Ubikacja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Urządzenie do opłukiwania przy typowej muszli klozetowej
Toaleta królewska w Hampton Court Palace w Londynie

Ubikacja, toaleta – pomieszczenie sanitarne, w którym człowiek dokonuje świadomego aktu defekacji lub mikcji (oddania moczu). Powinna wchodzić w skład każdego mieszkania jako osobne pomieszczenie lub będące częścią łazienki. W skład jego wyposażenia wchodzi: muszla klozetowa z sedesem, często osobna umywalka i – jeśli pomieszczenie jest dostatecznie obszerne – bidet.

Ubikacje mają różne standardy i różne działanie zależnie od kultury danego kraju, np. na Ukrainie, czy w Grecji zdarza się, iż ze względu na małą szerokość rur kanalizacyjnych papier toaletowy zamiast być spłukiwanym musi być wyrzucany do specjalnych kubłów. W niektórych krajach istnieje zwyczaj montowania przy muszlach klozetowych dodatkowego urządzenia do jej spłukiwania oraz do obmywania krocza i odbytu.

Toalety dla niepełnosprawnych – niezbędne jest również przystosowanie ubikacji do potrzeb osób niepełnosprawnych. Polega to na zastosowaniu:

  • większej przestrzeni manewrowej dla wózka inwalidzkiego (min. to kwadrat o boku 1,5 m)
  • zastosowaniu odpowiednich poręczy dla niepełnosprawnych, które montuje się: przy muszli WC, przy umywalce, pod prysznicem. Poręcze dla niepełnosprawnych różnią się kształtem i wymiarami tak, aby toaletę jak najlepiej dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych
  • zastosowanie lustra uchylnego do WC dla niepełnosprawnych (pozwala na zmianę kąta nachylenia, dzięki czemu mogą się w nim przejrzeć osoby stojące lub poruszające się na wózkach inwalidzkich)
  • zastosowanie baterii łazienkowych dla niepełnosprawnych: tu polecane są baterie z dźwignią (wydłużony uchwyt) lub bezdotykowe
  • zastosowanie akcesoriów do łazienki dla niepełnosprawnych: szczotka WC z wydłużoną rączką, uchwyt na papier toaletowy[1].

Światowa Organizacja Toaletowa od roku 2001 propaguje obchodzenie 19 listopada Światowego Dnia Toalet.

Toalety dla dzieci – toalety dla dzieci występują głównie w żłobkach, przedszkolach i szkołach, ale udogodnienia dla najmłodszych pojawiają się także coraz częściej w toaletach publicznych, np. w centrach handlowych. Zastosowane w nich udogodnienia to przede wszystkim mniejsze muszle WC, niżej zamontowane umywalki lub podesty (schodki), które umożliwiają dzieciom korzystanie z umywalki dla dorosłych. W toaletach dla niemowląt (określanymi także jako: pokój z przewijakiem, pokój matki z dzieckiem) znajduje się przewijak dla niemowląt do obiektów użyteczności publicznej (przewijaki ścienne, przewijaki stojące).

Ubikacja w polskiej kulturze masowej[edytuj]

  • Utwór Wielka miłość do babci klozetowej wykonany przez grupę muzyczną Big Cyc
  • "Publiczna prywatna toaleta" w polskim serialu komediowym "Świat według Kiepskich"
  • napis "głupi kaowiec" w filmie Rejs
  • postać "Króla Sedesów", ojca Laski, jednego z bohaterów filmu "Chłopaki nie płaczą".
  • w jednej ze scen filmu Testosteron mężczyzna o nienagannych manierach grany przez Tomasza Kota pyta "Przepraszam, którędy do ubikatora?"

Zobacz też[edytuj]

Przypisy