Libidza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Libidza
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat kłobucki
Gmina Kłobuck
Liczba ludności (2010) 715
Strefa numeracyjna (+48) 34
Kod pocztowy 42-125
Tablice rejestracyjne SKL
SIMC 0133936
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Libidza
Libidza
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Libidza
Libidza
Ziemia50°53′21″N 19°00′06″E/50,889167 19,001667

Libidzawieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim, w gminie Kłobuck. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego.

Wieś leży nad rzeką Czarną Okszą.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś Libidza była już wymieniana w XVI wieku, ponieważ przez Libidzę przechodziła wielka droga królewska do Częstochowy i dalej do Krakowa. Następna wzmianka o Libidzy znajduje się w dokumentach z XVII wieku dotyczących świadczeń wiernych tj. robocizny, mesznego i dziesięcin. Z dokumentów wynika, że w tym czasie istniała w Libidzy karczma i gospodarstwa ogrodnicze, które płaciły dziesięcinę snopową na rzecz utrzymania nauczyciela szkoły parafialnej przy kościele kłobuckim.

Jak podają zapisy archiwalne, w 1855 dziedziczką dóbr Libidza była Joanna Zarębina (Zaremba).

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Do zabytków zachowanych na tym terenie należy kapliczka murowana, wpisana do ewidencji dóbr kultury i wskazana do objęcia ochroną. Pochodzi ona z 1812 r. Wewnątrz pozorne sklepienie kolebkowe o łuku koszowym. Za zewnątrz narożniki zaakcentowane lizenami. Dach dwuspadowy, kryty dachówką. Wewnątrz rzeźby św. Jana Nepomucena i Rocha, barokowo-ludowe.

Szkolnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza szkoła została wybudowana w 1808 r. która funkcjonowała tylko do 1813. Do jej upadku przyczynił się posesor państwa Zagórze (dobra kłobuckie) hr. Christian von Haugwitz. Na 118 lat szkolnictwo elementarne zniknęło z Libidzy. Dopiero po odzyskaniu niepodległości w latach 1919-1930 nastąpił znaczny rozwój i poprawa szkolnictwa powszechnego, zwiększyła się liczba uczniów, widoczny był postęp w organizacji szkół. W 1930 r. szkoła znowu zaczęła działać. W szkole uczyło się 108 uczniów w dwóch oddziałach w 1-klasowym stopniu zorganizowania i uczył jeden nauczyciel.

W 1947 r. kierownik szkoły Antoni Pokrzyński wraz z komitetem rodzicielskim podjął działania mające na celu wybudowanie nowej szkoły, która została oddana do użytku w 1962 roku. Budynek w którym znajdowała się szkoła z 1930 r. istnieje do tej pory i jego właścicielem jest prywatna firma.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Przez wieś przebiega droga krajowa nr 43 łącząca Częstochowę z Wieluniem.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]