Krzysztof Abramski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez 147.231.234.239 (dyskusja) o 18:14, 7 sie 2019. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Krzysztof Marek Abramski
Data i miejsce urodzenia

1948
Janów Podlaski

profesor nauk technicznych
Specjalność: elektronika kwantowa
Alma Mater

Politechnika Wrocławska

nauczyciel akademicki
Politechnika Wrocławska

Krzysztof Marek Abramski (ur. 1948 r. w Janowie Podlaskim) – polski inżynier elektroniki, profesor nauk technicznych, specjalizujący się w elektronice kwantowej, optoelektronice, optokomunikacji oraz technice laserowej; nauczyciel akademicki związany z Politechniką Wrocławską. Emerytowany kierownik Katedry Teorii Pola, Układów Elektronicznych i Optoelektroniki na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej.

Życiorys

Urodził się w 1948 r. w Janowie Podlaskim, gdzie spędził swoje dzieciństwo i wczesną młodość. Po ukończeniu szkoły średniej i zdaniu egzaminu maturalnego w 1967 roku, podjął studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, które ukończył w 1971 roku, zdobywając dyplomy magistra inżyniera[1]. Następnie został zatrudniony na macierzystej uczelni, uzyskując tam kolejno tytuły naukowe: doktora w 1979 roku oraz doktora habilitowanego w 1993 roku na podstawie rozprawy pt. Metody analizy, kontroli i synchronizacji częstotliwości promieniowania laserów gazowych[2]. W 1997 roku objął stanowisko profesora nadzwyczajnego na Politechnice Wrocławskiej, a w 2001 roku profesora zwyczajnego. W tym samym roku został kierownikiem Zakładu Teorii Pola i Elektroniki Kwantowej w Instytucie Telekomunikacji i Akustyki Politechniki Wrocławskiej. Rok później Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski nadał mu tytuł profesora nauk technicznych[3].

Wielokrotnie przebywał na stażach i stypendiach naukowych zagranicą, w tym m. in. w: Twente University of Technology, Hull University, Heriot-Watt University. Jego badania naukowe dotyczącą problematyki laserów – kontroli częstotliwości i modulacji promieniowania laserowego, optoelektroniki i techniki światłowodowej, optokomunikacji. Jest członkiem Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji Polskiej Akademii Nauk. W swoim dorobku naukowym ma ponad 90 publikacji z tzw. listy filadelfijskiej cytowanych ponad 850 razy [4].

W 2014 roku Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego nagrodziła zespół kierowany przez prof. Abramskiego nagrodą za wybitne osiągnięcia naukowe w kategorii badań podstawowych [5].

Przypisy

  1. Biografia we "Wrocławskim Środowisku Akademickim" [on-line] [dostęp: 26.04.2012]
  2. Informacja dotycząca habilitacji w bazie "Ludzie Nauki" [on-line] [dostęp: 22.04.2012]
  3. Informacja w bazie "Ludzie Nauki" [on-line] [dostęp: 28.04.2012]
  4. Informacja w bazie ISI Web of Knowledge - Thomson Reuters [on-line] (dostęp 30.11.2014)
  5. Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. [dostęp 2014-11-30]. (pol.).

Bibliografia