Łazienka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przykładowa łazienka

Łazienka – pomieszczenie o charakterze sanitarnym, służące do wykonywania czynności związanych z utrzymaniem higieny osobistej, wymagających użycia wody. W łazience można się umyć, wykąpać, wziąć prysznic. Jest zwykle jednym z pomieszczeń wchodzących w skład lokalu mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, pokoju hotelowego, oraz stanowi niezbędny element każdego miejsca publicznego.

Program przestrzenny[edytuj]

Prawo w Polsce[edytuj]

Zgodnie z polskim prawem[1] w łazience do użytku prywatnego muszą znaleźć się urządzenia sanitarne, czyli: wanna kąpielowa z natryskiem, umywalka z zainstalowanym nieopodal na ścianie lustrem, pralka, kosz na bieliznę, muszla klozetowa. Wyposażeniem dodatkowym (niewymaganym przepisami) są bidet oraz okno. Podstawowe wyposażenie łazienki może zostać ograniczone w nietypowych sytuacjach np.

  • bez muszli klozetowej - jeśli w lokalu znajduje się oddzielna toaleta
  • bez wanny (łazienka tylko z samym natryskiem - gdy jest to druga łazienka w mieszkaniu
  • bez miejsca na pralkę i kosz na bieliznę - jeśli w mieszkaniu znajduje się pomieszczenie gospodarcze.

Do łazienek publicznych odnoszą się inne wymagania.

Łazienka w czasach PRL-u. Na ścianach typowe wówczas płytki "chmurka"

W czasach PRL dopuszczano znaczne ograniczenia w programie łazienki: bez umywalki - w małych mieszkaniach, z miejscem na pralkę w kuchni, ze wspólną łazienką na piętrze dla kilku lokali. Podobnie budowano domy czynszowe o małym standardzie na całym świecie.

Instalacje[edytuj]

W urządzeniach łazienki powinna znajdować się ciepła i zimna woda. Pomieszczenie powinno być wentylowane: grawitacyjnie, lub w ściśle określonych przepisami przypadkach mechanicznie. Często łazienkę wyposaża się w grzejnik (zależnie od przepisów budowlanych).

Łazienka dla niepełnosprawnych[edytuj]

Żeby łazienka mogła być uznana za przeznaczona dla niepełnosprawnych musi spełnić szereg wymogów, z których najważniejsze to :

  • tzw. strefa ruchu- czyli wystarczająca ilość miejsca do swobodnego manewrowania wózkiem
  • przystosowanie podstawowych urządzeń: umywalki, lustra, muszli klozetowej.
  • specjalne elementy: na rynku dostępne są specjalne elementy ułatwiające niepełnosprawnym korzystanie z łazienki jak siedziska pod natrysk, pochwyty, słupki itp.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r. poz. 1422).