Ubikacja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Urządzenie do opłukiwania przy typowej muszli klozetowej
Toaleta królewska w Hampton Court Palace w Londynie

Ubikacja, toaleta – pomieszczenie sanitarne, w którym człowiek dokonuje świadomego aktu defekacji lub mikcji (oddania moczu). Powinna wchodzić w skład każdego mieszkania jako osobne pomieszczenie lub będące częścią łazienki. W skład jego wyposażenia wchodzi: muszla klozetowa z sedesem, często osobna umywalka i – jeśli pomieszczenie jest dostatecznie obszerne – bidet.

Ubikacje mają różne standardy i różne działanie zależnie od kultury danego kraju, np. na Ukrainie, czy w Grecji zdarza się, iż ze względu na małą szerokość rur kanalizacyjnych papier toaletowy zamiast być spłukiwanym musi być wyrzucany do specjalnych kubłów. W niektórych krajach istnieje zwyczaj montowania przy muszlach klozetowych dodatkowego urządzenia do jej spłukiwania oraz do obmywania krocza i odbytu.

Niezbędne jest również przystosowanie ubikacji do potrzeb osób niepełnosprawnych np : większa powierzchnia manewrowa dla wózka kwadrat o boku 1,5 m, wymagane 2 poręcze przy misce toaletowej i 2 poręcze przy umywalce, miska toaletowa przystosowana do wysokości wózka 48 cm

Światowa Organizacja Toaletowa od roku 2001 propaguje obchodzenie 19 listopada Światowego Dnia Toalet.

Ubikacja w polskiej kulturze masowej[edytuj | edytuj kod]

  • Utwór Wielka miłość do babci klozetowej wykonany przez grupę muzyczną Big Cyc
  • "Publiczna prywatna toaleta" w polskim serialu komediowym "Świat według Kiepskich"
  • napis "głupi kaowiec" w filmie Rejs
  • postać "Króla Sedesów", ojca Laski, jednego z bohaterów filmu "Chłopaki nie płaczą".
  • w jednej ze scen filmu Testosteron mężczyzna o nienagannych manierach grany przez Tomasza Kota pyta "Przepraszam, którędy do ubikatora?"

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]