Libidza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Libidza
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat kłobucki
Gmina Kłobuck
Liczba ludności (2010) 715
Strefa numeracyjna (+48) 34
Kod pocztowy 42-125
Tablice rejestracyjne SKL
SIMC 0133936
Położenie na mapie gminy Kłobuck
Mapa lokalizacyjna gminy Kłobuck
Libidza
Libidza
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Libidza
Libidza
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Libidza
Libidza
Położenie na mapie powiatu kłobuckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kłobuckiego
Libidza
Libidza
Ziemia50°53′21″N 19°00′06″E/50,889167 19,001667

Libidzawieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim, w gminie Kłobuck. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego.

Wieś leży nad rzeką Czarną Okszą.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś Libidza była już wymieniana w XVI wieku, ponieważ przez Libidzę przechodziła wielka droga królewska do Częstochowy i dalej do Krakowa. Następna wzmianka o Libidzy znajduje się w dokumentach z XVII wieku dotyczących świadczeń wiernych tj. robocizny, mesznego i dziesięcin. Z dokumentów wynika, że w tym czasie istniała w Libidzy karczma i gospodarstwa ogrodnicze, które płaciły dziesięcinę snopową na rzecz utrzymania nauczyciela szkoły parafialnej przy kościele kłobuckim.

Jak podają zapisy archiwalne, w 1855 dziedziczką dóbr Libidza była Joanna Zarębina (Zaremba).

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Do zabytków zachowanych na tym terenie należy kapliczka murowana, wpisana do ewidencji dóbr kultury i wskazana do objęcia ochroną. Pochodzi ona z 1812 r. Wewnątrz pozorne sklepienie kolebkowe o łuku koszowym. Za zewnątrz narożniki zaakcentowane lizenami. Dach dwuspadowy, kryty dachówką. Wewnątrz rzeźby św. Jana Nepomucena i Rocha, barokowo-ludowe.

Szkolnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza szkoła została wybudowana w 1808 r. która funkcjonowała tylko do 1813. Do jej upadku przyczynił się posesor państwa Zagórze (dobra kłobuckie) hr. Christian von Haugwitz. Na 118 lat szkolnictwo elementarne zniknęło z Libidzy. Dopiero po odzyskaniu niepodległości w latach 1919-1930 nastąpił znaczny rozwój i poprawa szkolnictwa powszechnego, zwiększyła się liczba uczniów, widoczny był postęp w organizacji szkół. W 1930 r. szkoła znowu zaczęła działać. W szkole uczyło się 108 uczniów w dwóch oddziałach w 1-klasowym stopniu zorganizowania i uczył jeden nauczyciel.

W 1947 r. kierownik szkoły Antoni Pokrzyński wraz z komitetem rodzicielskim podjął działania mające na celu wybudowanie nowej szkoły, która została oddana do użytku w 1962 roku. Budynek w którym znajdowała się szkoła z 1930 r. istnieje do tej pory i jego właścicielem jest prywatna firma.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Przez wieś przebiega droga krajowa nr 43 łącząca Częstochowę z Wieluniem.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]