Łobodno (wieś w województwie śląskim)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Łobodno
Figura św. Floriana w pobliżu remizy strażackiej
Figura św. Floriana w pobliżu remizy strażackiej
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat kłobucki
Gmina Kłobuck
Liczba ludności (2008) 1810
Strefa numeracyjna (+48) 34
Tablice rejestracyjne SKL
SIMC 0133965
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Łobodno
Łobodno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Łobodno
Łobodno
Ziemia50°55′50″N 18°59′27″E/50,930556 18,990833

Łobodnowieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim, w gminie Kłobuck. Wieś leży nad rzeką Białą Okszą.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Łobodno pochodzi od komosy białej, potocznie zwanej lebiodą, łobodą – rośliny masowo rosnącej na tych terenach. W XVII wiecznych dokumentach wieś występuje pod nazwą Łobodne.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Łobodno jest dawną wsią królewską, należała do starostwa w Krzepicach, a następnie znalazła się w starostwie kłobuckim. Król Kazimierz Wielki nadał prawo lokacyjne ws Łobodno w 1344. Na podstawie tej informacji wynika, że Łobodno mogło istnieć już w I połowie XIV wieku.

Najstarszym[1][2][3] dokumentem, zawierającym informacje o sytuacji ekonomicznej wsi, jest lustracja z 1564 roku; Łobodno należało wówczas do starostwa krzepickiego. Lustracja opisuje wysokość podatków, płaconych przez mieszkańców wsi, a także ilość osób zamieszkujących osadę.

Według dokumentów z 1789 roku[4], w Łobodnie znajdował się folwark, na który składały się budynki mieszkalne, kurnik, owczarnia, spichlerz oraz dziedziniec; pozostałymi budynkami w osadzie była karczma zajezdna oraz młyn, wraz z należącymi do niego stawem i stodołą.

W latach 1793-1807 Łobodno należało do pruskiej prowincji Südpreussen, miejscowe dobra wykupione zostały przez Henkla von Donnersmarcka. Następnie, w latach 1807-1815, Łobodno należało do Księstwa Warszawskiego, w latach 1815-1831 – do autonomicznego Królestwa Polskiego, a po powstaniu listopadowym znalazło się w zaborze rosyjskim. Po okresie okupacji niemieckiej w czasie I wojny światowej znalazło się w II Rzeczypospolitej, w powiecie częstochowskim.

Tablica upamiętniająca mieszkańców wsi, którzy zginęli podczas II Wojny Światowej

W nocy z 1 na 2 września 1939 roku, w rejonie Łobodna zajęła pozycje obronne Wołyńska Brygada Kawalerii. We wsi działali również żołnierze Batalionów Chłopskich. W okresie okupacji niemieckiej wieś została włączona do III Rzeszy.

Podczas badań archeologicznych w latach 1960-1963 w Łobodnie odnaleziono ślady kultury łużyckiej, w postaci różnych naczyń i ułamków naczyń. Obecnie zachowane elementy znajdują się w Muzeum Częstochowskim.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W Łobodnie znajduje się wybudowany w latach 1950-1955, Zespół Szkolno-Przedszkolny, w którego skład wchodzą przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. Obecnie szkoła nosi nazwę Marii Konopnickiej.

Adres strony tutaj

Sport[edytuj | edytuj kod]

Funkcjonuje tu Ludowy Klub Sportowy Oksza Łobodno, który powstał w 1970 roku. Występuje on w rozgrywkach częstochowskiej "A" Klasy, grupy I[5]. Drużyna Okszy Łobodno swoje mecze rozgrywa na stadionie przy ulicy Bolesława Prusa 66, gdzie znajduje się również wybudowana w 2011 roku nowa siedziba klubu. W sezonie rozgrywkowym 2011/2012 klub występował w Częstochowskiej Lidze Okręgowej, jednak spadł po jednym sezonie.

Obiekty sakralne[edytuj | edytuj kod]

W lasach należących do Łobodna znajduje się kapliczka pod wezwaniem św. Anny oraz dąb, który liczy sobie 300 lat. Ówcześnie tereny te należały do rodziny szlacheckiego pochodzenia – Puchałów [potrzebny przypis]. Legenda głosi, że Kapliczkę wybudował Puchała, ojciec- chorej córki Anny, która została uzdrowiona. Po dziś dzień tereny te nazywane są Puchałami.

W Łobodnie znajduje się kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, który został wybudowany w latach 1983-85 staraniem ks. Kazimierza Karonia i parafian według projektu arch. M. Berenta i Zdzisławy Błaszczyk. Wyposażenie wnętrza kościoła oraz ogrodzenie placu projektował arch. Stanisław Pospieszalski. Uroczystego poświęcenia świątyni (konsekracji) dokonał 21.08. 1988 r. biskup Stanisław Nowak. Wcześniej parafia posiadała mały kościółek, znajdujący się na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich 491 i 492, jednak został on zburzony. Na jego miejscu postawiono kamienną płytę upamiętniającą to miejsce.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Przez Łobodno przebiegają drogi wojewódzkie 491 i 492.

Ludzie związani z Łobodnem[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W książce Częstochowa. Dzieje miasta i klasztoru jasnogórskiego, Tom I napisano, że król Kazimierz Wielki nadał prawo lokacyjne wsiom Łobodno, Miedźno i Rębielice w XIV wieku ([...] temu królowi prawo lokacyjne zawdzięczają wioski położone nieco dalej: Łobodno (1344), Miedźno (1364) i Rębielice (Królewskie) nad Liswartą.). Na podstawie tej informacji wynika, że Łobodno mogło istnieć już w I połowie XIV wieku.
  2. Książka Kartki z historii Kłobucka podaje, że "Kłobuck był już miastem w roku 1344, bowiem w tym właśnie roku występuje Prutenus wójt kłobucki, świadkujący na dokumencie dotyczącym sprzedaży sołectwa we wsi Łobodno." Jest to kolejna informacja świadcząca o istnieniu Łobodna już w XIV wieku.
  3. Jan Długosz w Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis opisuje parafię w kłobucku na początku XIV wieku; z zapisu wynika, że w tamtym okresie do tej parafii należała także wieś Łobodno.
  4. Irena Rychlikowa: Lustracja województwa krakowskiego, 1789: Powiat Krakowski, Proszowicki i Ksiąski oraz Lustracja województwa krakowskiego, 1789: Powiat lelowski oraz starostwo kłobuckie i brzeźnickie. Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1962-1963.
  5. [1]Regionalnapiłka.pl

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]