Rondo Czyżyńskie w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rondo Czyżyńskie
Czyżyny
Ilustracja
Widok od zachodu, od alei Jana Pawła II z kierunku centrum miasta (2021)
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Rondo Czyżyńskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Rondo Czyżyńskie”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Rondo Czyżyńskie”
Ziemia50°04′24,6″N 20°01′03,0″E/50,073500 20,017500

Rondo Czyżyńskie – skrzyżowanie w Krakowie zlokalizowane na północny wschód od Starego Miasta, w Czyżynach, u zbiegu Alei Pokoju, Alei Jana Pawła II i ulicy Bieńczyckiej. Jest to jedno z najważniejszych skrzyżowań w Krakowie. Jest ono dwupoziomowe - na powierzchni znajdują się jezdnie dla samochodów, infrastruktura rowerowa, rozjazdy tramwajowe i przystanki, natomiast pod powierzchnią ronda znajdują się przejścia podziemne, z których osiem wyjść prowadzi na wszystkie cztery narożniki skrzyżowania, jak również na przystanki tramwajowe.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstało w latach 70. XX wieku, po zbudowaniu kilka lat wcześniej nowej arterii, dochodzącej od strony południowej - alei Pokoju i przebudowie na drogę czteropasmową, dwujezdniową z torowiskiem tramwajowym pośrodku ulicy Bieńczyckiej. W tym miejscu do lat 80. XIX wieku istniał dwór zarządcy Czyżyn, który miał się wówczas spalić. Opodal ronda znajdowała się zwrotnica kolejowa na zlikwidowanej na początku lat 70. linii kolejowej nr 111 (Kraków Główny - Kocmyrzów), od której odchodziła linia do Mogiły. Do dziś zachowały się elementy infrastruktury tej linii kolejowej jak fragment nasypu kolejowego i stary znak przejazdu kolejowo-drogowego (Krzyż świętego Andrzeja). W latach 2014-2015 został przeprowadzony generalny remont Ronda Czyżyńskiego w ramach szerszej inwestycji polegającej na przebudowie całego ciągu komunikacyjnego ulic Mogilskiej i alei Jana Pawła II od Ronda Mogilskiego do Placu Centralnego. W ramach tych prac zostały gruntownie zmodernizowane jezdnie dla samochodów, torowiska tramwajowe i rozjazdy, przystanki tramwajowe przesunięto na wyloty skrzyżowania (dotychczas znajdowały się one przed wjazdem na skrzyżowanie), gruntownej przebudowie uległy przejścia podziemne i uzupełnione zostały brakujące fragmenty infrastruktury rowerowej na węźle. Uzupełniono również brakujące relacje skrętne dla tramwajów. W ramach przebudowy nie zostały zmienione natomiast rozwiązania komunikacyjne na jezdniach i układ większości torów tramwajowych na rozjazdach[1][2].

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Przez Rondo Czyżyńskie obecnie (2024) prowadzi jedyny możliwy wjazd dla tramwajów na torowiska na obszarze Nowej Huty i jest położone na głównej trasie z centrum Krakowa do Nowej Huty i dalej w kierunku Niepołomic i Sandomierza oraz na trasie wylotowej z Krakowa w kierunku Proszowic i Buska-Zdroju (droga wojewódzka nr 776).

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Rondo Czyżyńskie jest ważnym węzłem komunikacyjnym w krakowskiej sieci transportowej i z tego powodu ma ono połączenia tramwajowe i autobusowe niemal z każdą częścią miasta, jak również aglomeracji.

Otoczenie ronda[edytuj | edytuj kod]

W niedalekim otoczeniu Ronda Czyżyńskiego znajdują się m.in.:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rondo Czyżyńskie w końcu otwarte. [w:] Gazeta Krakowska [on-line]. 2015-10-31. [dostęp 2019-03-03].
  2. Zmiany na rondzie Czyżyńskim po remoncie. [w:] krakow.naszemiasto.pl [on-line]. 2015-09-09. [dostęp 2019-03-03].