy i Spraw Socjalnych.

Od 1996 pełniła honory Matki Chrzestnej Sztandaru 7 Pułku Ułanów Lubelskich (następnie 7 batalionu kawalerii powietrznej), odrodzonego na ziemi tomaszowskiej. Pochowana została 18 lutego 2017 w Rędzinach[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zofia Łęgowik [online], rejestry-notarialne.pl.
  2. Uroczystości pogrzebowe Pani Zofii Łęgowik, Matki Chrzestnej Sztandaru 7 batalionu kawalerii powietrznej [online], zs-cycow.pl, 18 lutego 2017.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]